Козлова О.В., Дрей В.В.

Придніпровська державна академія будівництва та архітектури

Особливості функціонування інформаційного контролінгу

на підприємстві

Сучасні умови господарювання підприємств зумовлюють особливі вимоги щодо ефективності управлінських рішень. Політична та економічна нестабільність в Україні сприяють невизначеності в плануванні та регулюванні діяльності підприємств та вимагають досконалої оперативної інформаційної підтримки керівників. Таким чином існує необхідність в створенні інструментів управління інформаційним забезпеченням на підприємствах та координування руху інформації згідно попиту окремих споживачів.

Оптимізувати систему забезпечення управлінських рішень на підприємстві може інформаційний контролінг, який інтегрує такі функції управління як контроль, планування, координування та аналіз, що повинні бути направлені на систему управлінської інформації на підприємстві.

Інформаційний контролінг – це напрямок контролінгу, який передбачає скоординовану дію планування, аналізу та контролю ефективності використання інформаційних ресурсів, рівня інформаційного забезпечення, ефективності впровадження та існування інформаційної системи на підприємстві.

Серед основних етапів функціонування інформаційного контролінгу можна виділити такі: оцінка потреби в інформації, планування інформаційних потоків, оцінка та аналіз отриманої інформації, формування оптимальної маршрутизації інформації, контроль та координування руху інформації на підприємстві.

Для забезпечення ефективного функціонування інформаційного контролінгу на підприємстві може бути створений єдиний центр управління інформацією (ЄЦУІ). Інформація з зовнішніх та внутрішніх джерел повинна локалізуватися в цьому центрі, оброблятися та відправлятися тому користувачу, який в ній дійсно має потребу. 

Таким чином, ЄЦУІ має бути посередником між виробником інформації та її споживачем. Виконуючи всі обов’язки по обробці інформації, оцінці потреби та якості інформаційного забезпечення окремих функціональних підрозділів, такий центр управління інформацією вирішує  проблеми невідповідності інформації, слідкує за корисністю та своєчасністю наданої інформації, тобто координує оптимальність інформаційного забезпечення окремих підрозділів та користувачів.

Але предметом уваги інформаційного контролера має бути не тільки кількість та відповідність інформації, але і такі її якісні характеристики як достовірність, своєчасність, корисність і т.і. Тому, на нашу думку, сучасний стан інформаційного забезпечення на підприємстві потребує дослідження якісних характеристик управлінської інформації та визначення взаємозв’язку рівня якості управлінської інформації з загальним ефектом від використання.

Тому в рамках інформаційного контролінгу на етапі аналізу інформації пропонується здійснювати оцінку якісних характеристик управлінської інформації за спектром якісних властивостей управлінської інформації (Рис.1).

         Рис. 1. Спектр якісних властивостей управлінської інформації

 

Відсутність однієї з перелічених рис знижує якість інформаційного забезпечення об’єкта отримання інформації та може вплинути на результативність та правильність прийнятих рішень. Тому оцінка якості інформації та відстеження присутності всіх цих характеристик в тій чи іншій мірі має бути предметом уваги управлінського персоналу.

Структура спектру якісних властивостей змінюється в залежності від того, якого напряму діяльності підприємства вона стосується. Тому важливо розрізняти спектри якісних властивостей управлінської інформації за видами інформації, які можуть бути сформовані в рамках системи BSC(Рис.2.).

 

Фінанси

Клієнти

Оперативна

Стратегічна

Оперативна

Стратегічна

Внутрішньогосподарські процеси

Навчання та розвиток

Оперативна

Стратегічна

Оперативна

Стратегічна

 

Рис.2. Класифікація управлінської інформації в рамках концепції BSC

 

Розподіливши інформацію таким чином, можливе здійснення оцінки ефективності інформаційного забезпечення за кожним аспектом та забезпечення зв’язку якості інформаційного забезпечення з ключовими показниками за кожним аспектом та з загальним інтегрованим показником, який може характеризувати ефективність діяльності підприємства в цілому.

Використана література

1.        Концепция контроллинга: Управленческий учет. Система отчетности. Бюджетирование/ Horvath & Partners; Пер. с нем. – 2-е изд. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2006. – 269 с.

2.        Оліфіров О.В. Контролінг інформаційної системи підприємства в  умовах невизначеності: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора екон. наук: спец. 08.06.01 / О.В. Оліфіров. – Київ, 2004. – 36 с.

3.        Хан Д. Планирование и контроль: концепция контроллинга/Дітгер Хан. – М.: Фінанси і статистика, 1997. – 739 с.