Грищенко Ю.П.,студ. (5 курс),спеціальність «Облік і аудит»

Науковий керівник: к.е.н., професор Михайлов М.Г.

Сумський національний аграрний університет

 

 

Основи функціонування, моделювання та управління грошовими коштами

 

 

Здійснення фінансово-господарської діяльності  в умовах ринкової економіки пов'язано з безперервним рухом - надходження та вибуття грошових коштів. Саме відсутність грошових коштів як абсолютно ліквідного засобу платежу спочатку ускладнює, а потім унеможливлює здійснення необхідних розрахунків.

Аналіз фінансово - господарської діяльності підприємства - це вивчення та оцінка його поточного фінансового стану, виявлення динаміки (тенденцій та закономірностей), зміни стану підприємства, а також розробка прогнозованих значень майбутнього фінансового стану.

Фінансовий аналіз можуть проводити такі заінтересовані сторони, як:

1.                    Внутрішні користувачі фінансової звітності - керівництво та менеджери підприємства, де їх метою є поліпшення або підтримка стабільного функціонування організації.

2.                    Зовнішні користувачі фінансової звітності - інвестори, кредитори, постачальники, споживачі, суспільні та державні організації, а також конкуренти. їх мета залежить від конкретних планів щодо даного підприємства.

Загальним джерелом вивчення фінансового стану підприємства для усіх заінтересованих  сторін - є стандартні бухгалтерські звіти: баланс та звіт про фінансові результати.

Метою складання балансу та звіту про фінансові результати є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан підприємства на звітну дату та доходи, витрати, прибутки і збитки від діяльності підприємства за звітній період відповідно.

Зв'язок між звітом про рух грошових коштів, балансом та звітом про фінансові результати є очевидним, так як баланс містить інформацію про залишки грошових коштів і їх еквівалентів в національній та іноземній валюті  на початок та кінець звітного періоду. Звіт про рух грошових коштів розшифровує ті зміни, які відбулися з грошовими активами протягом звітного періоду, а в звіті про фінансові результати відображаються результати господарської діяльності підприємства за звітній період, звіт про рух грошових коштів демонструє зміни у величині грошових коштів та їх еквівалентів , що відбулися в процесі господарської діяльності підприємства, в тому числі для отримання прибутку.

Але обидва звіти не дають відповіді на таке запитання, як : «Чи здатне підприємство ефективно генерувати та рахунках кошти для збалансованого забезпечення його основної, інвестиційної та фінансової діяльності? Саме для цього використовують дані звіту про рух грошових коштів.

Грошові кошти є найбільш рухливими активами підприємства і організацій. Операції з  грошовими коштами носять масовий характер, займають майже всі сфери фінансово-господарської діяльності господарюючого суб'єкта і найбільш вразливі з точки зору порушень і зловживань. Держава приділяє увагу регулюванню касових операцій. Агентами контролю касових операцій є банки.

Грошові кошти є складовою частиною оборотних активів. Вони необхідні підприємству, для здійснення платежів з постачальниками і підрядчиками, для здійснення платежів в бюджет, розрахунки з кредитними установами, для видачі працівникам заробітної плати, премій і інших платежів.

Базою грошових коштів підприємства є господарські відносини підприємства з різними організаціями і установами і господарські взаємовідносини, що пов’язані з реалізацією робіт і послуг.

В умовах інфляції та кризи управління грошовими потоками є найбільш актуальною задачею в управлінні фінансовими ресурсами підприємства, за що відповідають керівники та менеджери підприємства.

Для визначення потоків грошових коштів використовують прямий та непрямий методи. Прямий метод оснований на обліку руху грошових коштів на рахунках підприємства і представляє найбільш інформативний звіт для внутрішніх користувачів фінансової звітності.

Джерелом інформації для складання звіту непрямими методом є статті балансу та звіту про фінансові результати, а також використовуються ще допоміжні бухгалтерські аналітичні таблиці, які дозволяють визначити взаємозалежність між різними видами діяльності, установлюють взаємозв'язок між чистим прибутком та змінами в активах підприємства у звітний період. Різниця отриманих результатів розрахунків грошових потоків прямим та непрямим негодами відносяться тільки до операційної діяльності підприємства.

Якщо керівництво відчуває, що його фінансове становище погіршується, де крім бухгалтерських записів та інших аналітичних таблиць нічого більше не заповнюється на підприємстві, тоді можна запропонувати такий алгоритм заходів для покращення фінансового становища:

 - по-перше, визначити на основі балансу та звіту про фінансове становище показники платоспроможності, ліквідності та рентабельності, оборотів основних активів та кредиторської заборгованості, для визначення розміру фінансового та операційного циклу;

 - по-друге, зайнятися розробкою моделі руху грошових коштів, враховуючи усі показники, розраховані на минулому етапі, звернути увагу при моделюванні на усі відхилення від нормативних значень кожного показника.


Література:

1.Будняк Л.М. " Потреба в грошових коштах с. - г. підприємств" // Збірник наукових праць. Вип. 8.- Камянець Подільський. - 2000.-267с.

2. Демчук   Л.А.   "   Аналіз   забезпечення   с.-г.   підприємств  Грошовими коштами"//Економіка АІЖ.-2000.-Ж7.-С.61

3.Демчук Л.А.  " Розуміння  грошових коштів в ринкових умовах "//
Науковий вісник НАУ.-2000.-№23.-с.154-157.

4. Демчук Л.А. " Фонди власних грошових коштів у с.-г. підприємствах" //
Науковий вісник НАУ.-К. :2000.-Вип.29.-с.242-246.

5.Демчук Л.А. Формування та ефективне використання грошових коштів с.- г.  підприємств:  08.04.01.-  фінанси,  грошовий обіг,  кредит:  Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня к.е.н./ К.,2001.-19с.

6.   Кравченко Т.В. " Склад та структура грошових коштів підприємств "// Збірник наукових праць Луганського державного аграрного університету. Вип.5.-Л.-1999.-с.53-56.