Органічна хімія

 

Скрипська О.В., Ягодинець П.І., Налужна І.В., Кривороженко І.О.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

СИНТЕЗ І ДОСЛІДЖЕННЯ a,b-НЕНАСИЧЕНИХ КЕТОНІВ ПОХІДНИХ 4–ПІПЕРИДИНАЦЕТОФЕНОНУ

Ацетофенон зустрічається в природі у деяких ефірних маслах і використовується у парфумерії [1]. Кореневище багаторічної трав’янистої рослини пікрориза куроа містить ацетофенон. В азіатській медицині застосовуються кореневища при захворюваннях печінки і як жовчогінний засіб, а також при хронічній дизентерії і як антиасматичний засіб [2]. Похідним ацетофенонів з піразоліновим і оксіндольними фрагментами характерні антидепресивні і протитуберкульозні властивості [3]. Іноді ацетофенон використовують як розчинник, оскільки він має високу температуру кипіння, малотоксичний і приємно пахне (має запах черемхи), розчинний у спирті, етері, бензені, нерозчинний у воді [1]. Ацетофенон під назвою «гіпнон» використовується як снодійне [4]. Ацетофенони використовуються як органічні фотопровідники, барвники для лазерів [1]. На основі заміщених ацетофенонів розроблений препаративний метод одержання діючої речовини системного фунгіциду “TILT” [3].

Ацетофенон є зручним синтоном для синтезу сполук різних класів, у тому числі і гетероциклічних. На основі ацетильної групи можна здійснити перетворення, що приводять до утворення гетероциклів з різними розмірами, природою та числом гетероатомів. Крім того, різноманітні замісники в ядрі ацетофенону ще більше розширюють спектр синтезованих на його основі гетероциклічних сполук.

Відомостей про способи синтезу сполук, що можуть бути використані для побудови гетероциклічних фізіологічно активних речовин на основі ацетофенонів чимало. Але аналіз літературних даних засвідчує, що дослідження зі синтезу речовин з практично важливими властивостями на основі ацетофенонів залишаються перспективними.

Для одержання заміщених у бензеновому циклі ацетофенонів можна використати реакцію арилювання амінів 4-флуорацетофеноном [5, 6]. Взагалі, реакції арилювання амінів останнім часом широко вивчаються і мають не тільки теоретичне, але й велике препаративне значення. Розробці умов їх проведення присвячена чимала кількість робіт. Так, для здійснення реакцій
4-бромацетофенону з амінами запропоновані як каталізатори паладієві комплекси бідентатних дифосфінових лігандів на основі дифенілоксиду, досліджена каталітична активність вказаних каталізаторів [7].
4-Бромацетофенон в тетрагідрофурані і присутності натрій аміду взаємодіє з рядом вторинних амінів, утворюючи N,N-дизаміщені п-аміноацетофенони [8].

З метою розширення досліджень в області нових похідних ацетофенонів нами розроблені умови одержання і хімічних перетворень 4-піперидин­ацетофенону. Так, 4-флуорацетофенон в диметилсульфоксиді реагує з піперидином з утворенням 4-піперидинацетофенону (1). При проведенні реакції у присутності калій карбонату як акцептора фтороводню час проведення реакції скорочується з 30 до 6 годин.

 

 

4-Піперидинацетофенон в умовах альдольно-кротонової конденсації легко реагує з ароматичними альдегідами: бензальдегідом, м-нітробензальде­гідом, п-нітробензальдегідом п-бромобензальдегідом і 9-антральдегідом з утворенням a,b-ненасичених кетонів (2-6).

Широкі можливості використання халконів у синтезі гетероциклів зумовлені наявністю в їх молекулах двох електрофільних центрів. Внаслідок делокалізації електронної густини в системі С=С-С=О ненасичені карбонільні сполуки поводяться як амбідентні електрофіли і приєднання нуклеофільних реагентів до даних сполук може здійснюватися за двома напрямами: з атакою по атому карбону карбонільної групи (1,2-приєднання) або по b-карбоновому атому (1,4-приєднання) [9]. Внаслідок цього a,b-ненасичені кетони є зручними вихідними сполуками для синтезу різноманітних похідних. Використовуючи синтетичні можливості фрагменту –COCH=CH– нами розроблено умови одержання ряду гетероциклів на основі синтезованого халкону (2). Так, взаємодією ненасиченого кетону (2) з гідроксиламіном гідрохлоридом в етанолі отриманий ізоксазолін (7).