Савєльєва Ю.М., Ващенко Н.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі                             

ім. М. Туган – Барановського

 

Інтелектуальний потенціал підприємства як основа його конкурентоспроможності

 

У статті досліджено економічний зміст поняття «інтелектуальний потенціал». Визначені складові інтелектуального потенціалу, а також представлена його оцінка.

Ефективне використання економічних ресурсів на підприємстві залежить від раціональної організації системи управління мате­ріальними і трудовими та, особливо, інтелектуальними ресурсами (розумовою працею персоналу та робітників). Підприємство після проведення набору пер­соналу має приділити значну увагу плануванню подальшої роботи з ним. Це закладається у кадровій політиці підприємства, успішна організація якої може впливати на підвищення рівня кваліфікації персоналу підприємства, розвитку творчого мислення, стимулює його до самопідготовки, сприяє набуттю вмінь і навичок.

Раціональне вкладання коштів у програми розвитку персоналу сприятиме зростанню інтелектуального потенціалу, збільшенню ринкової вартості підприємства та досягненню значного еко­номічного ефекту [1].

Моделювання економічних явищ і процесів в умовах розвитку інтелектуальної економіки набувають особливої актуальності та значення .

Для створення методичних рекомендацій щодо управління інтелектуальним потенціалом підприємств, необхідно визначити основні теоретичні аспекти інтелектуального потенціалу. Різноманітні підходи теоретичних визначень приводять до подальших проблем у діагностиці та управлінні інтелектуальним потенціалом, що обґрунтовує необхідність таких досліджень.

Питанням щодо сутності та значення інтелектуального потенціалу приділяють увагу такі дослідники, як М.Я. Демчишин, Ю.В. Ґава, Л.В.Городянська, І.П. Мойсеєнко, В.А. Садовський, Е.А. Стеценко та ін.

Суттєвою рисою сучасної економіки знань є організаційне розмаїття під­приємницьких структур, зумовлене новими інформаційними та технологіч­ними можливостями, особливостями трансформації категорій капіталу, інте­лектуалізацією суспільного життя та глобалізацією національних економік [2].

Отже, інтелектуальний потенціал господарських систем - це можливості, надані інтелектуальними ресурсами у даний час і в майбутньому та можуть бути вико­ристані для вирішення якогось завдання або для досягнення певної мети. Інтелектуальний потенціал пропонується розглядати як систему з власти­вими їй елементами (інтелектуальний капітал і система управління знання­ми), зв'язками та властивостями (інноваційності, конкурентоспроможності) та системою забезпечення (інформаційною, функ­ціональною, організаційною) [4].

Інтелектуальний потенціал розглядається як економічна система, що відображає сукупність зв'язків і відно­шень між елементами інтелектуального капіталу (персонал, ринкові активи, структурні активи, інтелектуальна власність), які встановлюються в процесі про­ектування, виготовлення, реалізації та споживання продукту й управління цими процесами. Сутність інтелектуального потенціалу відображається як можливість системи інтелектуальних ресурсів (як елементів інтелектуального капіталу) фор­мувати такі управлінські компетенції, які на основі вибраних бізнес-процесів забезпечують досягнення визначених стратегій підприємства. Структура потен­ціалу — це відносно стійкий спосіб організації елементів, яка розкриває його будову, елементний склад, принципи формування та розвитку [3].

Під інтелектуальним потенціалом організації розуміється сукупність інтелектуальних здібностей працівників (знань, умінь, інформації, цінностей, навиків і т. д.) і можливостей їх розкриття, розвитку і використання

Інтелектуальний потенціал організації включає дві складові (субпотенціали): творчий потенціал; професійно-кваліфікаційний потенціал.

Творчий потенціал - це сукупність здібностей працівників організації до постановки і рішення нових творчих задач, створенню чогось якісно нового, що відрізняється неповторністю і унікальністю, а також до створення умов на підприємства для прояву цих творчих здібностей.

Професійно-кваліфікаційний потенціал - це сукупність здібностей, професійних навиків працівників організації, необхідних для виконання ними своїх професійних обов'язків, і створення умов на підприємстві для вдосконалення і розвитку навиків і умінь персоналу.

Творчий потенціал організації можна зміряти за допомогою наступних показників:

• кількість ліцензій, патентів, винаходів, торгових марок, промислових зразків в цілому, а також у відношенні до загальної чисельності персоналу, чисельності керівників, фахівців;

• питома вага нової продукції в загальному об'ємі продажів;

• кількість раціоналізаторських пропозицій по поліпшенню діяльності організації у відношенні до чисельності персоналу;

• кількість заходів, що щорічно реалізовуються, передбачених організаційно-технічними планами і програмами.

Професійно-кваліфікаційний потенціал організації можна оцінити за допомогою наступних показників:

• склад за статтю, віком - оцінюється за такими показниками, як питома вага працівників чоловічої і жіночої частини і питома вага працівників в різних вікових діапазонах (до 25 років, 25-35 років, 35-45 років, від 45 до пенсійного віку, працюючі пенсіонери);

• освітній рівень персоналу - оцінюють по питомій вазі працівників з наступними рівнями освіти: неповне середнє; середнє; середнє спеціальне і неповне вище; вище; вчений ступінь;

• стаж роботи - визначаються по питомій вазі працівників, що мають стаж роботи за фахом: до одного року, від одного року до трьох років, від трьох до п'яти років, від п'яти до 10 років, більше 10 років;

• кваліфікація робочих - визначаються по питомій вазі: основних робочих (по розрядах) і допоміжних робочих (по розрядах);

• зусилля організації по підвищенню професійної підготовки працівників - характеризують такі показники, як: рівень витрат на навчання і підвищення кваліфікації персоналу з розрахунку на одного працівника в цілому, рівень витрат організації на участь персоналу в різних виставках з розрахунку на одного працівника, рівень витрат організації на відвідини персоналом інших підприємств з розрахунку на одного працівника, зокрема керівника, фахівця.

