Економічні науки/3Фінансові відношення

Гасан А.В., Школіна В.В.

Київський Національний Економічний Університет Криворізький Економічний Інститут імені Вадима Гетьмана,Україна

Рекомендації щодо внесення змін в закон України «Про страхування»

Протягом строку дії закону "Про страхування" були внесені численні зміни до нього, тому доцільним є не внесення окремих змін до зазначеного закону, а викладення його у новій редакції.

Метою прийняття закону у новій редакції є сприяння ефективній участі вітчизняних страховиків у міжнародних страхових відносинах та приведення їх у відповідність до положень та директив Європейського Союзу,а саме:

·  визначення порядку і правил обов’язкового страхування, розробка форми типового договору, особливих умов ліцензування обов’язкового страхування, розмірів страхових сум, максимальних розмірів страхових тарифів або методики актуарних розрахунків;

·  визначення порядку здійснення перестрахування, а також форми і процедури подачі декларацій страховими компаніями, обсяг страхових платежів, переданих на перестрахування нерезидентам яких перевищив 50% загального обсягу, одержаного з початку календарного року;

·  зміна порядку визначення фактичного й нормативного запасу платоспроможності і структури гарантійного фонду страхових компаній;

·  зміна переліку страхових резервів і порядку їх обчислення;

·  створення фондів страхових гарантій по напрямах страхування.

Чинний Закон України “Про страхування” передбачає 41 вид обов’язкового страхування. Згідно з проектом Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язкових видів страхування”, перелік обов’язкових видів страхування пропонується скоротити до 11 позицій.

Необхідність такого нововведення пояснюється декількома причинами:

 згідно зі звітними даними страхових компаній України, економічна доцільність здійснення такої кількості видів обов’язкового страхування відсутня;

·  законодавство більшості країн ЄС передбачає не більше 5–6 видів обов’язкового страхування;

·  страхові платежі з обов’язкового страхування відносяться до валових витрат платника податків, унаслідок чого зменшується база їх оподаткування;

·  обов’язковість деяких видів страхування суперечить нормам інших нормативно-правових актів (наприклад, цивільне законодавство містить норми, які передбачають відшкодування винною стороною завданої шкоди, що не узгоджується з нормами про страхування відповідальності) тощо.

Законопроектом пропонується дозволити здійснювати посередницьку діяльність з укладання договорів на території України з страховиками-нерезидентами по великим ризикам (морські перевезення, авіаційні перевезення, перевезення вантажів, відповідальність перевізника, страхування космічної інфраструктури) після вступу України до СОТ. При цьому передбачено скасування обмеження щодо посередницької діяльності на території України на користь страховиків-нерезидентів через п'ять років після вступу України до СОТ.

Законопроект також передбачає підвищення граничної відмітки статутного капіталу, який, відповідно до нової редакції Закону, повинен буде складати не менше 2 - 3 млн євро, залежно від рівня ризику страхування, яким займається компанія.

Норма нової редакції Закону України "Про страхування", що передбачає перевірку ділової репутації, під час реєстрації страхових компаній передбачає створити нову бюрократичну процедуру.Терміни такої перевірки необґрунтовано затягнуті - 90 днів для попередньої перевірки і ще 60 - для остаточної. Вимоги ж надання відповідних документів про те, що засновники і керівництво нової страхової компанії не мало судимостей, ніколи не було банкротом, і ніколи не позбавлялося ліцензій, створить грунт не тільки для бюрократизму, але і для хабарів.

Щодо платоспроможності страховиків та перестрахування, то було введено процедуру фінансового моніторингу операцій клієнтів страхових компаній, а також прийнято постанову Кабміну № 1640 “Про затвердження вимог до рейтингів фінансової надійності (стійкості) страховиків і перестрахувальників-нерезидентів”. Згідно з нормами цієї ухвали, платоспроможність страховиків і перестрахувальників-нерезидентів має відповідати рівню не нижче за високу надійність за класифікацією міжнародних рейтингових агентств (“A.M.Best” (США) – “B, B-”; “Moodys Investors Service” (США) – “A3”; “Standard & Poors” (США) – “A-”; “IBCA” (Великобританія) – “A-”), або страховик і перестрахувальник-нерезидент мають бути синдикатом або авторизованим брокером міжнародного страхового об’єднання “Lloyds”. Причому якщо місцезнаходженням страховиків і перестрахувальників-нерезидентів є країна, яка не бере участі в міжнародній співпраці у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, а також у сфері боротьби з тероризмом, або є офшорною зоною, рейтинги фінансової активності цих страховиків і перестрахувальників-нерезидентів вважаються такими, що суперечать нормам згаданих вимог.

Кабінет Міністрів України видав постанову № 12, покликану забезпечити платоспроможність страховиків, а також надійність, безпеку та диверсифікованість розміщення страхових резервів. Порядок і вимоги щодо здійснення перестрахування у страховика (перестрахувальника) нерезидента, затверджений цією постановою, дозволили укладати договори перестрахування за межами України з нерезидентами тільки у випадку, якщо:

·        законодавство країни, в якій зареєстрований страховик (перестрахуваль-

ник) нерезидент, передбачає державний нагляд за страховою і перестрахувальною діяльністю;

·  страховик (перестрахувальник) нерезидент займається безперервною страховою (перестрахувальною) діяльністю не менше трьох років;

·  відсутні факти порушення страховиком (перестрахувальником) нерезидентом законодавства про страхову й перестрахувальну діяльність, а також законодавства про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Нова схема оподаткування передбачає зменшення податку на нерейтингове страхування з 15 до 3%, що дозволить здійснювати оподаткування за схемою “3+3” (тривідсотковий податок страхові компанії сплачуватимуть з валових доходів, і три відсотки – з суми страхових платежів, сплачених перестрахувальникам-нерезидентам). Що стосується рейтингового страхування, то воно, як і раніше, оподатковуватиметься за нульовою ставкою.

Головною перешкодою в розробці нової редакції Закону України "Про страхування" є недовіра між страховиками і регулятором. Значна частина положень проекту Закону, які передбачають кардинальні зміни в частині регулювання страхової діяльності, взагалі не знайшла відображення у Аналізі регуляторного впливу. Це свідчить про відсутність належної оцінки змін, які запроваджуються проектом Закону, що є недопустимим згідно з Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».Так було запропоновано і визначено строк для доопрацювання проекту Закону з урахуванням пропозицій представників страхового ринку до 01.07.2007 року.

Література:

1. www.democracy.com.ua

2. www.strahovka.com.ua

3. www.portal.rada.gov.ua