Кирилюк С.Л.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

Підприємницькі ризики та їх страхування

 

В умовах ринкової економіки ризики є невід’ємною складовою підприємницької діяльності. Під підприємницькими ризиками розуміють такі, що виникають при будь-яких випадках підприємницької діяльності, пов’язаних з виробництвом продукції, товарів і послуг, їх реалізацією; товарно-грошовими і фінансовими операціями; комерцією, а також здійсненням науково-технічних проектів. Важливе значення набуває така форма захисту підприємця, як страхування на випадок можливих втрат або недоодержання очікуваного прибутку. Причини, що призводять до цього, можна розділити на дві групи:

- порушення процесу виробництва при настанні стихійних явищ, аварій та інших подій;

- зміни ринкової кон’юнктури, порушення договірних зобов’язань з боку постачальників або споживачів продукції.

Кожна з цих груп входить у сферу страхування підприємницької діяльності. Страхування підприємницької діяльності визначено Законом України «Про страхування» як страхування ризику збитків від підприємницької діяльності через порушення своїх зобов’язань контрагентами підприємця або зміну умов цієї діяльності за обставин, що не залежать від підприємця, утому числі ризику неотримання очікуваних прибутків. Такий ризик маже включати ризик перерви у виробничій і комерційній діяльності, ризик неплатежів, затримки в доставці товарів для користувача.

При страхуванні комерційних ризиків об’єктом страхування є кошти й інші ресурси, що інвестуються у виробництво або сферу послуг. Відповідальність страховика в цьому випадку полягає в необхідності відшкодувати страхувальнику втрат, що виникають унаслідок погіршення умов підприємницької діяльності та зміни ринкової кон’юнктури. Межа відповідальності в межах певного виду страхування може бути визначена двома способами:

1. Страхову суму визначають з урахуванням розміру капітальних вкладень страхувальника. Відшкодуванню підлягають витрати страхувальника, і тому воно одержало назву страхування інвестицій.

2. Страхова сума може включати не тільки капіталовкладення, а й частину прибутку, що очікується від вкладень у підприємницьку діяльність. Таке страхування визначається як страхування прибутку.

Страхування від збитків унаслідок перерв у виробництві – переважно новий вид діяльності у практиці страхування.

Цей вид страхування відомий у світовій практиці давно як страхування втрати прибутку. Його мета – відшкодувати страхувальнику втрачених прибутків від діяльності його підприємства і доходів, які він міг одержати, якщо підприємство не призупинило діяльність. Такі втрати можуть виникнути унаслідок стихійного лиха, виробничої аварії. У випадку страхування майна відшкодовується основна сума збитків, але страхувальник не одержує повного відшкодування своїх збитків. Звідси виникає необхідність відшкодування втрат унаслідок тимчасової зупинки підприємства. Звичайно договір страхування щодо цього виду укладають на 1 рік, хоча цей термін може бути й довшим. Тривалість дії договору страхування залежить від можливостей страхувальника вийти на обсяги виробництва до настання страхової події. Умовами договору страхування обумовлюється, що сума претензій зі страхування від збитків унаслідок перерв у виробництві повинна виключати здійснення раніше виплати зі страхування майна або відповідальності. У цьому виді страхування досить важко розрахувати конкретний розмір збитків з певних причин. Якщо метою страхового відшкодування розглядати повернення страхувальника до стану, який був до настання страхової події, то у випадку страхування збитків від перерв у виробництві цей підхід не спрацьовує. Розрахунки страхового відшкодування повинні враховувати максимальне наближення страхувальника до фінансової ситуації, в якій він міг би опинитися, якби відбувся страховий випадок.

Страхування забезпечує відшкодування збитків, створює механізм для зменшення та запобігання їм. Це можливо лише при наявності чітко відпрацьованої законодавчої бази, потужних страхових компаній, широкого переліку їх послуг, сучасних технологій страхового бізнесу, гарантій своєчасної та в потрібному обсязі виплати необхідних компенсацій і зацікавленості в потенційних клієнтах.