Подальше дослідження і розробка критеріїв і показників вимірювання інтелектуального потенціалу дозволить одержати комплексну оцінку конкурентоспроможності організації. Це дасть можливість кількісно виразити ключові компетентності, оцінити конкурентні переваги і сконцентрувати ресурси, необхідні для їх посилення [5].

Для оцінки інтелектуального потенціалу доцільно використовувати наступні показники з їх інтегральними оцінками:

- інтелектуальний потенціал персоналу підрозділу;

- інтелектуальне матеріальне забезпечення - ґрунтується на кількості персональних комп'ютерів в тих, що доводяться на одного працює в підрозділі, доступності і якості сучасних засобів зв'язку, наявності комп'ютерних систем підтримки системи управління підприємством і ін.

- інтелектуальний науково-технічний потенціал - ґрунтується на таких параметрах, як об'єм НДР, число одержаних патентів і раціоналізаторських пропозицій, число нагород за нові розробки і участь у виставках і конференціях, публікації в наукових журналах і ін. Цей показник повинен дати узагальнений кількісний вираз інтелектуального розвитку даного підрозділу в цілому;

- інтелектуальна інформаційна база - характеризується можливістю фіксації знань індивіда так, щоб їх можна було передавати іншим і зберігати в базі знань, інформацією про споживачів і постачальників, історією взаємин з клієнтами і ін .

Для зіставлення показників в рамках інтегральних оцінок груп і обчислення підсумкового рейтингу використовуються зважені суми, в яких вагові коефіцієнти задаються експертним шляхом.

Доцільно визначати інтелектуальний потенціал не тільки підприємства в цілому і його підрозділів, але і кожного співробітника, що допоможе вирішувати питання кадрового резерву і багато інших.

Знання інтелектуального рівня організації і її підрозділів допомагає вирішувати наступні задачі:

·               підтвердження можливостей організації в досягненні своєї стратегічної мети (чи розташовує організація необхідними кадрами і технологіями);

·               реструктуризація організації (які функції виділити в новій організаційній структурі, а які навпаки, об'єднати, ліквідувати і т.д.).       Розширення меж корпоративної пам'яті шляхом створення бази знань, що містить відомості про інтелектуальний потенціал кожного співробітника.

Процес зміни інтелектуального потенціалу підприємства і його підрозділів доцільно проводити щорічно. Постійне відстежування динаміки і своєчасне проведення коректуючих заходів дозволить ефективніше використовувати інтелектуальний потенціал для поліпшення показників виробничо-господарської діяльності.

Отже, визначення інтелектуального потенціалу є одним з головних завдань для сучасної, успішно працюючої, конкурентноздатної і інноваційно-привабливої організації.

Теперішній час - це час науки і високих технологій, виключно жорсткої міжнародної технологічної конкуренції. Більшість країн світу докладають великі зусилля до зміцнення науково-технічного потенціалу, розширення інвестицій в наукоємні технології, участі в міжнародному технологічному обміні, прискоренню темпів науково-технічного розвитку.

У сучасних умовах економічне зростання ототожнюється тільки з науково-технічним прогресом і інтелектуалізацією основних чинників виробництва. На долю нових знань, що утілюються в технологіях, устаткуванні і організації виробництва, в розвинених країнах доводиться від 70 до 85 % приросту ВВП [6].

Враховуючи перераховані тенденції, а також умови розвитку виробництва і сфери послуг, слід зазначити, що знання стають сьогодні одним з головних джерел зростання продуктивності і конкурентних переваг. Явно простежується тісний взаємозв'язок між процесами по управлінню знаннями і загальними результатами діяльності підприємства. Ці знання виявляються в навиках, уміннях і професійному рівні співробітників і закріплюються у вигляді організаційної культури, брендів, патентів, ліцензій, іміджу, тобто у вигляді інтелектуального капіталу. Таким чином, інтелектуальний потенціал є основою майбутнього розвитку.

Ключові слова: інтелектуальний потенціал, інтелектуальні ресурси, персонал, конкурентноздатність.

Література:

 

1. Городянська Л.В. Управління інтелектуальним капіталом і забезпечення підприємств інтелектуальними ресурсами // Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №1. – с. 127

2. Мойсеєнко І.П. Проблеми структурного аналізу інтелектуального потенціалу підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №10. – с. 165 - 166

3. Мойсеєнко І.П. Методологія формування структури інтелектуального потенціалу// Еко­номіка АПК: Вісник Лівійського державного аграрного університету. – 2006.— № 13. — С. 742-747

4. Мойсеєнко І.П. Управління інтелектуальним потенціалом: Монографія. – Львів: Аверс, 2007. 304с.

5. http://quality.eup.ru/MATERIALY9/potencial.htm

6. http://science-bsea.narod.ru/2006/ekonom_2006/evenko_intllekt.htm