Небогатікова Наталія Миколаївна

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

Науковий керівник Житарюк В.В.

 

Єврорегіон Верхній Прут на шляху до ЄС

 

Єврорегіон “Верхній Прут” вже 10 років об'єднує прикордонні регіони Румунії, Молдови та України з метою тісного економічного співробітництва, спільного вирішення проблем інфраструктури тощо.

Єврорегіон Верхній Прут було утворено 22 вересня 2000 року в м. Ботошань (Румунія). Установчими документами єврорегіону є Угода про утворення  Єврорегіон Верхній Прут”та Статут єврорегіону.

Засновниками Єврорегіон Верхній Прут иступили Чернівецька область (Україна), Ботошанський повіт (Румунія), Сучавський повіт (Румунія), Белцький повіт (Республіка Молдова), Єдинецький повіт (Республіка Молдова).[2]

Починаючи з 15 жовтня 2003 р. до складу Єврорегіон “Верхній Прут” входять Чернівецька та Івано-Франківська області з боку України, Ботошанський та Сучавський повіти з боку Румунії, Фалештський, Єдинецький, Глоденський, Окницький, Ришканський та Бриченський райони з боку Республіки Молдова.

Європейським асоційованим партнером Єврорегіон Верхній Прут є федеральна земля Карінтія (Австрія).

З моменту створення Єврорегіону “Верхній Прут”кількість країн з якими він співпрацює зростає, а співпраця стає більш плідною, так можна зазначити що до числа регіонів і країн які співпрацюють з Єврорегіоном “Верхній Прут”приєднались такі, як Німеччина - Округ Швабія (федеральна земля Баварія), Франція - Департамент Майєнн, Польща - Шльонське воеводство, Лодзьке воеводство, Китай - Провінція Цзянсі, Російська федерація - м.Рязань, Канада - Провінція Саскачеван.[3]

На даний час всіми проектами які розробляються і впроваджуються в життя в Єврорегіоні “Верхній Прут” займається й несе відповідальність за роботу даного євро регіону виконавчий голова Ради Єврорегиону "Верхній Прут" Володимир Куліш та заступник виконавчого голови Іван Шилепницкий.

Цього літа в наслідок повені Єврорегіон Верхній Прут зазнав збитків  приблизно на 300 мільйонів євро. Такі цифри були обнародувані на екстреному засіданні Ради Еврорегиону, на якому кожна сторона-учасниця проінформувала про нанесені стихією збитки. Спільна біда ще тісніше спонукала працювати учасників Єврорегіону результатом чого стали наступні дії: 24 липня - перші дії обласної влади міжнародного характеру зумовлені дорученням голови ОДА Володимира Куліша щодо негайного та регулярного інформування партнерів з румунської та молдовської сторін про підняття рівня води на річках Прут, Черемош і Сірет, та можливий розвиток подій. 29 липня - заступник голови ОДА Віталій Усик зустрівся з Генеральним консулом Румунії в Чернівцях Ромео Синдулеску. 29 липня - за ініціативи української сторони на Міжнародному автомобільному пункті пропуску "Порубне-Сірет" відбулася зустріч голови Чернівецької ОДА Володимира Куліша та голови Сучавської повітової ради Георге Флутура з метою обговорення наслідків повені та узгодження спільних дій щодо їх ліквідації. Були також розглянуті питання розробки спільної карти повені в межах Єврорегіону “Верхній Прут”для попередження стихії в майбутньому, створення системи управління гірськими річками та ефективного відводу води. 1 серпня - на українсько-румунському кордоні відбулося надзвичайне засідання Ради Єврорегіону Верхній Прут”, головування в Раді Єврорегіону на наступний рік отримала Чернівецька область. 15 вересня - перше спільне засідання Чернівецької обласної ради і Сучавської повітової ради. 17 вересня - в рамках зустрічі Комісара ЄС з питань регіональної політики Данути Хюбнер з керівниками повітових рад Північно-Східного регіону Румунії в місті Яси (Румунія) відбулася зустріч офіційної делегації Чернівецької області на чолі з заступником голови Чернівецької обласної державної адміністрації ОДА Олександром Грушком з представниками Комісара ЄС. Комісару ЄС з питань регіональної політики було передане офіційне звернення Міністра регіонального розвитку та будівництва України В.Куйбіди щодо співпраці України та ЄС в сфері регіонального розвитку, зокрема на базі Єврорегіону “Верхній Прут”. Та незважаючи на ситуацію яка склалась в результаті стихійного лиха єврорегіон не перестає працювати, а тільки з все більшою наполегливістю працює над світовим визнанням, розробляє і втілює в життя нові проекти, що на думку автора є дуже важливим. 17 вересня - в місті Ясах (Румунія) представниками української та румунської сторін, а також експертами з боку ЄС, були окреслені та обговорені першочергові елементи тристоронньої міжрегіональної співпраці, питання реалізації транс'європейського транзитного потенціалу обох країн, вирішення питань забезпечення сталого розвитку та техногенно-екологічної безпеки в регіоні, а також досягнуто домовленості про спільну презентацію Єврорегіону Верхній Прутв місті Брюсселі.[4,5]

