Секція «Медицина»

 

Ляшук П.М., Ляшук Р.П., Станкова Н.І., Чорна О.О.

 

Буковинський державний медичний університет (ректор – проф. Пішак В.П.), Обласний клінічний ендокринологічний диспансер (гол.лікар – Леонова М.О.), м.Чернівці

 

 

Функціональна автономія щитоподібної залози

 

 

 Основною проблемою йодного дефіциту в дорослих є формування функціональної автономії (ФА) щитоподібної залози (ЩЗ). Відомо, що в якості компенсаторної реакції за хронічного йододефіциту розвивається гіперплазія ЩЗ, яка супроводжується підвищеним ступенем мутагенезу. В цих умовах появляються тиреоцити з різними, в тому числі активуючими мутаціями, що імітують хронічну гіперстимуляцію ТТГ. Тиреоцити з активуючими мутаціями утворюють клони клітин із подальшим формуванням різних за величиною автономних вогнищ – кінцева стадія генезу ендемічного зоба.

ФА ЩЗ тривалий час перебігає на тлі еутиреозу. В подальшому під впливом препаратів йоду у фармакологічних дозах (у межах 1 мг/добу), деяких медикаментів (кордарон,  ентеросептол) або рентгенконтрастних засобів (йодоліпол, йопагност, урографін, верографін, ультравіск) настає декомпенсація і розвивається тиреотоксикоз, частіше моносиндромний із переважним ураженням серцево-судинної системи. В залежності від величини та розподілу автономних вогнищ у тканині ЩЗ формується уніфокальна (одинокий “гарячий” вузол), мультифокальна (кілька “гарячих” вузлів) або дисимінована (розсіяні “гарячі” мікровогнища) автономія.

Необхідно наголосити, що ФА ЩЗ є однією з найчастіших причин тиреотоксикозу в людей літнього віку за умови дефіциту йоду.

На відміну від хвороби Грейвса за декомпенсованої ФА відсутні інші автоімунні процеси (захворювання), зокрема ендокринна офтальмопатія (табл.1).

Таблиця 1.

 

 

Диференційна діагностика хвороби Грейвса і ФА  ЩЗ

 

Параметр

Хвороба Грейвса

ФА

Регіон

Немає значення

Йододефіцитний

Вік

Частіше до 50 років

Частіше після 50 років

Зоб (пальпація, УЗД)

Дифузний

Вузловий або

багато­вузловий

Анамнез зоба

Короткий

Довготривалий

Ендокринна офтальмопатія

30-50%

Відсутня

Сцинтиграфія

Гомогенне накопичення РФП

Негомогенне

накопичення РФП

АТ-рТТГ

70-80 %

Рідко

 

Необхідно відмітити, що ні один із вказаних параметрів не володіє 100% діагностичною цінністю, і тільки комплексний підхід з урахуванням усіх клінічних, лабораторних та інструментальних даних дозволяє поставити правильний діагноз.

Традиційна тиреостатична терапія у хворих на ФА не усуває молекулярної причини захворювання і тому використовується лише в якості підготовки до більш радикальних методів лікування (субтотальна резекція, 131І). Як альтернативний метод іноді застосовується черезшкірне введення етанолу в автономний вузол. За дисимінованої форми ФА для запобігання рецидиву об¢єм операції більший, ніж при хворобі Грейвса. Останнім часом у країнах Заходу практикують струмектомію з довічною замісною терапією тиреоїдними препаратами (L-тироксин).

У Чернівецькому обласному ендокринологічному диспансері перебуває на обліку 1848 пацієнтів з вузловим/багатовузловим зобом, із них чоловіків – 191 (10,3%). Переважно жителів гірських районів літнього (пенсійного) віку – 245 чол. Тиреотоксикоз (токсична аденома) виявлено у 23 хворих, що ретроспективно розцінено нами як ФА ЩЗ. Після досягнення в умовах стаціонару медикаментозного еутиреозу за схемою „блокуй і заміщай” їм проведена обширена субтотальна резекція ЩЗ. Рецидив захворювання протягом 5 років розвинувся у 9 хворих. Диспансерне спостереження за пацієнтами продовжується.