Гриненко Д.О.,  керівник Бедзай О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла  Туган-Барановського

 

До питання удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні в умовах інтеграції до світового економічного простору

 

Міжнародний бухгалтерський облік протягом багатьох років обслуговував ринкову систему, в якій діяльність підприємств спрямована на отримання прибутку та збагачення власників підприємств, тому і ведення бухгалтерського обліку здійснюється, насамперед, в інтересах власників підприємств.
           
Сьогодні в Україні відбувається активний розвиток недержавних форм власності та різних організаційних форм бізнесу. Бухгалтерський облік поступово адаптується до реалій господарювання, чому сприяє його гармонізація з міжнародними стандартами. Невідповідність вітчизняного бухгалтерського обліку світовій обліковій практиці перешкоджає інтеграції економіки України в світову економічну систему. Тому назріла необхідність суттєво реформувати вітчизняну систему бухгалтерського обліку до умов ринкової економіки.

Питання про необхідність впровадження міжнародної практики ведення бухгалтерського обліку в Україні відповідно до міжнародних стандартів порушувалось на найвищому рівні протягом останніх років неодноразово.       Після тривалих обговорень цього питання врешті-решт було прийнято відповідний Закон «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (вступив у дію з 1 січня 1999 року), який значною мірою впорядковує процес ведення бухгалтерського обліку в Україні [1].

Питаннями удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності як надзвичайно важливого його інформаційного джерела в Україні займались, як окремі науковці, а саме Олійник О.В., Мельникова О.В, Голов С.Ф., Костюченко В.М., Пархоменко В.М., так і професійні установи, як, наприклад, Федерація професійних бухгалтерів та аудиторів України (ФПБАУ) та Українська консалтингова мережа (УКМ).

Основними передумовами необхідності удосконалення бухгалтерського облікує:
-приватизація майна сприяла створенню значного приватного сектора економіки;
-розширення вертикальних і горизонтальних господарських зв’язків призвело до активізації самостійності суб’єктів господарювання, яким для прийняття рішень необхідна якісна інформація, яка відображає усі економічні процеси;
-стара бухгалтерська звітність не відповідає вимогам сьогодення;
-збільшення кількості підприємств, що займаються міжнародним бізнесом;
-вихід українських підприємств на міжнародні фінансові ринки вимагає надання фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів.

Важливим кроком до реформування бухгалтерського обліку в Україні було схвалення проекту Стратегії застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності в Україні Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України (протокол № 133 від 22 серпня 2007 року).
Даний проект Стратегії розроблено з метою удосконалення системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні з урахуванням вимог міжнародних стандартів, також законодавства Європейського Союзу.
Таким чином, реалізація Стратегії сприятиме покращанню інвестиційного клімату в Україні, прозорості ринків капіталу [3].

Основна мета фінансової звітності – полегшення ухвалення економічних рішень. Завдання МСФЗ полягає в наданні всім користувачам необхідної інформації про фінансовий стан, результати господарської діяльності компанії або консолідованої групи компаній, ефективності керування нею.

У результаті реалізації Стратегії очікується досягнення таких результатів:
-адаптація законодавства України з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності до законодавства Європейського Союзу;
-удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності для малих підприємств;
-запровадження порядку застосування міжнародних стандартів при складанні фінансової звітності суб’єктами господарювання України;
-підвищення рівня прозорості фінансової звітності суб’єктів господарювання України;
-поглиблення міжнародного співробітництва у сфері бухгалтерського обліку щодо ефективного запровадження міжнародних стандартів фінансової звітності.

Отже, удосконалення бухгалтерського обліку в Україні зумовлене багатьма зовнішніми і внутрішніми факторами, зокрема розвитком євроінтеграційних процесів в Україні, розвитком міжнародного співробітництва. У таких умовах міжнародні стандарти бухгалтерського обліку слід розглядати як один із основних факторів продовження і активізації реформи бухгалтерського обліку в Україні.

 

Література

1.     Бухгалтерський і фінансовий облік: Підручник. /За ред. Ф.Ф. Бутинця. – 5-те вид., доп. і перероб. - Житомир: ПП. „Рута”, 2003. - 726 с

2.      Голов С.Ф., Костюченко В.М. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами. Практичний посібник. – К.: Лібра, 2004. -880 с.

3.     http://intkonf.org/shvets-lyu-trufina-zhs-msbo-yak-osnovniy-orientir

4.     http://www.confcontact.com/2008dec/8_ibragimov.htm