студент 5 курсу Попович О.І.

Харківський національний економічний університет

 

Моделювання фінансової стійкості комерційного банку

 

В умовах фінансової кризи все більше українців цікавляться надійністю і стійкістю банків. Через кризу більшість банків випробують значні фінансові труднощі, а ситуацію в деяких з них без перебільшення можна назвати критичною.  

Досить наглядно динаміка стану банківського ринку України у 2008 році, наведено у журналі «Фокус»[1]: квітень – травень: криза в США та Європі примусила західних інвесторів припинити кредитування українських банків, приплив валюти в Україну знизився; червень-липень: впали світові ціни та попит на метал та хімічну продукцію – український експорт зменшився, а з ним й приплив валюта в Україну; вересень: з Промінвестбанку клієнти в паніці почали достроково знімати депозити, по всій банківській системі виник великий дефіцит валюти; жовтень: Промінвестбанк припинив платежі, НБУ ввів зовнішнє управління банком, заборонив дострокове зняття депозитів – паніка перекинулась на всю банківську систему, з банків країни почався масовий відтік коштів; грудень: НБУ відпустив курс на валюту, але через «валютний голод» банки підвисили ціни на валюту, верхні верстви влади звинувачують один одного у спекуляції.

Таким чином, бачимо, що банківський сектор України у зв’язку з загальносвітовою економічною кризою знаходиться у дуже скрутному становищі та потребує ретельного аналізу для виявлення та усунення слабких місць у своїй діяльності.

Об’єктом дослідження роботи є діяльність одного окремого окремо взятого банку, як частини всієї банківської системи України. Предметом дослідження є методи оцінки та підтримки фінансової стійкості комерційного банку. Метою роботи є моделювання процесу підтримки фінансової стійкості комерційного банку.

Фінансова стійкість є найважливішою характеристикою фінансової діяльності комерційного банку в умовах ринкової економіки. Її забезпечення є однією з найгостріших проблем в діяльності комерційних банків.

На основі аналізу існуючих методів [2,3] виявлення фінансової стійкості комерційних банків можна виділити такі основні фактори, які на неї впливають: зовнішнє довкілля; загальний фінансовий стан банку; вплив філіальної мережі; стан менеджменту банку.

Кожна з цих складових має свій набір параметрів, які характеризують вплив складової на загальну стійкість банківської установи. Розглянемо сутність впливу кожного з цих факторів.

Зовнішнє довкілля є єдиною складовою, якою не має можливості керувати. Необхідно «підстроюватися» під нього, або «вийти» з ринку. Факторами зовнішнього довкілля є політика НБУ, загальна економічна ситуація в країні, наявність іноземних капіталовкладень на ринку, наявність надлишків коштів у населення і т. ін. Всіма цими факторами не має можливості керувати, тому у банка встає необхідність формувати резерви під ризик втрати коштів через зміни у зовнішньому довкіллі. Аналіз менеджменту банку робиться за допомогою експертних методів та має місце тільки після аналізу загального фінансового стану всіх окремих частин банківської установи, тобто її філіалів, відділень, торгових точок, тощо. Якщо фінансовий стан кожної з частин має стійкий характер, то можна зробити висновок про те, що менеджмент банку також знаходиться на гідному рівні, в противному разі існує необхідність у виявленні слабких сторін в діяльності управлінського персоналу банку та у комунікаційній сфері.

Таким чином, можна побудувати загальний алгоритм моделі оцінки та підтримки фінансової стійкості комерційного банку (рис. 1).

 

 

 

Рис. 1. Алгоритм моделі оцінки фінансового стану комерційного банку.

 

Сутність моделі полягає в тому, що результати аналізу на кожній стадії зрівнюються з аналогічними результатами, зведеними у базі даних, та якщо темпи приросту показників мають спадаючий характер, то необхідно втручання, в іншому разі при поточній стійкості втручання не потрібне.

Таким чином, у роботі побудовано загальну алгоритмічну модель оцінки та встановлення, у разі необхідності, фінансової стійкості.

Нововведенням цієї моделі у процес підтримки фінансової стійкості банку є постійне накопичення інформації про поточний стан банку у базі даних, що дозволяє оцінювати не тільки поточний стан фінансової стійкості, а також динаміку його зміни і в разі погіршення стану – висувати необхідні рекомендації щодо його відновлення.

 

Література

1.    Чернишов А. Хроника пикирующей гривны // Фокус. – 2008. - №52 (115). – с. 15.

2.    Тарханова Е.А. Устойчивость коммерческих банков. – Тюмень: Издательство «Вектор Бук», 2003. – 186 с.

3.   Кочетков В.М. Забезпечення фінансової стійкості сучасного комерційного банку: теоретико-методологічні аспекти: Монографія. – К.: КНЕУ, 2002. – 238 с.