Економіка/3. Фінансові відносини

Прудивус К. О., Бедзай О. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені  Михайла. Туган-Барановського

АНАЛІЗ ЯК ІНСТРУМЕНТ УПРАВЛІННЯ КОШТАМИ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

Місцеві бюджети посідають важливе місце в економічному та соціальному житті суспільства. У нинішніх умовах вони є одними із джерел задоволення потреб населення, за їх допомогою втілюються загальнодержавні програми, пов’язані з розвитком галузей народного господарства, здійснюється підтримка вітчизняних виробників, фінансуються програми з підвищення життєвого рівня населення, створення нових робочих місць. За рахунок місцевих бюджетів фінансується проведення превентивних, оздоровчих, спортивних, культурних заходів. Майже половина видатків зведеного бюджету України здійснюється через місцеві бюджети.

Ось чому в системі управління та функціонування фінансів місцевих органів влади важливе місце посідає аналітична функція. За допомогою її методик органи місцевого самоврядування повинні забезпечити ефективне використання та збереження грошових коштів, при цьому не тільки виявити, а й попередити недоліки в роботі установ, підприємств, організацій, забезпечити мінімізацію нераціональних витрат. Для цього необхідно створення оптимального механізму прийняття ефективних управлінських рішень на базі результатів проведення аналізу.

Проблеми реалізації методик аналізу в бюджетній сфері розглянуті в наукових працях Є. Мниха, М. Баканова, Г. Митрофанова.

Техніка аналізу коштів місцевого бюджету повинна передбачати вивчення основних показників доходної та витратної частини місцевого бюджету; виявлення певних закономірностей розвитку регіону; відхилень від планових показників; з’ясування можливих резервів збільшення доходної бази бюджетів територіально-адміністративних одиниць і розробку пропозицій щодо подальшого збільшення доходів та ефективного витрачання коштів місцевого бюджету [1, c. 24].

Важливою умовою аналізу коштів місцевих бюджетів як інструменту управління є запровадження загальних принципів його здійснення. Основними з них є: науковість, об’єктивність, системність, комплексність, ефективність, оперативність, регулярність [2, c. 22]. Дотримання цих принципів сприятиме проведенню всебічного аналізу факторів впливу на кошти місцевих бюджетів, забезпечить можливість їх використання та здійснення цілей управління бюджетними коштами.

Сутність аналізу коштів місцевого бюджету виявляється через вирішення таких завдань:

1)     вивчення основних показників звітів про виконання місцевого бюджету за доходами, з’ясування абсолютних розмірів власних, закріплених і регулюючих доходів, а також розмірів міжбюджетних трансфертів і визначення результату виконання місцевого бюджету через виявлення розмірів дефіциту чи профіциту [3, c. 29];

2)     визначення структури доходної частини місцевого бюджету: питомої ваги власних, закріплених і регулюючих доходів, а також дотацій та субвенцій у загальній сумі доходів; з’ясування структури доходної частини бюджету в розрізі окремих статей надходжень до бюджету або в розрізі окремих груп доходів відповідно до обраного критерію класифікації;

3)     виявлення абсолютних і відносних розмірів відхилення від запланованих показників, визначення факторів впливу на розміри відхилень від планових статей;

4)     визначення темпів росту та приросту відповідно до попередніх років, а також визначення середньорічних темпів росту й приросту як загальної суми місцевого бюджету, так і в розмірі окремих його статей чи груп доходів;

5)     визначення показників податкоспроможності населення регіону та регіону в загалі; коефіцієнтів співвідношення власних доходів до решти суми доходної частини бюджету; показників розподілу загальної суми доходів бюджету та в розрізі окремих статей чи груп доходів бюджету на душу населення регіону [4, c. 35].

Існуюча нині система управління місцевими фінансами характеризується: по-перше, недоліками в бюджетному плануванні; по-друге, недостатньо ефективним механізмом виконання й аналізу бюджетних показників.

На сьогодні відсутні єдині критерії класифікації аналізу бюджетних показників по доходах і видатках, а також організаційних, правових, фінансово-економічних, соціально-значущих, екологічних та інших факторів, що впливають на рівень виконання місцевого бюджету.

Удосконалення аналітичного процесу повинно передбачати:

-   проведення аналізу бюджетних показників за уніфікованими аналітичними таблицями для кожного рівня бюджетної системи;

-   встановлення конкретних твердих строків проведення аналізу;

-   систематизацію видів аналізу бюджетних показників;

-   розробка єдиних критеріїв класифікації бюджетних показників по їх видах.

Отже, тільки комплексний, оперативний та дієвий аналіз бюджетних показників дозволить визначити пріоритети ефективного управління коштами місцевих бюджетів.

Література:

1.     Мних Є. В. Економічний аналіз. – К.: Центр навчал. л-ри, 2003. –     301 с.

2.     Митрофанов Г. В., Кравченко Г. О., Барабаш Н. С. Фінансовій аналіз. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2002. – 222 с.

3.     Канєва Т. В. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Навч. посіб. – К.: Книга, 2004. – 178 с.

4.     Баканов М. И., Шеремет А. Д. Теория экономического анализа. – М.: Финансы и статистика, 2001. – 476 с.