Захарчук Л.Г., Ніколенко Г.К.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Особливості обліку на птахівницьких підприємствах

 

Серед галузей сільського господарства популярною є галузь птахівництва, особливо її “мясне” направлення – вирощування курчат-бройлерів.

При реалізації курчат покупцям для перевірки відповідності якості молодняку вимогам ДСТ України 20121-91 «Молодняк сільськогосподарської птиці добової. Технічні умови», затверджений наказом Державного стандарту від 21.10.91 р. №2  методом випадкової  вибірки відбирають 2 % молодняку, не менше 100 голів для визначення живої ваги (вагова категорія-один з критеріїв якості), а для кількості – 5 пакувальних одиниць. Тому якщо в договорі сторони передбачили більш високі вимоги по якості молодняку, то в умовах про порядок прийому – передачі  слід обговорити норми відбору 9 не менше, ніж в ДСТУ), або посилатися на застосування даними відносинами сторін правил ДСТУ. У тому випадку, коли при прийомі виявлено невідповідність добового молодняку вимогам ДСТУ, сторони проводять повторний контроль подвійної кількості молодняку, відібраного з тієї ж партії. При незадовільних результатах вся партія вибраковується.

Таблиця 1

Облік операцій по придбанню курчат

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

Здійснена передоплата при покупці курчат

631

311

Відображена сума податкового кредиту по ПДВ у сумі передоплати на підставі податкової накладної

641

644

Оприбутковано курчата відповідно даним прийому без

213

631

Закриті розрахунки по податковому кредиту по ПДВ (від вартості фактичної собівартості)

644

631

 

Птиця на вирощуванні і відгодівлі відповідно до бухгалтерської класифікації відноситься до запасів птахоферми, облік яких здійснюється згідно П(с)БО 9 “Запаси”. При цьому використовується Акт на оприбуткування приплоду птиці ( форма № ПБАСГ-3), який застосовується для оформлення отриманого на птахофермі приплоду птиці, Книга обліку руху птиці на фермі (форма № ПБАСГ –12), яка в кінці місяця надходить до бухгалтерії підприємства разом зі Звітом про рух  птиці на фермі ( форма № ПБАСГ –13). Для відображення в обліку операцій процесу інкубації птиці застосовується Звіт про процеси інкубації ( форма № ПБАСГ – 4). Складовою процесу інкубації є сортування яєць в цеху інкубації. Для документального оформлення процесу сортування яєць складається Акт на сортування яєць в цеху інкубації (форма № ПБАСГ-9). Акт на вихід і сортування добового молодняку птиці (форма № ПБАСГ-5), який складається для приймання одержаних чи виведених пташенят у результаті інкубації начальником цеху інкубації або зоотехніком в день виводу пташенят. Для документального оформлення вимушеного вибуття птиці в результаті забою, прирізки та падежу використовуються Акт на вибуття поточних біологічних активів тваринництва забій, прирізка, падіж) ( форма 2ПБАСГ-6).

Результатом вирощування птиці є приріст живої маси, який визначається розрахунковим шляхом і сама жива маса. 

Оцінка запасів згідно П(с)БО 9 “Запаси” проводиться щоквартально в момент їх надходження, вибуття і на дату балансу по одному з методів, постановлених стандартом. А Згідно Інструкції №7 по обліку молодняку тварин, птиці та тварин на відгодівлі, затверджена наказом Міністерства сільського господарства та продовольства України від 15.01.97р. №7 приріст живої маси птиці визначається щомісячно шляхом вибіркового зважування.

На нашу думку, оцінка запасів повинна проводиться по П(с)БО 9 “Запаси”. Тому “посадка” чи забій птиці відбулися на протязі одного кварталу, то її вартісна оцінка буде проведена один раз – при передачі. Тоді як кількісний приріст живої маси буде визначатись щомісячно.

Таблиця 2

Облік операцій на вибуття птиці

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дебет

Кредит

Списані витрати на вирощування поглів'я птиці

23

208,661,65 та.ін

Списано на забій вирощене поголів'я птиці

23

213

Отримано в результаті забою готова продукція ( по виробничій собівартості)

27

23

Списано поголів'я птиці, яка загинула внаслідок надзвичайної події

99

213

Віднесена на фінансовий результат вартість загинувшої птиці

794

99

Утилізовано поголів'я падежу (передано до допоміжного виробництва на виробництво м'яса-пір'ївої муки)

23

213

Оприбутковано м'ясо-пір'ївої муки

201

23

Відображено виявлену нестачу поголів'я птиці( якщо винну особу не встановлено)

947

213

Відображено скму нестачі поголів'я птиці ( на позабалансовому рахунку)

072

  -

Сума нестачі віднесена на винну особу після її виявлення

375

716

Від винної особи надійшли кошти для погашення збитку від нестачі

301

375

Списано з позабалансового рахунку сума нестачі

 -

072

 

 Отже, особливості обліку поголів’я птиці зумовлені специфікою самого вирощування (відгодівлі) птиці.

Література:

1.                 Бухгалтерський облік у сільському господарстві в первинних документах і проводках / За  ред. М.Ф. Огійчука та В.М. Пархоменка.-Х.: Фактор, 2008. -464с.

2.                 Валовик О. Цыплят считают не только по осени: // Бухгалтерия.-2003-№12, 24 марта. - с.47-51

3. Харитонова А. Особливості обліку в птахівництві// БалансАгро.-2003.-№7.-с.16-21.