 Також було сказано про новий напрям в роботі  євро регіону такий як системи оповіщення. Даний напрямків роботи Єврорегіону “Верхній Прут”буде позитивною частиною співпраці кожної з сторін над створення системи оповіщення, про загрози регіонального характеру в рамках Операційної програми «Румунія-Україна-Молдова 2007-2013 роки».

Також у планах роботи структури – запровадження енергозберігаючих технологій, модернізація транспортної інфраструктури, розробка спільного плану дій щодо контролю та управління водними ресурсами р. Прут, а також створення спільного фонду фінансування в рамках Єврорегіону.
Також варто відзначити, що позитивною є тенденція до розвитку Єврорегіону “Верхній Прут” та бажання і праця керівників в напрямку виходу єврорегіону на світовий рівень, що також на думку автора займає далеко не останнє місце в перспективі розвитку даного єврорегіону.

Однимз кроків од поставленої мети стала  презентація Єврорегіону “Верхній Прут” в м. Брюсселі, до якої була проведена плідна підготовка.

Депутати Європарламенту отримали аргументацію щодо необхідності лобіювати в Європарламенті інтереси Єврорегіону “Верхній Прут”, у складі якого - регіони України, Румунії та Молдови. Лобіювання цих інтересів особливо актуальне зараз, коли нещодавня повінь довела – спільне лихо має одне коріння і потребує об’єднання зусиль для подолання і уникнення в майбутньому.[1]
Отож, на сьогодні ці інтереси полягають у підтримці спільних транскордонних проектів, спрямованих насамперед на попередження, моніторинг та ліквідацію наслідків природно-техногенних надзвичайних ситуацій в басейнах прикордонних річок. Влаштувати зустріч депутатів Європарламенту було запропоновано на Першому спільному засіданні Чернівецької обласної та Сучавської повітової рад, яке відбулося в Чернівцях і на якому співголовували очільники цих рад. Розвиток транскордонного співробітництва є одним з пріорітетних напрямків в роботі єврорегіону, серед керівництва
давно виношувалась ідея транскордонних транспортних сполучень через територію Буковини для реалізації транзитного потенціалу обох країн, розбудови транскордонної інфраструктури із залученням європейських коштів; а тепер до цих завдань долучилися ще й інші, такі як «лабораторії Ширшої Європи Регіонів» під таким девізом був представлений Єврорегіон “Верхній Прут”, також проводиться розробка спільного туристичного довідника «Буковина».[2,5]

На засіданні рад регіонів-партнерів підкреслювалося, що нинішні євроінтеграційні процеси багато в чому відтворюють унікальний досвід толерантного співіснування та регіонального розвитку, який напрацьований численними національними меншинами на Буковині. Також наголошувалося, що активна участь Буковини у Південно-Східній та інших програмах ЄС з подальшим поширенням цього досвіду на всю територію України є ключовим елементом євроінтеграційного поступу цього транскордонного краю.

Література:

1.http://www.cons-ua.ro/spivrob.htmУкраїнсько-румунське транскордонне та міжрегіональне співробітництво

2.http://www.ua-reporter.com/novosti/34940 “Стихия нанесла еврорегиону "Верхний Прут" ущерба на 300 миллионов евро”

3.http://www.bucoda.cv.ua/bukovina/1/62_1.html “Інформація про співробітництво Чернівецької області з партнерськими регіонами іноземних держав”

4.http://zik.com.ua/ua/n ews/2008/08/03/145826 “Керівництво у Єврорегіоні «Верхній прут» перейшло до чернівецької області”

5.http://byut.com.ua/ua/news/detail.php?ID=79464Єврорегіон “Верхній прут” презентують в Брюсселі