Смирна О.В., Славашевич В.А.

КЕІ КНЕУ ім. Вадима Гетьмана

Оцінка ефективності використання оборотних коштів підприємств (на прикладі ЗАТ “Дизельсервіс”)

 

Фінансовий стан підприємства значною мірою залежить від наявності та ефективності використання оборотних коштів. Оборотні кошти (оборотний капітал) – це кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди і фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку [ 2 ]. До оборотних активів належать: запаси, дебіторська заборгованість, поточні фінансові інвестиції, грошові кошти та їх еквіваленти, витрати майбутніх періодів тощо. Вони перебувають у постійному русі, набуваючи форми грошей, запасів сировини, матеріалів, напівфабрикатів та готової продукції.

Ефективність використання оборотних коштів характеризується швидкістю їхнього обертання, оборотністю. Прискорення оборотності цих коштів зумовлює: по-перше, збільшення обсягу продукції на кожну грошову одиницю поточних витрат підприємства; по-друге, вивільнення частини коштів і завдяки цьому створення додаткових резервів для розширення виробництва.

Унаслідок прискорення оборотності грошових коштів зменшується потреба в них, відбувається процес вивільнення цих коштів з обороту. Боротьба за прискорення оборотності оборотних активів повинна проводитись одночасно на всіх стадіях їх кругообігу шляхом скорочення часу виробництва та часу обертання [ 1 ].

З-поміж заходів для підвищення ефективності використання оборотних коштів чільне місце належить оптимізації їх обсягів. Саме з оптимізацією зв'язані найбільші резерви скорочення запасів на підприємствах, особливо з матеріаломістким виробництвом. Основними шляхами скорочення часу обігу виробничих запасів є: рівномірне завезення товарно-матеріальних цінностей; формування запасів необхідних цінностей у межах можливого мінімуму для постійного забезпечення безперервності процесу виробництва; недопущення придбання непотрібних і реалізації надлишкових матеріалів. Прискорення оборотності оборотних активів на стадії виробництва досягається також за рахунок скорочення виробничого циклу. У сфері обертання прискорити обіг оборотних активів можливо шляхом прискорення реалізації продукції, розрахунків за реалізовану продукцію та надані послуги, недопущення створення дебіторської заборгованості тощо.

Для підприємств оптової торгівлі важливим є наявність відповідного обсягу оборотних коштів, які б забезпечували їх безперервне функціонування. Проте з іншого боку значні обсяги оборотного капіталу потребуватимуть відповідних фінансових ресурсів, авансованих у них. Це, в свою чергу, впливатиме на кінцеві результати виробництва, загальний фінансовий стан підприємства тощо.

Розглянемо ефективність використання оборотних коштів підприємств оптової торгівлі на прикладі ЗАТ “Дизельсервіс” у 2004 – 2006 роках (табл. 1).

Таблиця 1

Аналіз ефективності використання оборотних коштів на

ЗАТ “Дизельсервіс” за 2004 – 2006 роки

Показник

2004 р.

2005р.

2006р.

Відхилення, (+,-)

Коефіцієнт оборотності поточних активів

2,6

1,6

1,7

-1,0

+0,1

Коефіцієнт оборотності запасів

80,9

21,2

15,3

-59,7

-5,9

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

4,6

3,0

2,0

-1,6

-1,0

Коефіцієнт оборотності товарної дебіторської заборгованості

3,4

2,1

2,5

-1,3

+0,4

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості

4,9

2,3

1,7

-2,6

-0,6

Коефіцієнт оборотності товарної кредиторської заборгованості

2,7

1,6

1,7

-1,1

+0,1

Рентабельність поточних активів, %

-0,58

0,20

0,8

+0,78

+0,6

 

В цілому можна сказати що ефективність основної діяльності ЗАТ “Дизельсервіс” протягом 2004–2006 років погіршилася про що свідчать результати аналізу ділової активності підприємства. Проте позитивним може вважатись зменшення коефіцієнту оборотності кредиторської заборгованості, оскільки розширюється комерційний кредит, що надається підприємству: підприємство користується довше позиковими коштами, ніж у 2004 році. Але у 2006 році ефективність використання оборотних активів на підприємстві значно покращується: зростає оборотність поточних активів, товарної дебіторської заборгованості, товарної кредиторської заборгованості та рентабельність оборотних коштів.

