Баштова Катерина Олександрівна

Вінницький національний технічний університет

Аналіз грошових потоків підприємства та шляхи їх оптимізації

Здійснення фінансово-господарської діяльності пов’язане з надходженням і вибуттям грошових коштів та їх еквівалентів, які характеризують грошові потоки підприємства.

Грошовий потік як результативний показник є одним з найважливіших показників ефективності діяльності підприємства. У звязку з цим дослідження різного роду факторів, що мають на нього вплив, набуває виключної актуальності.

Для як внутрішнього, так і зовнішнього аналізу платоспроможності необхідно знати, яким чином і з яких джерел підприємство отримує грошові кошти і які основні напрямки їх витрат. Метою аналізу грошових потоків підприємства є прискорення руху грошових коштів і підвищення на цій основі оборотності активів і капіталу, а також забезпечення фінансової стійкості та платоспроможності підприємства.

Таким чином метою даної статті є аналіз поєднання та узагальнення основ аналізу ефективності грошових потоків на основі коефіцієнтного аналізу, а також аналізу джерел утворення і напрямів витрачання грошових коштів.

Аналіз джерел утворення грошових коштів здійснюється на основі балансу підприємства, динаміка статей якого інтерпретується як формування джерел або як витрата коштів. Зменшення активів та зростання власного та позичкового капіталу призводять до формування джерел коштів. Використання коштів оцінюється його наслідками – збільшенням активів та зменшенням заборгованості підприємства.

Дослідження структури джерел утворення та напрямів витрачання коштів дозволяє визначити статті балансу підприємства, що увібрали в себе основну суму витрачених коштів та статті за якими ці кошти було утворено.

За даними балансу довільного досліджуваного підприємства промисловості здійснимо оцінку структури джерел утворення грошових коштів.

Таблиця 1 – Структура джерел утворення та напрямів витрачання грошових коштів підприємства

Найменування показника

Сума, тис.,грн..

% до підсумку

Ранг згідно з питомою вагою

Джерела утворення коштів

Збільшення власного капіталу

16284

43,88

1

Збільшення забезпечення майбутніх витрат та платежів

46

0,12

6

Збільшення довгострокових зобовязань

40

0,11

7

Збільшення кредитної заборгованості за товари

14376

38,74

2

Збільшення поточних зобовязань за розрахунками

5146

13,87

3

Збільшення інших поточних зобовязань

1083

2,92

4

Збільшення доходів майбутніх періодів

132

0,36

5

Сума

37107

100

-

Напрями розміщення і використання коштів

Збільшення нематеріальних активів

152

0,41

6

Збільшення основних засобів

28374

76,47

1

Збільшення інших необоротних активів

811

2,18

3

Збільшення запасів

6608

17,81

2

Збільшення дебіторської заборгованості за товари

778

2,10

4

Збільшення дебіторської заборгованості за розрахунками

219

0,59

5

Збільшення грошових коштів та їх еквівалентів

57

0,15

8

Збільшення інших оборотних активів

108

0,29

7

 

За даними наведеними в таблиці основними джерелами утворення грошових коштів підприємства є збільшення власного капіталу, кредиторської заборгованості за товари та поточних зобовязань за розрахунками. Питома вага інших джерел утворення коштів складає 3,51%, отже можна стверджувати що вони не відігравали суттєвої ролі у загальному розширенні джерел фінансів підприємства. Дана структура заслуговує на позитивну оцінку, оскільки відповідає стратегічним цілям розвитку підприємства. Структура напрямів витрачання коштів підприємства загалом відповідає структурі утворення цих коштів, тому має бути також оцінена позитивно.

Отже, взаємопов’язані процеси розвитку джерел фінансування відповідають загальній стратегії підприємства щодо збільшення обсягів і підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства.

При аналізі грошових потоків застосовується ряд фінансових коефіцієнтів, які дозволяють узагальнити результати руху коштів підприємства. Алгоритм розрахунку таких коефіцієнтів наведено в таблиці 2

Таблиця 2 – Фінансові коефіцієнти, що застосовуються в аналізі грошових потоків

Показник

Алгоритм розрахунку

Умовні позначення

Коефіцієнт достатності чистого операційного прибутку підприємств

 - чистий рух коштів від операційної діяльності, ПП- сума податку на прибуток, ПБ- сума погашення основного боргу за кредитами і позиками, Д- сума сплачених дивідендів, ІП- сума інших платежів

Коефіцієнт ліквідності операційного грошового потоку

 - надходження коштів внаслідок операційної діяльності,  - видаток коштів внаслідок ОД

Коефіцієнт ефективності грошового потоку

ЧРК-чистий рух коштів, В-видаток коштів

 

Обчислення таких показників можливе при наявності даних у звіті про рух грошових коштів. Наступним кроком є оцінка динаміки даних показників. Вона проводиться за допомогою таблиці, зразок якої наведений нижче.

Показник

Попередній період

Звітний період

Відхилення

Абсолютне

Відносне

 

Коефіцієнт достатності чистого операційного доходу характеризує співвідношення чистого руху коштів від операційної діяльності і суми поточних видатків. Його умовне значення – 100%.Якщо показник перевищує дану норму, то це свідчить про перевищення утворених коштів від операційної діяльності над потребами підприємства. Коефіцієнт ліквідності показує ступінь достатності грошових потоків, позитивом для підприємства є його значення більше за 100%, оскільки надходження від основної діяльності перевищують видатки і можуть використовуватись відповідно до стратегічних цілей підприємства. Коефіцієнт ефективності грошового потоку характеризує фінансово-господарську діяльність з точки зору її здатності створювати додаткові грошові кошти, що сприяє зростанню вартості абсолютної ліквідності активів .

Отже, за результатами вищенаведеного можна констатувати, що визначення ефективності грошових потоків підприємства та аналіз динаміки є закономірним продовженням та доповненням аналізу грошових потоків підприємства. За допомогою загального аналізу грошових потоків(на основі абсолютних показників) та аналізу грошових потоків на основі коефіцієнтного аналізу і має виконуватись в рамках цілісної системи аналізу грошових потоків як основи управління ними.

 

Список використаної літератури:

1.     Навч. Посіб.:/Г.В. Митрофанов, Г.О. Кравченко, Н.С. Барабаш та ін.; за ред.. проф.. Г.В. Митрофанова – К.:Київ. нац. торг.-ек. ун-т;2002, - 301 с.

2.     Надточій С. І. Коефіцієнтний аналіз грошових потоків підприємства в аспекті управління ними. Збірник №7 – 2006

3.     Управление организацией: Энциклопедический словарь/ Под ред. А. Г.Поршнева – М: ИНФРА – М, 2001, - 822 с.