УДК 657      

Гордієнко Л.П.

асистент кафедри обліку підприємницької діяльності

Державного вищого навчального закладу

„Київський національний економічний університет

імені Вадима Гетьмана”

 

ОРГАНІЗАЦІЯ АУДИТУ НЕЗАВЕРШЕНОГО ВИРОБНИЦТВА НА ПРОМИСЛОВОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

 

В умовах ринкових відносин результати роботи підприємств значною мірою залежать від системи управління, його конкурентоспроможності та стійкого фінансового становища. Ефективний розвиток та економічне зростання промислових підприємств неможливе без удосконалення управління витратами. Тому перед керівництвом постає важливе завдання пошуку і впровадження такої системи, яка б відповідала  принципам єдності підходів на різних рівнях управління, планування, обліку, калькулювання, оцінки та аналізу; можливості управління витратами на різних стадіях життєвого циклу виробів; органічного поєднання зниження витрат з досягненням високої якості готової продукції.

Трансформація вітчизняної системи бухгалтерського обліку згідно з вимогами міжнародних бухгалтерських та аудиторських стандартів, прийняття національних стандартів та Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій зумовили суттєву перебудову методології бухгалтерського обліку і необхідності перегляду питань його організації, зокрема обліку незавершеного виробництва на підприємствах пивоварної галузі.

Методика обліку і аудиту незавершеного виробництва, яку застосовують на підприємствах досліджуваної галузі, не повною мірою відповідає сучасним вимогам. Серед численних проблем можна виділити такі: недосконалість форм облікової документації; вибір оптимального переліку статей комплексних витрат та визначення бази їх розподілу між місцями виникнення і центрами відповідальності; вибір методів обліку витрат і калькулювання собівартості продукції пивоварної промисловості; недосконалість інформаційного забезпечення системи управління виробництвом; вибір методики аудиту витрат незавершеного виробництва; недосконалість системи мотивації структурних підрозділів та їх керівників до досягнення високих результатів роботи. Підприємства пивоварної промисловості у своїй діяльності до останнього часу керуються застарілими інструктивними і методичними матеріалами з обліку витрат незавершеного виробництва. Тому лише відповідна методика та організація синтетичного і аналітичного обліку можуть забезпечити виконання бухгалтерською службою вимог, встановлених Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” та відповідними нормативними документами.

При здійсненні  аудиторської перевірки підприємств пивоварної промисловості аудитори стикаються не тільки із типовими для галузей промисловості документами, так із специфічними, які використовують саме при виробництві пива. Основними документами для проведення обліку на пивзаводі є:

1.     Форми первинної документації: прибуткові ордери, супроводжувальні ордери, амбарна книга, штабельні ярлики, акти, приймальна квитанція, приймально-здавальні накладні і інші.

2.     Щоденні звіти і відомості, складені на основі даних первинної документації.

3.     Книг та журнали, в які вносять усі щоденні дані: (амбарна) прибутково-видаткова книга, журнали обробки зерна, технологічні цехові журнали.

4.     Виробничі звіти, що складаються у встановлені терміни.

При здійсненні аудиторської перевірки пивоварного підприємства аудитор повинен виділити типові об`єкти та найменування цінностей для проведення перевірок підприємств пивоварної галузі України. По складах тари і готової продукції контрольним моментом є перевірка наявності матеріальних цінностей та бланків суворої звітності, по технологічних (виробничих цехах) – незавершене виробництво, малоцінний інвентар, матеріальні цінності. Цех сировини може включати елеватори (інші сховища) для ячменю, допоміжних матеріалів, солоду, хмелю, інших. Важливо постійно контролювати розміри дебіторської і кредиторської заборгованостей. Виробництво пива вимагає не тільки професійних технологічних працівників, а ще обов`язково створення відділу внутрішнього аудиту. Використання внутрішнього аудиту на підприємствах пивоварної промисловості України не тільки значно підвищить достовірність фінансової звітності, а й зросте ефективність прийняття рішень керівництвом, покращиться якість прийнятих рішень, з’явиться можливість застосування стратегічних прогнозів розвитку не тільки даного підприємства, але й галузі в цілому.

Розуміння діяльності пивоварного підприємства та його середовище, включаючи його систему внутрішнього контролю є безперервним процесом зібрання та обробки інформації в ході проведення аудиторської перевірки. Таке розуміння діяльності пивоварного підприємства допомагає аудиторові визначити обсяги завдання щодо планування перевірки і застосовувати професійне судження щодо оцінки ризиків суттєвого викривлення у фінансових звітах.

При отриманні розуміння діяльності пивоварного підприємства аудиторові необхідно звернути увагу на такі основні питання: умови розвитку галузі пивоваріння в Україні; ринок солоду і пива та конкуренція; сезонність діяльності (збір врожаю ячменю, хмелю, іншої сировини; підвищення попиту пива у весняно-літній період); технологія пивоваріння; особливості бухгалтерського обліку виробництва пива; нормативна база галузі пивоваріння; політичний вплив на діяльність пивоварної галузі та оподаткування (дотації сільському господарству; тарифи, торгові обмеження); загальний рівень економічної діяльності; інфляція та девальвація національної грошової одиниці та інших грошових одиниць; процентні ставки за кредити та доступність фінансування.