Право/2.Административное и финансовое право.

Толстих Г.І., Кондратьєв В. О.

Донецький національний університет економіки  та торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ПРАВОВИЙ АСПЕКТ РОЗВИТКУ ІПОТЕЧНОГО ІНВЕСТИЦІЙНОГО    КРЕДИТУВАННЯ В УКРАЇНІ.

 

В Україні на сучасному етапі розвитку економіки необхідною умовою ефективності інвестиційної діяльності є відродження іпотечних ринків зокрема та іпотечного інвестиційного кредитування взагалі. Інвестиційні іпотечні позики в сучасних умовах найчастіше використовуються для фінансування інвестиційних проектів в агропромисловому комплексі, придбання, побудови і перепланування житлових і виробничих приміщень, а також освоєння земельних ділянок.

Цілком зрозуміло є те, що розвиток іпотечних відносин значною мірою залежить від адекватного законодавства. Вчені-економісти О.С. Любуня, 0.І. Кірєєв, М.П. Денисенко  у свої праці підкреслюють, що, його відсутність до останнього часу практичного унеможливлювала розвиток іпотечного ринку, оскільки за таких умов цей ринок розвиватиметься неврегульовано, на власний розсуд його суб'єктів, що може спричинити непередбачуваність розвитку та високу ризиковість.

Концепція встановлює єдині стратегічні підходи, які мають бути покладені в основу державної політики у сфері іпотечного кредитування, що розвиватиметься на ринкових засадах з мінімально можливим втручанням держави.

Доцільно нагадати, що міжнародний досвід свідчить,що найефективнішою є дворівнева модель функціонування ринку іпотечного кредитування, яка передбачає наявність первинного та вторинного ринку.

Досить вагомим внеском в розвиток іпотечного кредитування в Україні є прийняття Закону України "Про заставу" та Закону України "Про іпотеку". Першим Законом визначено правовий режим функціонування іпотеки в Україні. Але цей документ стосується лише деяких аспектів іпотеки. Комплексно врегулювати всі аспекти застави нерухомого майна вдалося при затвердженні Закону України "Про іпотеку". Основною метою цього документу є створення надійних законодавчих гарантій пріоритетного захисту прав кредиторів у процесі іпотечного кредитування з дотриманням інтересів боржника та інших осіб, які мають законні вимоги щодо предмету іпотеки.

Зауважимо, що норматив миттєвої ліквідності встановлюється для контролю за здатністю іпотечного банку забезпечити своєчасне виконання своїх грошових зобов'язань за рахунок високоліквідних активів. В свою чергу норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента встановлюється з метою обмеження кредитного ризику, що виникає внаслідок невиконання окремими контрагентами своїх зобов'язань.

Норматив максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру, установлюється для обмеження ризику, який виникає під час здійснення операцій з інсайдерами, що може призвести до прямого та непрямого впливу на діяльність банку. Цей вплив зумовлює те, що банк проводить операції з інсайдерами на умовах, не вигідних для банку, що призводить до значних проблем, оскільки в таких випадках визначення платоспроможності контрагента не завжди здійснюється достатньо об'єктивно. Водночас норматив максимального сукупного розміру кредитів,гарантій та поручительств,наданих інсайдерам встановлюється для обмеження сукупної суми всіх ризиків щодо інсайдерів. Надмірний обсяг сукупної суми всіх  ризиків щодо інсайдерів призводиться до  концентрації ризиків і загрожує збереженню регулятивного капіталу банків.

Продовжуючи тему про участь цінних паперів у іпотечних процесах доцільно звернутися до підготовленого проекту Закону України "Про іпотечні цінні папери"

Він має визначити правові засади, умови і порядок емісії, розміщення та обігу іпотечних цінних паперів, а також виконання зобов'язань за ними.

Цим проектом законодавець передбачив два види облігацій: звичайні іпотечні облігації та структуровані іпотечні облігації. Цілком зрозумілим є те, що основою створення та розвитку національної системи іпотечного кредитування має бути, перш за все, прозорість діяльності учасників ринку іпотечного кредитування. Досить суттєвим впливом на розвиток іпотечного кредитування в Україні також може стати функціонування ринку іпотечного кредитування на засадах вільної конкуренції. Активізація ринку нерухомості, залучення довгострокових фінансових ресурсів національних та іноземних інвесторів, розвиток фондового ринку та ринків фінансових послуг виступають одними із елементів розбудови ефективної системи іпотечного кредитування.   Слід зазначити, Концепція надає чітку відповідь на впровадження заходу вдосконалення щодо створення за участю держави іпотечної установи другого рівня. Законодавець наголошує на тому, що для цього необхідно розробити економічне обґрунтування діяльності іпотечної установи другого рівня та її бізнес-план. Водночас слід визначити джерела формування статутного капіталу, порядок створення, основні види операцій та способи рефінансування іпотечних кредитів.

Таким чином, можна зробити висновок, що особливо важливою для становлення іпотеки є практична можливість захистити право власності на об'єкти нерухомості, а також забезпечення законних способів стягнення та відчуження майна, яке є об'єктом застави. Успішний розвиток іпотечного кредитування в Україні стає можливим лише за наявності комплексу законів і нормативних актів, які чітко би регламентували дії всіх учасників починаючи з їх обов'язків до відповідальності.