Стрєчна І.В., науковий керівник асс. Федченко Т.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені

Михайла Туган-Барановського, Україна

АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА ШЛЯХИ ЇЇ УКРІПЛЕННЯ

 

 

Ціль діяльності підприємств при переході української  економіки від  директивно-планової до ринкового кардинально змінилася. Так, якщо раніше ціль діяльності організації укладалася у виконанні державного плану, а, отже, основним показником була кількісна результативність, то тепер метою роботи підприємств  є бути конкурентоспроможними й ефективними.

Безсумнівно, ринкова економіка дала незаперечні плюси для розвитку підприємництва, і, у першу чергу, для розвитку малого й середнього бізнесу. Але, з іншого боку, більшість підприємств не мали гарантованого майбутнього при втраті державної підтримки. Тепер при наявності серйозної конкуренції оцінка ефективності фінансової діяльності стала набагато актуальніше ніж у часи планової економіки, і внаслідок цього в оцінці ефективності потребує досить велике коло осіб, куди, у першу чергу, включаємо стратегічних партнерів по бізнесу й інвесторів, власників, так само кредитних відділів комерційних банків, персонал, податкові служби й державні органи.

Дану проблему вивчали наступні вчені: Вовк В.Н., Левицька Г.І., Бланк І.А., Омелянович Л.А., Сорока І.В., Филипенко Т.В. Балабанов І.Т.

Об’єктом дослідження роботи є ЗАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій». Аналізуючи його діяльність, можна сказати, що на протязі звітних 2007-2008 років завод працював зі значним збільшення прибутку, яких за станом на 01.01.09 склав 1,06 млн. грн. При цьому, завод став функціонувати більш ефективно і з точки зору основних показників рентабельності, яка зросла з 2,5% до 5%. Крім того, збільшилась його фінансова стійкість, про що говорять основні показники фінансової стійкості, що представлені у таблиці 1.

Таблиця 1

Основні показники фінансової стійкості ЗАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій»

ПОКАЗНИК

01.01.2008

01.01.2009

Нормативне значення

на початок

на кінець

на кінець

Коефіцієнт концентрації власного капіталу

0,38

0,34

0,89

Кквк > 0,6

Коефіцієнт фінансової залежності

2,65

2,92

1,13

1< Кфз<1,3

Коефіцієнт маневрування власного капіталу

1,23

1,39

0,67

0,4<Кмвк<0,6

Коефіцієнт співвідношення власних і притягнутих коштів

0,26

0,17

0,14

 

Коефіцієнт забезпеченості оборотних коштів власними коштами

0,34

0,39

0,84

Кзовк >0,1

Коефіцієнт співвідношення необоротних і власних коштів

1,42

1,53

0,46

0,5<Кснвк<0,8

Коефіцієнт швидкої ліквідності

0,75

0,72

0,95

Кшл = 0,5

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

0,07

0,08

4,25

Кал = 0,2

Як ми можемо бачити з таблиці 1, більшість показників мають тенденцію до збільшення, однак підприємство має проблеми з швидкою ліквідністю. Також, за даними показниками та формою 2 можна визначити, що прибуток акціонери спрямовують у основні фонди підприємства, що дозволяє йому функціонувати більш стабільно.

В цілому, рівень фінансового управління на заводі знаходиться на високому рівні, але аналізуючи показники, що представлені в таблиці, можна зробити висновок, що деякі з них не відповідають нормативним значенням. Дещо перевищує граничне значення коефіцієнт маневрування власного капіталу, 67%  було вкладено в оборотні кошти, а 33% - капіталізовано. У даному випадку для підвищення стійкості та ефективності підприємству рекомендується вкладати менш коштів в поточну діяльність. Коефіцієнт співвідношення необоротних і власних коштів складає 0,46 що свідчить про те, що підприємство має власний капітал в основному для формування оборотних коштів, що, як правило, розцінюють негативно. Для покращення ситуації необхідно більш ефективно використовувати кредитні ресурси для поповнення оборотних коштів. Перевищення показників ліквідності говорить про те, що на підприємстві також не ефективно використовуються вільні кошти, яки котрі можуть бути спрямовані на виробництво.

Таким чином, вивчені в теорії і апробовані на практиці різні показники оцінки ефективності фінансової діяльності підприємства, дозволили визначити, що ЗАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій» достатньо ефективно здійснює свою фінансову діяльність, але в цих умовах підприємству доцільно буде ввести більш серйозний оперативний контроль за фінансовими коштами, з метою збалансування ліквідності за рахунок коштів, що залишаються на поточному рахунку в банку. Це може буди для підприємства вигідним ще і за умови тісної співпраці з банком, а саме, в умовах великих обсягів грошових потоків на підприємстві треба розглянути можливість проводити розрахунки з постачальниками вранці та паралельно запросити від банка підвищену відсоткову ставку за залишками на поточному рахунку.

Крім того, орієнтуючись на динаміку показників та слабку залежність підприємства від кредитів, можна зробити висновок, що заводу доцільно буде взяти кредит на розвиток бізнесу, а високі показники фінансової стійкості дозволять зробити позику дешевше за рахунок мінімізації ризику для банка.

 

Література:

1.   Анализ и диагностика финансово-хозяйственной деятель­ности предприятия Табурчак П. П., Викуленко А. Ел Овчинникова Л. А. и др.: Учеб. пособие для вузов — Ростов н/Д:Феникс, 2002. — 352с.

2.   Доманская Т.А. «ОТЧЕТливые финансы» Анализируем финансовый отчет предприятия // Бизнес консультант - 2004. с. 19-20

3.   Савіцька Г.В. «Економічний аналіз діяльності підприємства». –К.: Знання, 2006.-654с.