Новогренко О. М.

Тодосейчук Г. С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган–Барановського

 

Роль іноземного капіталу в становленні та розвитку банківської системи України

 

Основною характерною рисою економічного розвитку в сучасних умовах є посилення впливу глобалізаційних процесів на усі сфери життя суспільства. Початок 21 століття ознаменувався формуванням єдиного глобального світового господарства. Процеси глобалізації світової економіки не обійдуть ні Україну, ні її фінансово-банківську систему. Це потребує глибокого осмислення процесів входження іноземного капіталу в банківську систему України.

Мета статі – визначити місце іноземного капіталу в банківській системі, а також проаналізувати наслідки функціонування банків з іноземним капіталом в Україні.

Етапи формування та тенденції розвитку банківської системи України з погляду присутності іноземного капіталу мають свої особливості. У науковій літературі прийнято досліджувати класичну періодизацію розвитку банківської системи України, виділяючи чотири етапи її формування.

На першому етапі (1991 – 1993 рр.) іноземного капіталу в банківській системі України не було. Для цього етапу характерні процеси формування національної банківської системи, визначення правил діяльності банків та умов доступу іноземного капіталу на національний ринок.

Другий етап (1994 – 1997 рр.) характеризуються незначною присутністю іноземного капіталу.  В цей період на структуру вітчизняної банківської системи істотно не впливали процеси входження іноземного капіталу на національний банківський ринок. На кредитно-фінансовому ринку України почали працювати іноземні банки та їхні представництва, всього їх було зареєстровано лише чотирнадцять.

Третій етап (1998 – 2005 рр.) є періодом значної присутності іноземного капіталу в національному банківському секторі. Іноземні інвестиції в капітал банків зросли у 2001 р. на 37,7%, а у 2002 р. на 40,1%.

Четвертий етап (з 2006 р. донині) відкритості банківської системи для створення філій іноземних банків розпочався з прийняттям Верховною Радою України 16.11.2006 р. змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність» у частині надання іноземним банкам права відкривати свої філії на території України. Існуючі у минулому обмеження видів комерційної присутності іноземних банків не передбачали безпосереднього створення філії іноземними банками. Нині чинне законодавство України дає можливість відкривати банки з іноземним капіталом та філії іноземних банків на території України.

Станом на 1 січня 2008 р. в Україні діяли 47 банків з іноземним капіталом із 198 зареєстрованих, у тому числі 17 – зі 100% іноземного капіталу. У трійку країн, що найбільш активно інвестують у банківську систему України, входять Росія, Австрія, Франція. За два останні роки іноземним інвесторам вдалося взяти під контроль майже всіх основних лідерів вітчизняного банківського ринку: РайффайзенБанкАваль (8,7% ринку),    Укрсиббанк (7,06%).

До позитивних наслідків функціонування банків з іноземним капіталом в Україні можна віднести такі.

1.     Залучення іноземного капіталу в банківську сферу позитивно вплине на економіку України, прискорить процеси розвитку фінансових ринків, розширить спектр банківських послуг та їх якість.

2.     Поява іноземних банків може привести до зниження процентних ставок на депозити та кредити.

3.     Швидке впровадження передових технологій банківської діяльності, зокрема використання досвіду фінансового менеджменту, антикризового управління, управління ризиками.

4.     Можливе матиме місце здешевлення кредитних ресурсів у довгостроковій перспективі та зростання строків їх надання.

Негативними наслідками функціонування банків з іноземним капіталом в Україні вважаємо такі.

1.     Іноземні банки можуть нав’язувати модель деформованого розвитку, коли цілі іноземних банків не збігаються з соціально-економічними пріоритетами країни.

2.     Можливий неконтрольований відплив капіталу з країни, погіршення конкурентоспроможності українських банків, ризик залежного розвитку.

Зростання кількості банків з іноземним капіталом має більше позитивних наслідків, сприяючи поглибленню економічної інтеграції України з розвинутими країнами. Але не слід забувати, що головною проблемою у діяльності філій іноземних банків є недосконалість законодавства у частині визначення інструментів впливу, за необхідності на діяльність філії, яка не є юридичною особою. Відсутність добре підготовленого законодавчого підґрунтя для діяльності філій іноземних банків неминуче призведе до збільшення ризиків на фінансовому ринку України.

У цілому тенденції розвитку банківської системи в умовах глобалізації можна визначити як позитивні, але одним з найважливіших питань її розвитку має стати посилення взаємозв’язку з реальною економікою.  

 

Список літератури

1.     Бутенко О. Роль іноземних банків у формуванні інноваційних національних банківських систем // Банківська справа. – 2008. - № 1, с. 83 – 87

2.     Дзюблюк О. Глобалізаційні процеси та участь іноземного капіталу у розвитку вітчизняної банківської системи // Банківська справа. – 2008. - № 2, с.37 – 45.

3.     Чуб О. Становлення та розвиток банківської системи України в контексті присутності іноземного капіталу //  Банківська справа. – 2008. - № 6, с. 81 – 89.