„Економічні науки”

Зовнішньоекономічна діяльність

Радько О.В., Камінський П.Д.

Донецький Національний Університет економіки і торгівлі

 ім. М.І. Туган - Барановського

 

Співробітництво США та України

 

Стратегічним напрямком зовнішньої політики України є активна взаємодія з лідером світової торгівлі – США, що дозволить країні поліпшити позиції в світогосподарчій системі, забезпечити стійкий економічний розвиток, підвищити рівень національної конкурентноспроможності, зайняти місце у світовому політичному і культурному просторі, досягти високих соціальних стандартів.

Метою роботи є визначення основних напрямків співробітництва США та України.

З тих пір, як Україна отримала незалежність, між країнами було підписано багато двохсторонніх угод, що й стало прямим імпульсом до поглиблення торговельної та інвестиційної кооперації, а також необхідною умовою подальшої співпраці.

Наприклад була підписана двостороння угода про взаємний доступ на ринки товарів та послуг. Підписання цього протоколу між країнами свідчить про те, що узгоджено всі проблемні питання майбутніх українсько-американських торговельно-економічних відносин. Однак реально відзначені протоколом домовленості набудуть чинності лише після приєднання України до СОТ.

Підвищення інтересу американців до України має економічний аспект. В останні роки Україна змогла досягти серйозних господарчих успіхів: у 2000 – 2005 рр. реальний ВВП країни зріс на 33,1 %. У 2005 вартість прямих іноземних інвестицій в українську економіку збільшилась на1,2 млрд. дол.

Американська товарна торгівля з Україною невелика: її оборот у 2005 році склав майже 1,2 млрд. дол., або 0,02% сукупного зовнішнього товарообігу Сполучених Штатів, що ставить Україну на 83-те місце серед торгових партнерів США. У 2000-2005 рр. темпи росту взаємної торгівлі збільшились на 66%.

Що стосується темпів зростання експорту товарів з України до США, то можна з упевненістю стверджувати абсолютну реалістичність прогнозів. За вісім місяців 2006 року обсяг експорту склав 1 млрд. 134 млн. USD, що в 1,7 рази більше, ніж за відповідний період 2005 року. Загальний товарообіг між Україною та США становив 979,37 млн. USD, він збільшився на 27,42%, або 210,78 млн. USD. При збереженні таких темпів зростання обсяг експорту у 2007 році складе 1,6-1,7 млрд. USD, а сума загального товарообігу перевищить 2 млрд. USD. Це буде новим рекордним показником українсько-американської торгівлі.

Основними видами української продукції, що експортувалася на ринок США, були чорні метали (52,3%); продукти неорганічної хімії (15,9%); аеронавігаційні або космічні апарати та їхні частини (10%); вироби з чорних металів (5,3%); енергетичні матеріали, нафта та продукти й перегонки (3,87).

Основними видами американської продукції, що імпортувалася на ринок України, були: реактори ядерні, котли, машини, апарати і механічні пристрої, їхні частини(23,4%), автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їхні частини тапристрої (12%), прилади і апарати (7,8%), фармацевтична продукція (5,6).

Загалом торгівля здійснювалася за більш ніж 70 основними товарними групами. що свідчить про розширення її номенклатури В експорті до США суттєво збільшилася частка чавуну та сталі, хімічної продукції, а також аеронавігаційних або космічних апаратів.

Значне збільшення торговельного обігу між Україною та США навіть в умовах продовження дії санкцій та антидемпінгових обмежень свідчить про реальну можливість нарощування обсягів двостороннього торговельно-економічного співробітництва через реалізацію спільних інвестиційних проектів та розширення товарної номенклатури експорту - імпорту. Значно сприятиме цьому подальша гармонізація українського законодавства та прискорення процесу вступу України до СОТ.

На сьогоднішній день США є одним з найбільших іноземних інвесторів в економіку України, за станом на 1 липня 2005 року загальний обсяг американських інвестицій в Україні склав 1 млрд. 85 млн. USD, а 1липня 2006 року цей показник досягнув рівня 1 млрд. 322 млн. USD.

Ці дані свідчать про зростання довіри американських інвесторів до економічної політики держави, хоча США все ще посідають лише п'яте місце в переліку найбільших зарубіжних інвесторів в економіку України.     Найбільше американських інвесторів сьогодні цікавлять такі сектори  економіки як торгівля, харчова промисловість, хімічна промисловість, металургія. Американські інвестиції в ці галузі перевищують 100 млн. USD на кожну.

Враховуючи тенденції, що склалися у двосторонній українсько-американській торгівлі протягом 2004-2006 років, можна прогнозувати збільшення обсягів експорту українських товарів до США за підсумками 2006 року на 20-30%, а загальний товарообіг очікується близько 2 млрд. USD.

Таким чином, можна стверджувати, що у майбутньому тенденції до поглиблення взаємин між США  та Україною збережуться за умов, якщо остання проведе додаткові ринкові реформи, стане членом СОТ і продовжить переговори з Євросоюзом, щодо підписання угоди про створення зони вільної торгівлі. Три зазначені пункти є вкрай важливими для підвищення рівня конкурентоспроможності України, оскільки прискорять потік додаткових іноземних та внутрішніх інвестицій і сприятимуть тому, що країна посяде законне місце на світовому ринку.