Основні проблеми в діяльності підприємств оптової торгівлі щодо ефективності використання оборотних коштів: значна частка позикового капіталу у фінансуванні підприємства; відсутність власного капіталу протягом 2004 – 2006рр.; неефективне використання наявних ресурсів; зниження ділової активності підприємства; низькі темпи росту виручки і чистого прибутку; нестача грошових коштів: це становище призводить до того, що підприємство має продавати довгострокові вкладення та активи.

До сильних сторін: зростання суми чистого прибутку у 2005 і 2006 році; збільшення суми грошових коштів у 2005 році за рахунок зменшення суми дебіторської заборгованості; зростання рентабельності підприємства, оборотності товарної дебіторської і кредиторської заборгованості.

На ЗАТ “Дизельсервіс” пропонується застосувати поміркований підхід щодо формування оборотних активів. Базове підприємство належить до галузі оптової торгівлі, для якої характерною є необхідність у стабільних запасах сировини, матеріалів, готової продукції. Наслідком цього буде досягнення високого рівня ефективності використання фінансових ресурсів, авансованих в оборотні кошти.

Тому на основі обраного підходу пропонуються наступні методи управління оборотними активами для підвищення ефективності їх використання: збільшення виручки від реалізації продукції на 7% (за рахунок збільшення обсягів реалізації продукції); зменшення розміру нерозподіленого збитку на 46,3 тис. грн. у наступному році; збільшення потоку грошових коштів; зростання чистого прибутку.

Схематично дані методи можна представити в таблиці 2.

За результатами запропонованих заходів у базового підприємства відбудуться відповідні зміни.

Таблиця 2

Методи управління ефективністю використання оборотних активів

ЗАТ “Дизельсервіс” у прогнозному році

Метод

Захід

Відсоток

Сума (тис. грн.)

Зменшити розміру нерозподіленого збитку

за рахунок суми чистого прибутку

-

46,3

Збільшення виручки від реалізації продукції

за рахунок збільшення обсягів реалізації продукції

7%

671,2

Зростання чистого прибутку

за рахунок зменшення розміру адміністративних витрат

-

120,2

Збільшення потоку грошових коштів

за рахунок реструктуризації дебіторської заборгованості у фінансові інструменти, використання часткової передплати, розробка системи знижок для покупців

-

-

 

Проведені розрахунки прогнозу звіту про фінансові результати і балансу ЗАТ “Дизельсервіс” свідчать про одержаний чистий прибуток, який збільшиться у наступному році в результаті збільшення виручки від реалізації на 7% (за рахунок збільшення обсягів реалізації продукції) та зменшення суми адміністративних витрат на 120,2 тис. грн. Нова сума чистого прибутку становитиме 186,3 тис. грн.

На підставі нових даних доцільно визначити і проаналізувати нові коефіцієнти ефективності використання оборотних коштів. У наступному році коефіцієнт оборотності поточних активів збільшиться на 0,2, зросте коефіцієнт дебіторської заборгованості, що говорить про підвищення ефективності використання оборотних коштів. Зросла рентабельність оборотних активів відповідно на 2,6% і склала 3,4%. Це є високим рівнем ефективності використання оборотних коштів на підприємстві.

Отже, з розрахованих показників оборотності і рентабельності видно, що застосовані методи управління оборотними активами позитивно вплинуть на ефективність їх використання у наступному році, в результаті чого поліпшиться і фінансовий стан ЗАТ “Дизельсервіс”.

 

Література

1.      Стоянова Е С., Быкова Е.В., Бланк И.А. Управление оборотным капиталом. – М.: Изд-во «Перспектива», 1998. – 128 с.

2.      Фінанси підприємств: Підручник / За ред. проф. А.М. Поддєрьогіна. – К.: КНЕУ, 2002. – 571 с.