Экономические науки/10.Экономика предприятия.

 

 

 Бірук К.М.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Україна

Роль заробітної плати у  трансформаційних економічних умовах

Економічний розвиток України є пріоритетним напрямком протягом 15 років існування нашої держави. На даному етапі ринкові відносини набирають силу. Оскільки інформаційне суспільство є наступним щаблем розвитку і це вже об’єктивна реальність,  тому потрібно переглядати по-новому значення ряду економічних категорій,  в тому числі і заробітної платні. Перехід на ринкові відносини спричинив цілий ряд економічних проблем, в тому числі низький рівень доходів населення, невиплата заробітної платні робітникам як бюджетних, так і приватних підприємств. Дані проблеми пов’язані з використанням економічних методів, що вже себе не виправдовують, неефективною політикою держави, недосконалим законодавством. Щоб вирішити проблеми з заробітною платнею, необхідно детально дослідити її значення. Крім того, зарплата є значною частиною національного доходу, вона має вплив на сукупний платоспроможний попит населення (на рівень цін, безробіття інші економічні показники). Задача роботи на задану тему – розглянути значення і особливості зарплати в ринкові умовах, врахувати їх зміну при переході до інформаційного суспільства, проаналізувати статистичний матеріал і спробувати напрацювати рекомендації щодо вирішення ряду проблем, пов’язаних з зарплатою, використовуючи досвід підприємств - як національних так  і зарубіжних.

У цивілізованому суспільстві будь-яке реформування економіки  проводиться задля людини, з метою  покращення її благополуччя. Через це, сучасні  концепції соціально-економічного розвитку виділяють сферу управлінської діяльності по регулюванню доходів населення  і тої їх частини, що пов’язана з трудовою діяльністю (тобто, з оплатою праці, заробітною платою), підкреслюючи тим самим важливість цього джерела доходу. Переорієнтація на ринкові відносини і перехід до інформаційного суспільства вносить докорінні зміни в регулювання доходів: через це послабилась роль держави  та набуло розширення самостійність регіонів та підприємств (фірм) в даній області, підвищення важливості ринкових регуляторів. В силу вказаного, на державному рівні, в кожній галузі  регіоні, на окремих підприємствах (організаціях, фірмах) виникає необхідність в напрацювання власної політики доходів (і заробітної платні). В ній повинні враховуватися  інтереси різноманітних груп робітників (населення) і власників, передбачатися ефективна система занятості населення і винагороди за працю, міри щодо соціального захисту населення (робітників), механізми по підтримці доходів на рівні, що забезпечує людині  гідне життя. Перехід до нових відносин деформує попередню структуру доходів населення, з’являються нові джерела доходів (підприємницький прибуток,  дохід від власності), змінюється  роль окремих джерел, їх значення для різних груп населення. Досить ефективною є диференціація доходів до певного рівня, надмірне підсилення її обертається зубожінням населення. Потрібно передбачати відповідні механізми та джерела на підтримку доходів соціально незахищених груп населення на мінімальну рівні (індексація доходів, регулювання цін, соціальна допомога). Інструментом регулювання і прогнозування доходів та їх диференціації виступають нормативні споживацькі бюджети (в першу чергу - бюджет прожиткового мінімуму). Основним методом регулювання доходів є колективно-договірний метод на всіх рівнях соціального партнерства. В умовах різноманітності видів доходів відновлення політики доходів відбувається  через удосконалення механізму регулювання кожного виду доходів щоб він активно сприяв процесу економічного розвитку держави. Найбільш глибоких змін потребує формування заробітної платні.  

Згідно економічним законам, заробітна платня із долі робітника в національному доході перетворюється на затрати, потрібні для відтворення робочої сили, як складову частину затрат на виробництво, гарантовану з одного боку державою, а з іншої – доходами підприємства.  Через це, модель оплати праці основана на визначенні заробітної платні, як ціни специфічного товару «робоча сила», що формується на базі установленого мінімуму заробітної платні, з врахуванням об’єктивної оцінки складності праці та кваліфікації робочої сили, попиту та пропозиції на робочу силу, результатів діяльності підприємства і т. д.  Перехід до нових відносин в Україні обумовив необхіднсть формування ринкового механізму регулювання заробітної платні на основі теорії вартості (ціни) робочої сили.

Розглянуті аспекти дозволяють зробити висновок, що заробітна плата представляє собою один із основних факторів соціально-економічного життя кожної держави, колективу та людини, який потрібно співвідносити в залежності від умов середовища.

 

 Література:

 

1. Генрі Форд  «Моя жизнь, мои достижения»  (http://www.LADOSHKI.com)

2.Калина Алла Василівна «ЕКОНОМІКА ПРАЦІ» (http://chitalka.info/)

3. Рофе А.И. «Организация и нормирование труда» Учебник для ВУЗов. – М.:   Издательство «МИК», 2001. – 368 с.

4. С.Г.Струмилин аннотації до статей  http://www.rg.ru/ekonomika/pe_02%

5. Трудове право України (http://chitalka.info/pr3_03/pr3_03index.htm)