Економіка / 1. Банки і банківська система

Войналович О.П., Масловська А.Ю.

Житомирський державний технологічний університет

Рейдерство як загроза ефективного функціонування механізму банківського кредитування

Поширеним інструментом захоплення і здійснення контролю над банком, зниження справедливої вартості його активів є рейдерство. Дане явище є досить небезпечним для функціонування механізму банківського кредитування, оскільки існує ймовірність значного падіння рейтингу банківської установи внаслідок зниження вартості активів, продажу акцій акціонерами, неможливості управлінського апарату банку уникнути негативних наслідків рейдерства.

За даними Н. Старостіної, у Росії восени 2008 р. внаслідок рейдерства 7 регіональних банків втратили ліцензії, а з початку 2009 р. ще 6 [http://www.rbcdaily.ru/2009/02/26/finance/403452].

У банківській сфері України питання рейдерства є також досить поширеним. Про масштабність даного явища свідчить факт, що кількість рейдерських акцій протягом 4,5 років сягнула 2,5 тис. [http://economic-ua.com/archive.articles/5244]. Не зважаючи на створення Кабінетом Міністрів України Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню і захопленню підприємств, уникненню рейдерських атак покликана сприяти відповідна політика банку як сукупність запобіжних заходів. Відсутність єдиних організаційних заходів зі створення безпеки функціонування банківської установи знижує можливості реалізації конкурентних переваг банку в умовах ринкових відносин, а отже, й ефективність механізму кредитування через неповернення кредитів, зниження відсотків за кредит, інші порушення умов договорів.

Відповідно до ухвали Кабінету Міністрів України Про схвалення Декларації цілей і завдань бюджету на 2008 рік, рейдерством є відчуження державного майна і корпоративних прав поза процесами приватизації; протиправне захоплення підприємств. Таким чином, за своєю сутністю рейдерство є порушенням законодавства на етапі одержання контролю над певним суб’єктом, здійснюється через раптовий напад, вторгнення і зміну власника підприємства. Інструменти, через які реалізується рейдерство в Україні, найчастіше мають протиправний характер, оскільки передусім передбачають підробку документів, шантаж, шахрайство в частині купівлі акцій через підставні структури, хабарництво. Водночас у банківській сфері рейдерські заходи можуть мати непрямий вплив, зокрема, через втрату майна боржників, яке перебуває у заставі, поширення недостовірної інформації через засоби масової інформації.

Для захисту банку від одержання над ним контролю з боку інших суб’єктів у 2007 р. Асоціація Українських банків і 9 комерційних банків підписали “Меморандум про об’єднання зусиль комерційних банків для захисту їх законних прав та інтересів як кредиторів”.

На рівні банківської установи вважається за доцільне раціональна організація бухгалтерського обліку та контролю в частині відповідних адміністративних і соціально-психологічних заходів.

Серед адміністративних заходів варто відзначити:

– створення режиму доступу до інформації і документальне затвердження переліку відомостей, які складають комерційну таємницю;

– організацію контролю за дотриманням режиму доступу та правилами зберігання інформації і вжиття заходів щодо порушників;

– забезпечення суворого контролю за відповідністю установчих документів чинному законодавству України, оскільки за рішенням суду суб’єкт може бути ліквідований, якщо у ході його створення допущено порушення; здійснення контролю адміністрацією законності господарської діяльності, зокрема в частині операцій, які передбачають реалізацію активів, розпорядження значними сумами грошових коштів, залучення кредитів;

– організацію заходів щодо охорони майна установи.

Сукупність соціально-психологічних заходів у цілому спрямована на використання моральних і матеріальних стимулів для формування адекватного ставлення працівників до банку, а також забезпечення високого рівня корпоративної культури, яка сприяє бажанню працівників розвивати банк.

Крім того, бажаною є концентрація якомога більшої частки статутного капіталу в декількох власників (акціонерів). Це зумовлено тим, що кожен акціонер з незначною кількістю акцій є потенційним джерелом отримання доступу до інформації банку.

Ефективність даних заходів забезпечується їх комплексним застосуванням. У випадку заподіяння шкоди в результаті рейдерства, зокрема, неправомірних дій щодо несанкціонованого заволодіння конфіденційною інформацією і комерційною таємницею, банк матиме право на юридичний захист.

Для сприяння ефективного функціонування механізму банківського кредитування проаналізовано систему захисту банків від рейдерства на державному рівні. На рівні банку для уникнення рейдерства визначено в якості дієвого механізму раціональну організацію бухгалтерського обліку та контролю через відповідний комплекс заходів:

– адміністративних (створення режиму доступу до інформації, яка складає комерційну таємницю, через відповідне документальне оформлення, а також організація контролю за дотриманням режиму доступу; забезпечення суворого контролю за відповідністю установчих документів і діяльності банку чинному законодавству України);

– соціально-психологічних (використання економічних і соціально-психологічних стимулів для формування адекватного ставлення працівників до банку).