Пашкевич М.С.

Національний гірничий університет

ВІДТВОРЕННЯ ВИРОБНИЧИХ РЕСУРСІВ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА НА ОСНОВІ УПРАВЛІННЯ ПРОЦЕСОМ КОМПЕНСАЦІЇ ВИРОБНИЧИХ ВИТРАТ

 

Основою стабiльного функцiонування промислових підприємств України є постійне вiдтворення виробничих ресурсів, яке прямо пов’язане з управлінням процесом компенсації виробничих витрат. Внаслiдок цього реалiзується економiчна вигода – потенцiйна можливiсть отримання грошових коштiв вiд використання виробничих pecypciв у процесi виробництва i реалiзацiї продукцiї. Тому виникає необхідність удосконалення управління процесом компенсації виробничих витрат промислового підприємства.

Аналіз діяльності вітчизняних промислових підприємств показав, що найбільшої уваги, особливо в умовах кризових економічних явищ, потребують виробничі ресурси, ефективність управління якими залежить не тільки від рівня їх використання, але й від рівня їх відтворення у процесі виробництва і реалізації продукції.

Дослiдження вiтчизняних та зарубiжних вчених з управління виробничими ресурсами та виробничими витратами спрямованi на удосконалення методiв управління процесом формування виробничих витрат з метою підвищення рівня економності використання виробничих ресурсів. Цим науковим питанням присвятили свої праці учені О.І.Амоша, І.В.Багрова, В.В.Бойко, О.С.Галушко, С.Ф.Голов, С.Б.Довбня, Т.В.Назарчук, В.М.Нижник, В.І.Саллі, Дж.Сiгел, Ч.Хорнгрен, Дж.Шанк, Дж.Шим та iншi.

Однак iснуючi розробки потребують удосконалення та подальшого розвитку у напрямку розробки системи управлiння процесом компенсації виробничих витрат з метою відтворення виробничих ресурсів та її iнтеграцiї з iснуючою системою управлiння процесом компенсації виробничих витрат. Удосконалення потребують методичні підходи та інструментарій оцінки ефективності та оптимізації параметрів управління процесом компенсації виробничих витрат, що є необхідною умовою для комплексного та ефективного управління відтворенням виробничих ресурсів промислового підприємства, як вагомої складової режиму постійного ресурсозбереження у ході виробництва і реалізації продукції.

3 метою забезпечення постійного відтворення виробничих ресурсів промислового пiдприємства доцільно поширити функцiональний склад управління процесом компенсації виробничих витрат, доповнити класифікаційні ознаки групування виробничих ресурсів, виділити організаційно-економiчні фактори, що чинять найбільший вплив на рівень компенсації виробничих витрат, обґрунтувати відмінний від існуючих показник оцінки ефективності управлiння процесом компенсації виробничих витрат.

Дотепер вiдсутня функція управління процесом компенсації виробничих витрат, яка спрямована на постійне забезпечення підприємства відтвореними виробничими ресурсами. Традицiйнi функції (планування, прогнозування, мiнiмiзацiя, облiк, контроль та інші) спрямованi на процес формування понесених підприємством виробничих витрат, тодi як стабільність функціонування залежить від рівня компенсації цих виробничих витрат, який впливає на рівень забезпеченості підприємства відтвореними виробничими ресурсами. Це обумовлює необхідність введення такої функції управління як “відтворення”, що спрямована на компенсацію понесених виробничих витрат від реалізованої продукції та постійне забезпечення процесу виробництва відтвореними виробничими ресурсами.

При групуваннi виробничих ресурсів видiлено класифікаційну ознаку “за рівнем фактичного вiдтворення”. Згідно неї виробничi ресурси групуються на вiдтворенi та не вiдтворенi. Така класифiкацiйна ознака сприяє поглибленому аналiзу та дiєвому управлiнню вiдтворенням виробничих ресурсів промислового підприємства.

Коло організаційно-економiчних факторiв, якi традицiйно враховуються пiд час управлiння процесом формування виробничих витрат, не поширюється на чинники рівня їх компенсації у ході виробництва i реалiзацiї продукцiї, внаслiдок чого відсутня можливість врахування цих чинників під час управління процесом компенсації виробничих витрат з метою відтворення виробничих ресурсів.

Серед способiв подолання негативного впливу факторiв на рівень компенсації виробничих витрат, які дозволять повністю компенсувати понесені витрати та відтворити використані виробничі ресурси, доцiльно встановити прiоритетним пошук та використання внутрiшнiх резервiв пiдприємства, що мaє велике значення для розвитку економіки підприємств України.

Таким чином, ефективне управління відтворенням виробничих ресурсів потребує створення дієвого механізму управління процесом компенсації виробничих витрат на основі поєднання існуючих та розробки нових методичних інструментів, які б враховували дію різноманітних чинників, що впливають на процес формування та компенсації виробничих витрат промислового підприємства.

Література

1.     Бойко, В.В. Некоторые вопросы управления затратами предприятий Украины в условиях работающей рыночной экономики / В.В. Бойко, М.С. Пашкевич // Горный информационно-аналитический бюлетень: Тез. докл. – Москва, 2007. – С. 318–320.

2.     Голов, С.Ф. Управленческий бухгалтерский учет / С.Ф. Голов. – К. : “СКАРБИ”, 1998. – 384 с.

3.     Гришко, Н. Місце процесу управління витратами в діяльності промислового підприємства / Н. Гришко // Економіст: науково-практичний журнал. – 2006. – № 11. – С. 68–69.

4.     Єгоркіна Т.О. Мотиваційний механізм управління витратами підприємства: автореф. дис. к-та е. наук : 08.00.04 / Донцький нац. унів-т економіки і торгівлі ім. М.Туган–Барановського. – Донецьк, 2008. – 17 с.

5.     Нижник В.М. Управление ресурсами в Украине / В.М. Нижник, Б.М. Игумнов // Еколого-економічна освіта в Подільському регіоні: Матеріали наук.-практ. конф. – Хмельницький: ТУП, 1995.– С. 35–З6.