«Педагогические науки»

                    Стратегические направления реформирования системы образования

Король О.М.

викладач кафедри іноземних мов

Донбаський державний технічний університет

місто Алчевськ, Луганська область

 

Проблемі реформування системи освіти в сучасних умовах розвитку суспільства та економіки.

 

Сучасне суспільство, сучасні умови життя, сучасний розвиток економіки, все це вимагає нового підходу до системи освіти.

Перед сучасним світом стоїть зараз дві задачі: по-перше, подолати ті сумні наслідки системи освіти, які відображаються на нашому житті, і, по-друге, зробити все можливе для зміни існуючої системи освіти

Для нашого суспільства в цілому і, особливо для нашої системи освіти, прийшов час визначати нові напрями і нові шляхи розвитку. Це обумовлено новими вимогами життя й умовами розвитку економіки, умовами життя людей. Замість упевненості в придбаних навиках і уміннях, які повинні були б допомогати досягати успіху в житті, дуже багато хто виходить з шкільних стін покаліченими і змученими. Щонайпершим обов'язком нашого суспільства є навчання людей базовим навикам успіху, які допоможуть будувати життя, орієнтоване на процвітання і творче мислення. Ми повинні задатися питанням: «Як моя освіта допомогла мені в житті? Чи навчила мене освіта навикам і умінням, які допомогли мені одержувати задоволення від життя?»

Наша застаріла система освіти сіє насіння невдач і краху людських доль. Наші діти щодня спостерігають невідповідність того, чому їх учать і того, що вони спостерігають в реальному житті. Великий багаж теоретичних знань придбаних студентами у вузах опиняється абсолютно не придатним в їх практичному і професійному житті. Дуже часто процес навчання студентів і школярів пов'язаний з надзвичайно скучним і нецікавим процесом. Система освіти часто пригнічує творче мислення і зростаючу допитливість студентів, орієнтуючи їх тільки на отримання достатньо високих оцінних балів. Увага викладачів в більшості своїй спрямована на оцінювання знань, а не на розвиток творчих здібностей учня.

Неординарне мислення школярів і студентів часто потрапляє в певні рамки системи оцінювання тих або інших знань. Що може привести до повної апатії і небажання мислити творчо, боячись не відповідати певним знанням по даному предмету і отримати низькі бали за невірно вивчений урок. Викладач дуже часто намагається нав'язати учню своє особисте сприйняття того або іншого предмету, примушуючи учня орієнтуватися тільки на це, не завжди правильне знання фактів, що надалі може зробити негативним вплив на подальший розвиток бажання дитини вчитися. Його мотивація до навчання може бути дуже сильно пригнічена. От чому в наших школах і вузах зустрічається так багато слабких і неуспішних студентів. Придбавши одного разу ярлик поганого учня, він перестає прикладати будь-які  зусилля в процесі пізнання, оскільки для нього процес навчання обмежується тільки отриманням оцінок, а не направленням на розвиток його здібностей думати і робити необхідні дії. У учня виникає відчуття страху. Цього страху можна уникнути, якщо основною мотивацією навчання стане любов до знань.  

В своєму сьогоднішньому положенні наша освітня система зменшує потенціал особового пізнання покаранням за здійснення помилок. У результаті вона породжує людей, які не знають радості від оволодіння знаннями. Відповідь на питання: «Чому так багато людей панічно боїться зміни? Чому пасують перед невідомістю? Чому уникають нових спроб, коли бачать, що старий спосіб більше не працює? Чому стають сторонніми пасивними спостерігачами і не беруть участі в життєвих процесах?» - є тільки одна відповідь – це результат віри в те, що правильна відповідь може бути тільки одна. Нас не вчать альтернативним відповідям, нас вчать думати, що існує єдиний набір правильних відповідей, який, якщо ми стараємося і одержуємо добрі оцінки, буде нам призом в день випуску. Йти далі по життю з цим спотворенням правди значить значно обмежувати процес нашого мислення, істотно ускладнювати процес прийняття нових ідей.

Наша уперта прихильність існуванню єдиної правильної відповіді фільтрує і відкидає інформацію, яка в точності не відповідає тому, чому нас вчили. Відкидання ідей, не відповідних канонам системи, вбиває сьогоднішніх потенційних Колумбів. 

Одним з важливих  аспектів системи освіти є мотивація. Існуюча система освіти дуже часто використовує страх для мотивації студентів. З'являється нова система тестування, за допомогою якої дітей примушують вивчати іноді неважливі, даремні факти, вбиваючи у них бажання до творчої діяльності. А геніальність живе в кожному з нас. Важлива мета освіти -об'єднати цей дар з інтелектом так, щоб людина змогла реалізувати свою унікальну мету життя на цій планеті.

Енштейн говорив, що натхнення цінніше за знання. Освітня система, збиваючи унікальну познавально-орієнтовану дитину, руйнує геніальний дар цієї дитини. Якщо ми продовжуватимемо використовувати страх як мотивацію навчання, ми втратимо один з найдорогоцінніших ресурсів нашого життя – дар геніальності. Ми усі несемо відповідальність за усвідомлення власних допущень і за зміну тих, які перешкоджають розкриттю наших здібностей і здібностей тих, хто нас оточує.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Король Олена Михайлівна

Вул. Леніна 108, кв. 180

М. Алчевськ, луганська обл.

94214

8 (06442) 4 28 89

Донбаський державний технічний університет

викладач кафедри іноземних мов