Технічні науки / 4. Транспорт.

Дудніков О.М., Мартинов С.В.

Автомобільно-дорожній інститут ДВНЗ "ДонНТУ". Україна.

ЗВ’ЯЗоК характеристик поточної КІЛЬКості ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ на ПЕРЕХРЕСТІ ДОРІГ з показниками аварійності

 

Як показує аналіз статистичних даних в Україні відносна кількість загиблих у ДТП в 4-10 разів більша, ніж, відповідно, в країнах ЄКМТ (європейська конференція міністрів транспорту), США та Японії [1]. Кількість загиблих у ДТП в Україні становить 13% від загиблих у ДТП всієї Європи, тоді як кількість автомобілів – лише 2% від всього європейського автопарку. Питомі показники аварійності в Україні є одними з найгірших у Європі.

Кожне ДТП в рамках автотранспортної системи являє собою порушення її функціонування. ДТП, як системне явище, необхідно досліджувати нерозривно з факторами обумовленими особливостями взаємодії транспортного потоку з дорожніми умовами на місці його виникнення та у час його виникнення. З погляду максимального впливу факторів дорожніх умов на виникнення ДТП можна виділити області перехресть доріг в одному рівні.

Робота перехрестя з максимальною пропускною здатністю і мінімальними затримками транспортних засобів забезпечує значне зниження показників аварійності на ньому. Всебічна оцінка роботи перехрестя, насамперед, зв'язана з балансом кількості транспортних засобів, що в’їжджають та виїжджають з перехрестя та визначають поточну кількість транспортних засобів, які присутні на перехресті доріг. Виникнення аварійно небезпечної та аварійної ситуації на перехресті доріг істотно зв’язано з наявними у відповідний момент часу транспортними засобами на ньому, тобто ДТП у вигляді зіткнення  виникає завжди в наявності як мінімум двох автомобілів на територій перехрестя. Розглянуті аспекти ДТП вказують на можливість наявності залежності між поточною кількістю транспортних засобів на перехресті та показниками аварійності на ньому.

Залежність поточної кількості транспортних засобів на перехресті доріг від інтенсивностей руху на ділянках доріг, що примикають, а також від особливостей їх роз’їзду була досліджена у [2], та записана наступним чином:

,                                      (1)

де  – кількість транспортних засобів у межах перехрестя в поточний момент часу;  - початкова кількість транспортних засобів у зоні перехрестя; ,  - сумарна інтенсивність транспортних потоків на в’їздах та виїздах з перехрестя;  – інтенсивність попадання транспортних засобів у ДТП в зоні перехрестя, у результаті яких автомобілі не мають технічної можливості самостійно залишити зону перехрестя.

Згідно (1) були проведені спостереження за рухом транспортних засобів на перехресті доріг в одному рівні в місті Горлівка – площа Повстання (пересічення вулиці Інтернаціональна з проспектом Леніна). Спостереження проводилися у пікову годину, згідно попередніх досліджень змін інтенсивності руху, в піковий день тижня кожного місяця починаючи з 09.06 р. по 02.07 р.

Згідно проведеним розрахункам, мінімальне значення поточної кількості транспортних засобів на площі Повстання є 26 авт. у пікову годину інтенсивності та за період шість місяців поточного року. Відповідно до вказаних значень побудовані графічні залежності рис. 1, де коливання поточної кількості транспортних засобів перераховане у кількість ДТП (коефіцієнт перерахування 1,404 авт./ДТП). Розрахунок коефіцієнту лінійної кореляції вказав на її відсутність (), що достатньо явно спостерігається на рис.1 б, де просліджується залежність у вигляді періодичної функції, яку, при зібранні даних за останнє півріччя, можливо буде формалізувати.

Таким чином, за результатами емпіричних досліджень виявлено наявність залежності між вказаними змінними, яку можливо розглядати як періодичну функцію з періодом коливань у два місяці, що дозволяє продовжувати дослідження до оцінки повного року.

а)

 

 

 

 

 

 

б)

 

 

 

 

 

Рис. 1. Залежність зміни кількості ДТП (1, 2, 3, 4 види) та відносної поточної кількості транспортних засобів на території перехрестя доріг у піковий період інтенсивності руху за шістьма послідовними місяцями спостереження: а) зміна кількості ДТП (1) та перерахованої кількості ДТП (2) за даними коливання поточної кількості транспортних засобів на території перехрестя (відносно 26 авт.) за шістьма місяцями року; б) залежність різниці зміни кількості ДТП та перерахованої кількості ДТП за даними коливання поточної кількості транспортних засобів на території перехрестя (відносно 26 авт.) за шістьма місяцями року.

 

Література:

1. Редзюк А.М. Державна концепція підвищення безпеки дорожнього руху в Україні //Автошляховик України. – 2006. - №1. - С.2-11.

2. Дудников А.Н., Лапутин Р.А. Баланс числа автомобилей на перекрестке в одном уровне и безопасность движения на нем // Науково-технічний вісник „Безпека дорожнього руху України”. – К.: ДНДЦ БДР ДДПСММ МВС України, 2005. - №3-4 (21). – С. 100 – 104.