Філобок Олесі Іванівни

Студентки 5 курсу, поток ФІПЕ

Спеціальність «Облік і аудит»

Науковий керівник: к.е.н., доцент Полятикіна Л.І

 

Шляхи вдосконалення обліку та використання основних засобів

Основні засоби - це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використовування в процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здача в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний термін корисного використовування (експлуатації) яких складає понад один рік (або операційного циклу, якщо він довший за рік)

Нормативний документ, який визначає методологічні засади формування в обліку інформації про основні засоби та інші необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності, є Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", що застосовується підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами усіх форм власності (крім бюджетних установ), яке було затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000р. № 92.

         Ведення обліку основних засобів завжди вимагає від бухгалтера підвищенної уваги, так як його методика постійно змінюється, піддається нововведеням. Отже питання обліку основних засобів завжди буде актуальним, постійно потребує уваги.  

Основні засоби підприємств і організацій незалежно від форм власності відображаються у бухгалтерському обліку і звітності за фактичними витратами на їх придбання, перевезення, встановлення, державну реєстрацію, які становлять їх первісну вартість.

Оновлення і вдосконалення обліку може відбуватися шляхом часткового відшкодування зносу основних фондів, заміни морально і фізично спрацьованого виробничого устаткування та застарілих технологій у процесі техніч-ного переозброєння і реконструкції виробництва, створення у необхідних масштабах нових та розширення діючих виробництв на якісно новій основі тощо.

На сучасному етапі розвитку нашої країни одним з найважливіших чинників розвитку економіки, збільшення об'ємів виробництва продукції на промислових підприємствах є забезпеченість їх основними фондами у необхідній кількості і асортименті. Але для вирішення даних задач необхідне не тільки повне забезпечення підприємства технічним потенціалом, тобто основними засобами, але і підвищення ефективності їх використовування.

Покращенню стану і складу основних виробничих фондів, підвищенню ефективності їх використання насамперед сприятимуть ріст рівня концентрації виробництва (до оптимальних розмірів) та раціональна його спеціалізація.

Для забезпечення оптимальної структури основних виробничих фондів треба досягти збалансованості між їх активною та пасивною частинами.

Наша економічна політика  України спрямована в першу чергу на зміцнення економічних і політичних основ нашої незалежної держави, вдосконалення способу життя. Важливим завданням на цьому шляху є здійснення структурної перебудови економіки.

Тому для розвитку і процвітання підприємству в сучасних умовах сильної конкуренції потрібно знаходити шляхи покращення використання та вдосконалення джерел формування основних засобів.

Одним з них є підвищення оснащеності агрофірми основними виробничими фондами. Удосконалення їх видового складу і структури дозволять оновлювати та модернізувати матеріально – технічну базу у сполученні з впровадженням досягнень НТП, прискорити вирішення важливих завдань по дальшій інтенсифікації виробництва, застосуванню прогресивних технологій.

Для здешевлення основних виробничих фондів і підвищення ефективності їх використання основну увагу слід приділити застосуванню найбільш досконалих вітчизняних марок технічних засобів, бо використання вітчизняної техніки значно економічно вигідніше, ніж закордонних зразків

Також для прийняття правильних рішень по управлінню основними засобами необхідна своєчасна, достатня і достовірна інформація. Її відсутність може призвести до формування даних, що в спотвореному вигляді відображають фінансово-майновий стан підприємства. Саме облікова інформація дозволить сформулювати загальну концепцію ефективності управління основними засобами. Щоб бути об'єктивною, вона повинна базуватися на єдиних теоретичних основах обліку і не ускладнюватись відсутністю чітких визначень його об'єктів. Від формування єдиного інформаційного простору буде залежати максимальна адаптація облікової практики до міжнародних стандартів.

Первинний облік основних засобів охоплює операції  від надходження до моменту ліквідації об’єктів.

Документальне оформлення  руху основних засобів проводиться на основі типових форм первинної документації з суворим дотриманням всіх правил та норм затверджених Національними стандартами

Своєчасне і достовірне документальне оформлення по відображенню господарських операцій в бухгалтерському обліку основних засобів є обов’язковою умовою від якої залежить якість самого обліку  і складеної на його основі звітності.

В нинішній час первинна облікова інформація про наявність, склад, рух, капремонт і інші операції, здійснюванні над основними засобами, відображається в чисельних і спеціалізованих регістрах, постійні реквізити яких є тотожними. Це не сприяє якісному обліку, збільшує трудомісткість обробітку і відображення інформації, створює певні труднощі у формуванні документообігу і забезпеченні необхідними видами бланків