Економіка / 7. Облік і аудит

Бурко К. В.

Вінницький державний аграрний університет

Облік витрат на біологічні перетворення

 

Специфіка аграрного виробництва проявляється в системі обліку, аналізу та контролю фінансово-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств.

Сільськогосподарське виробництво має справу із живими організмами, тому на його розвиток значний вплив мають  не тільки економічні, але і біологічні, хімічні та фізичні закони, що ускладнює вимірювання впливу факторів на результати господарської діяльності. В той же час врахування дії цих законів має важливе значення при оцінці діяльності підприємств.

П(С)БО 30 “Біологічні активи” вносить принципово новий підхід до концептуальних основ  обліку, оцінки активів, визначення фінансових результатів діяльності  і розкриття інформації у фінансовій звітності. В ньому вперше дається визначення таких термінів, як “біологічний актив”, “біологічні перетворення”. Так, згідно п. 4 П(С)БО 30 під біологічним активом слід розуміти тварину або рослину, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди.  Відповідно до цього ж пункту, біологічні перетворення - це процес якісних і кількісних змін біологічних активів.

Облік біологічних перетворень тісно пов’язаний із обліком біологічних активів. Проте, якщо в сучасних умовах, вирішенню проблемних питань обліку біологічних активів в сільськогосподарських підприємствах приділяється значна увага, то вирішенням проблем  обліку витрат на біологічні перетворення увага практично не приділяється.

Відповідно до п. 17 П(С)БО 30   витрати, пов’язані з біологічними перетвореннями біологічних активів, визнаються витратами основної діяльності. Облік витрат ведеться за окремими об’єктами обліку витрат, які мають відповідати об’єктам обліку біологічних активів (окремі види біологічних активів та / або їх групи), на рахунку обліку виробництва відповідно до П(С)БО 16  “Витрати” та інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 року.

На сучасному етапі впровадження положень П(С)БО 30 під   біологічними перетворення розуміють процес виробництва сільськогосподарської продукції. Тому, облік витрат на біологічні перетворення це і є облік процесу виробництва сільськогосподарської продукції галузі рослинництва та тваринництва. Виходячи із цього формування витрат на біологічні перетворення біологічних активів проводиться за фактично проведеними витратами на дебеті субрахунків 231 “Рослинництво” та 232 “Тваринництво”,

Запроваджена П(С)БО 30 “Біологічні активи” модель обліку не передбачає традиційного закриття рахунків з обліку виробництва сільськогосподарської продукції, оскільки оцінка оприбуткованої продукції не підлягає коригуванню, а різниця між витратами  та вартістю оприбуткованої продукції, що виникає на рахунку 23 відноситься  або до витрат від первісного визнання, або до доходів.

Хоча П(С)БО 30 “Біологічні активи” і не виключає калькулювання фактичної собівартості сільськогосподарської продукції, проте і не враховує взаємозв’язок елементів системи управлінського обліку (облік, планування, контроль, аналіз, бюджетування) та  потребу розрахунків, які не завжди ув’язуються із системним фінансовим обліком.

В сучасних умовах, управлінський облік не має загальновизнаної й обов’язкової до застосування методики. Тому, віднесення визначення собівартості продукції до його прерогативи, цей процес відводить на другий план. В зв’язку з цим виникає ряд проблем, які стосуються управлінського обліку. Однією із них є дуже поверхневе   висвітлення   питання періодичності та послідовності  закриття аналітичних рахунків виробництва.  Ця проблема зачіпає глибини облікового процесу діяльності сільськогосподарського підприємства за звітний період (рік) та взаємозв’язок допоміжних і обслуговуючих виробництв з основним виробництвом, що створює складності формування достовірної фактичної собівартості як біологічних активів так і сільськогосподарської продукції (робіт, послуг).

Не розкривають повної схеми обліку витрат та закриття рахунків виробництва і Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів (Методичні рекомендації №1315). Тому є потреба узгодження Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств із П(С)БО 30 та Методичними рекомендаціями №1315.

Склад біологічних активів підприємства є досить різноманітним, тому з метою забезпечення належного аналітичного обліку біологічних активів та витрат на їх перетворення галузі рослинництва та тваринництва  доцільно відкривати субрахунки другого порядку для обліку витрат біологічних перетворень довгострокових та поточних біологічних активів.

 

Література:

1.                 П(С)БО 30 “Біологічні активи”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 18 листопада 2005р. № 790.

2.                 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2006р. № 1315.

3.                 Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджені наказом Міністерства  аграрної політики України від 18 травня 2001 р. № 132.