асистент Сорокіна О.М.,

Задорожна Я.Є.  

Донецький  національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла  Туган-Барановського

 

Страхування підприємницьких ризиків в Україні

        В умовах ринкової економіки, соціальних перетворень та розвитку міжнародних відносин особливого значення набувають питання страхування різноманітних сфер господарювання та життєдіяльності людей. Страхування створює певні фінансові гарантії стабільності і прибутковості виробництва на випадок настання несприятливих ситуацій у будь-якій підприємницькій структурі, що входить до складу ринкового механізму. Розвиток страхування підприємницької діяльності в кожному регіоні України сприяє удосконаленю сучасних технологій страхового бізнесу, отриманню певних гарантій своєчасної та в потрібному обсязі виплати необхідних компенсацій, а також зацікавленості в потенційних клієнтах.

        Вітчизняними та закордонними фахівцями детально досліджена специфіка сучасного соціально-економічного становища України. Безпосередньо підприємницькі ризики досліджуються в працях Вітлінського В.В., Вяткіна В.Н., Гамзи Ю.Ю., Гранатурова В.М., Екатеринославського Ю.Ю., Макаревича Л, Хохлова Н.В., Чернової Г.В. та інших [2-1]. В них аналізуються сутність підприємницького ризику, його різноманітні види та методи управління.

          Підприємницька діяльність в основі своїй є ризикованою. В першу чергу, причиною тому є руйнівний вплив стихійних сил природи чи негативні наслідки інших надзвичайних подій (пожарів, вибухів, епідемій, травматизму та ін.). Тому провадження безперервної, успішної діяльності можливе не тільки за умов попередження, подолання та локалізації стихійних та інших лих, а також при безумовному відшкодуванні нанесених збитків. Механізм такого відшкодування забезпечується страхуванням визначених ризиків. Воно дає можливість розподілити масштабні втрати в часі та просторі між зацікавленими у страхуванні особами і, чим більша їх кількість, тим дешевшим і ефективнішим є для них є страховий захист.

       У страхуванні підприємницьких ризиків - дві підгалузі: страхування ризику прямих і непрямих втрат прибутків. До прямих втрат відносяться, наприклад, утрати від простою устаткування, до непрямих - страхування від перерв у торгівлі, страхування упущеної вигоди [1].

       Страхування підприємницьких ризиків є найбільш непрозорим і загадковим на  страховому ринку України. Страховий риск – являє собою вирогідність подій або совокупність подій, на випадок настання яких проводиться страхування. Страхування та управління ризиками на відчизняних підприємствах нефінансового сектору свідчать, зокрема, результати опитування в 2007р. керівників  київських малих та середніх підприємств свідчать про те, що, наприклад, маркетинговій сфері 50% компаній не застосовують управління і страхування ризиків, в виробничій – 39,5%, інноваційній – 72,6% [2].

     До ризиків підприємницької діяльності які необхідно страхувати відносятся:

-         ймовірність втрати в результаті пожежі та інших стихійних лих;

-         ймовірність втрати в результаті автомобільних аварій;

-         ймовірність втрати в результаті псування продукції в результаті транспортировки;

-         ймовірність втрати в результаті помилок працівників фірми;

-         ймовірність втрати в результаті припинення ділової активності фірми;

-         ймовірність втрати в результаті невиконанні обовя`зків субпідрядних;

-         ймовірність втрати в результаті можливого захворювання, смерті або нещасного випадку з працівником фірми.

        Найпоширенішим і навіть традиційним видом страхування підприємницьких ризиків є страхування майна промислових підприємств від вогню та інших небезпек. Страхування від вогню полягає у відшкодуванні збитків від раптових і непередбачуваних випадків пожежі або вибуху, а також деяких інших супутніх явищ. За цим видом укладаються основний та додатковий договори страхування. За основним договором страхуванню підлягає все майно, що належить підприємству. Ставки страхових внесків за договорами страхування майна коливаються від 0,05 % до 0,5 % вартості майна (при страхуванні приміщень, меблів). При страхуванні обладнання промислових підприємств страховий збір коливається від 0,15 % до 1% їх вартості, а якщо страхуються дорогі марки автомобілів, то ставки страхових внесків можуть досягти 17 %. Стандартний поліс вогневого страхування передбачає покриття таких ризиків: пожежа, удар блискавки, вибух газу. Якщо страхувальник зазнав збитків при здійсненні заходів, спрямованих на врятування майна, запобігання пожежі та ін., то такі збитки підлягають відшкодуванню [3].  

        Отже, роблячи висновок можна сказати, що підприємницька діяльність завжди супроводжується різного роду ризиками. Під підприємницькими ризиками розуміють такі, що виникають при будь-яких видах підприємницької діяльності, пов'язаних з виробництвом продукції, товарів і послуг, їх реалізацією; товарно-грошовими і фінансовими операціями; комерцією, а також здійсненням науково-технічних проектів.

 

Література:

1.     Макаревич Л. Управление предпринимательскими рисками. М., Дело и Сервис, 2006 г. – 448 с.

2.     Журнал «Страхування» В.Кравченко “Міжнародна нормативна база управління ризикапи підприємств та організацій і можливостей її застосування в Україні  № 97/2007. – с.26-29

3.     http://www.riski.ua