Цивак Ю. Ю. ДФ-32д

Науковий керівник Тиквій Н. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Аналіз інвестиційної привабливості агропромислового комплексу Вінниччини

 

Ключові слова: агропромисловий комплекс, сільське господарство, рентабельність, інвестиції, іноземні інвестиції

 

Актуальність теми. Світова практика господарювання показує, що без залучення інвестицій здійснювати господарську діяльність досить складно, особливо якщо це стосується сільського господарства в період його відновлення.

Постановка проблеми. Історично сільське господарство займає одне з провідних напрямків в економіці Вінниччини, оскільки, забезпечує виробництво близько 23 % від загального обсягу валової доданої вартості, тоді як кількість найманих працівників складає близько 16 % від загальної чисельності зайнятих [3]. Натомість, соціально-економічні трансформації у сільському господарстві, які стали результатом проведених аграрних реформ за останні десятиріччя, призвели до того, що на сьогоднішній день сільськогосподарське виробництво знаходиться переважно у хронічному важкому стані. Вирішення цієї проблеми лежить в площині залучення інвестицій в сільське господарство.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Вивченню проблем сільського господарства та залучення інвестицій в агропромисловий комплекс приділяється багато уваги. Зокрема, Морозом О.В. розглянуто вплив інвестиційних та інноваційних процесів на динаміку ефективності сільськогосподарських підприємств Вінницької області [3]. Здійснено аналіз зв’язку між рівнем інвестування в основний капітал сільського господарства та рівнем рентабельності від усієї діяльності сільськогосподарських підприємств Вінниччини.

Мета статті полягає в дослідженні динаміки та структури надходжень інвестицій у сільське господарство Вінницької області.

Виклад основного матеріалу. Агропромисловий комплекс Вінниччини це найбільш інвестиційно привабливий, експортноспроможний та ліквідний сектор економіки області. Площа сільськогосподарських угідь складає понад 2 млн. га [1]. Родючість ґрунтів по області сягає 60-65 одиниць (за 100-бальною шкалою). За розмірами сільськогосподарських угідь область займає серед України 9 місце.

З огляду на наявність значних сільськогосподарських угідь аграрна галузь є інвестиційно-привабливою.

На початку дослідження варто відзначити той факт, що в 2010 році у Вінницьку область іноземними інвесторами було вкладено 39,4 млн. доларів [2]. Це більше ніж було вкладено в 2008 році, що свідчить про інвестиційну привабливість регіону.

В загальному ж, надходження інвестицій до області мало таку динаміку (рис. 1)

Рис. 1. Обсяги надходжень інвестицій до Вінницької області (млн. дол. США)

 

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ), спрямованих в економіку області, станом на 01.01.2011 року становить 212,5 млн. дол. США. (в розрахунку на одну особу - 129,7 дол. США).

В 2010 році прямі інвестиції в сільське господарство Вінницької області склали 3,15 млн. дол. США, що складає 8% від загального обсягу інвестицій [2]. Якщо подивитися на динаміку надходження інвестицій в сільське господарство Вінницької області, то побачимо наступне: в 2006 році обсяги інвестицій в сільське господарство становили 1,16 млн. дол. США, в 2007 році приріст інвестицій склав 37,06%. Тобто величина інвестиційних надходжень в сільське господарство в 2007 році становила 1,59 млн. грн. В 2008 році в економіку області надійшло 31,1 млн. дол. США, з них в сільське господарство було спрямовано 5,9% або 1,84 млн. дол. США. 2009 рік для країни був кризовим у фінансовому плані, що стосується інвестицій, то їх надходження в сільське господарство скоротилося на 37,2% і становило 0,68 млн. дол. США [5].

Таким чином обсяги інвестицій в сільське господарство області мали таку динаміку:

Рис. 2. Обсяги надходжень інвестицій в сільське господарство Вінницької області (млн. дол. США)

 

За даними головного управління статистики у м. Вінниці, основні інвестиційні вкладення здійснювалися у розвиток рослинництва та тваринництва. Зокрема, австрійка фірма ТОВ «Аграна Фрут «Лука» у розвиток рослинництва вклала 3606,32 тис. дол. США. Нідерландські інвестори в сільське господарство області за останні три роки вклали 2,81 млн. дол. США. Основний інтерес у цих інвесторів викликає цукрова промисловість області, саме на переформування цукрової галузі і були вкладені ці кошти. Німецькі інвестори вкладають свої кошти у рослинництво, здебільшого у вирощуванні пшениці, яку потім експортують.

Однак найбільшим інвестором в сільське господарство області є корпорація «Зоря Поділля» та ТМ «Наша Ряба». За попередніми даними, ТМ «Наша Ряба» планує вкласти у розвиток сільського господарства області 1,5 млрд. дол. США.

Висновки. Результати дослідження показують, що за обсягами інвестицій у сільське господарство, Вінницька область посідає провідне місце серед областей України. При цьому спостерігається щорічне збільшення надходження інвестицій в кожну галузь сільського господарства. Позитивним є те, що поступово, як за рахунок іноземних так і за рахунок вітчизняних інвестицій починає відновлюватися цукрова промисловість. Досить швидкими темпами розвивається тваринництво (в основному молочна промисловість), прискореними темпами ведеться будівництво птахофабрик. Це дасть можливість як збільшити обсяги посівних площ під корм, так і збільшити зайнятість населення в сільському господарстві, що є основою розвитку сільського господарства в майбутньому.

 

 

Список використаних джерел

1.                Інвестиційний портал Вінниччини // http://www.vininvest.gov.ua

2.                Інформація щодо надходження іноземних інвестицій в економіку області // http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/web_alldocs/DocSNCB4

3.                Мороз О.В., Руда Л.П. Динаміка ефективності сільськогосподарських підприємств Вінниччини під впливом факторів інвестиційного та інноваційного характеру // Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. - №5. – С.69-72

4.                Статистичний щорічник Вінниччини за 2007 рік: Державний комітет статистики України, Головне управління статистики у Вінницькій області. – Вінниця: ГУС, 2008. – 652 с.

5.                Головне управління статистики у Вінницькій області // http://www.vn.ukrstat.gov.ua