Акименко О.Ю.

Чернігівський держаний технологічний університет

СТРУКТУРА ТА РОЛЬ ОБЄКТІВ ТА СУБЄКТІВ ІНВЕСТИЦІЙНОГО РИНКУ

(НА ПРИКЛАДІ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ)

 

В основі інвестиційного процесу, що відбувається у сфері суспільно-економічних відносин і зумовлюють експортоорієнтовану або імпортоорієнтовану економіку лежить сукупність відносин між: економічними суб’єктами (учасниками) інвестування з боку формування інвестиційного попиту, замовниками з боку формування інвестиційної пропозиції та подальшої реалізації економічних інтересів, користувачами з боку використання інвестиційного продукту, отримання доходу (під час інвестування відбувається процес, у перебігу якого суб’єкт відтворює і творчо перетворює інвестиційний об’єкт).

Умовно виділяються три підходи до поняття «інвестиційний об’єкт». По-перше, під інвестиційним об’єктом дуже часто розуміють діяльність що визначається створенням та модернізацією об’єктів основних та обігових фондів будь-якої соціально-економічної сфери господарювання. По-друге, об’єкт розуміють як будь-який об’єкт на який спрямовані інвестиції (країна, регіон, галузь, підприємство). По-третє, трактування об’єкту як матеріальної основи досягнення цілей, визначених інвестиційною політикою, проміжною ланкою, що служить задоволенню цілей інвестора.

Проведені дослідження дозволяють стверджувати, що Чернігівська область (як об’єкт залучення інвестицій) має значний інвестиційний потенціал, у тому числі і у плані залучення коштів іноземних інвесторів, про що свідчать наступні чинники: економіко-географічне положення, природно-ресурсний потенціал (економічна оцінка мінеральних, земельних, лісових, рекреаційних ресурсів), трудовий потенціал (наявність трудових ресурсів, пропозиція робочої сили на ринку  праці, освітньо-кваліфікаційний рівень трудових ресурсів), економічний потенціал, місткість споживчого ринку, інфраструктурний потенціал, науково-технічний потенціал, наявність інвестиційних преференцій (вільних економічних зон, територій пільгового інвестування), інвестиційні ризики (політичний, економічний, соціальний, екологічний).

Активізація інвестиційної діяльності у будь-якій регіональній господарській системі неможлива без її належного забезпечення фінансовими ресурсами. Провідне місце у структурі джерел формування інвестиційних ресурсів всіх регіонів України належить і буде належати у перспективі власним фінансовим ресурсам підприємств та організацій.

Взагалі, до числа суб’єктів інвестиційного ринку можуть бути віднесені практично всі учасники фінансово-економічних відносин, пов’язаних з процесом нагромадження, вкладення капіталу у всіх його формах з метою одержання прибутку (доходу). Замовник є другим учасником інвестиційного процесу, яким одночасно може бути інвестор чи його вповноважені особи, що повинні за контрактом здійснити реалізацію інвестиційного проекту без втручання  в підприємницьку та іншу діяльність учасників, якщо це не передбачено договором. Коли замовник не є інвестором, то його наділяють правами володіння, користування та розпорядження інвестиціями на час і у межах, що обумовлені контрактом. Користувач є третім учасником інвестиційного ринку. Ним може бути інвестор, держава, іноземні та вітчизняні юридичні та фізичні особи, місцеві міжнародні організації, для яких створюється об’єкт інвестиційної діяльності. Одержувач інвестицій та інвестор переслідують, зазвичай, неоднакові цілі. Перший, як правило, прагне вирішити комплекс соціально-економічних завдань, другий – отримати максимум прибутку та закріпитися на ринках, в економічних системах на тривалий період.

До найважливішого суб’єкта інвестиційного ринку як основу всього інвестиційного процесу, необхідно віднести інвестора, що приймає рішення про вкладення власних, позичкових, залучених майнових та інтелектуальних цінностей в об’єкти інвестування. Мотиви, якими керуються інвестори, можна звести до наступних груп: привабливість країни з точки зору витрат – вартість робочої сили, характеристики податкової системи та субсидіювання, якість інфраструктури, кадрових ресурсів та розвиненість фінансових ринків; привабливість з точки зору збуту – характеристики місцевого  ринку, його ємність та розвиненість, потенціальні можливості для росту та відкритість країни для міжнародної торгівлі; привабливість країни з точки зору особливостей культури, мови, політичного ризику. Як свідчить світовий досвід, залучення та ефективне використання іноземних інвестицій стало головним чинником розвитку багатьох країн з перехідною економікою, що пояснюється створенням нових робочих місць, збільшенням обсягів надходження ресурсів до місцевих бюджетів.

На сьогоднішній день частка прямих іноземних інвестицій у загальному обсязі інвестицій, спрямованих у економіку Чернігівського регіону, є низькою (0,9 % у загальному обсязі іноземного капіталу в Україні). За питомою вагою у загальному обсязі іноземного капіталу в Україні Чернігівщина на початок 2006 року займала 17 місце в державі.

Найбільш активне інвестиційне співробітництво з Чернігівським регіоном здійснюють Німеччина – 43,0 млн. дол. (45,5% від обсягу прямих інвестицій зарубіжних країн в економіку Чернігівщини), Великобританія – 23,2 млн.дол (24,5%) та Бельгія – 14,0 млн.дол. (14,8%). Помітна частка прямих іноземних інвестицій в економіку Чернігівського регіону припадає на так звані офшорні території – Британські Віргінські острови, Кіпр, Багамські острови, Сент-Вінсент і Гренадіни, Острови Кайман (на початок 2006 року 8,2% всіх закордонних катіталовкладень). Цей факт, як правило, пояснюється частковим поверненням в Україну капіталу раніше вивезеного за кордон.

Приплив в регіон капіталу нерезидентів, зокрема з Російської Федерації та інших країн СНД, матиме наслідком піднесення економіки прикордонних територій і позитивний вплив на національну економіку в цілому.

Найпопулярнішим способом залучення прямих іноземних інвестицій у економіку області є  створення спільних підприємств, що є хорошою можливістю для вітчизняних товаровиробників модернізувати власну матеріально-технічну базу, а також забезпечити вихід на зовнішні ринки з конкурентноздатною продукцією. Прикладом такої співпраці може бути діяльність Чернігівської продовольчої компанії Ясен. Упродовж 2000-2005 років підприємством було закуплено і встановлено сучасне високотехнічне обладнання – італійську лінію розливу мінеральної води і безалкогольних напоїв “FERRERO”; австрійську лінію з виробництва широкого асортименту якісних вафель “XAAS”; нове обладнання з випуску різних сортів зефіру; автоматичне устаткування з виробництва поліетиленових пляшок “KOSME” тощо. В результаті, компанія “Ясен” упевнено почувається на внутрішньому ринку, успішно співпрацює з партнерами із Росії, Естонії, Латвії, Литви, Німеччини, Молдови.

Підвищення інтенсивності інвестиційної діяльності на території Чернігівської області може стати після повернення інвестиційних преференцій деяким адміністративним районам Чернігівщини, наданих Законом України “Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Чернігівській області”, прийнятий у листопаді 2003 року. Це дасть нові можливості ресурсного забезпечення інвестиційної та інноваційної діяльності у найбільш депресивних районах області, а також сприяє росту якості організації зовнішніх контактів виробництва та інфраструктури, збільшенню надходжень валюти від експорту товарів та послуг, підвищенню конкурентоспроможності та інноваційності регіональної економіки.

Література:

1. Акименко О.Ю. Джерела залучення інвестицій в Чернігівську область// Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. Том 11. Інвестиційна діяльність. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – 92 с.