Экономические науки/10.Экономика предприятия

Пантьо А.  М, Нестеренко Л. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

МІСЦЕ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ В ПІДВИЩЕННІ ДОХОДНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ

Соціально-економічний розвиток ринкових відносин в Україні супроводжується якісними структурними зрушеннями у бік інноваційного виробництва, пошуку джерел його фінансування та підвищення ефективності діяльності [2, с 76]. За цих умов дохід підприємства став основою економічної, господарської, фінансової діяльності кожного підприємства, адже це головний фінансовий результат, ефект від діяльності, який отримує підприємство, який впливає на економічний стан підприємства через наявність або відсутність у достатній кількості для покриття витрат та отримання прибутку. Фінансові результати підприємство отримує, використовуючи різноманітні ресурси, які знаходяться у його розпорядженні, серед яких можна виділити: виробничі, фінансові, інноваційні, інформаційні, людські тощо.

Разом з тим, чисельні дослідження в різних країнах свідчать, що підприємства, які ефективно управляють людськими ресурсами, досягають більш високого рівня прибутковості та фінансового зростання, ніж їх конкуренти [3, с 37].  Людські ресурси в сучасних умовах є найбільш важливим елементом продуктивних сил і головним джерелом розвитку економіки в цілому. Персонал підприємств, його майстерність, освіта, підготовка, мотивація діяльності стають основою економічного розвитку підприємства. Існує непересічна залежність конкурентоспроможності підприємства, рівня добробуту його працівників від якості політики управління персоналом, впровадженої на підприємстві.

Дослідження проблем управління персоналом висвітлені в багатьох наукових працях вітчизняних вчених: Л.В Балабанової, І.Ю. Палеха, С.В. Сардак, О.В. Стельмашенко та ін.. Закордонні вчені, такі як Райнер Марр, Герберт Шмідт та ін.,  також займаються дослідженнями в галузі управління персоналом. Це підтверджує, що проблема розвитку персоналу та управління ним займає першочергове місце в сфері економічних досліджень.

Предметом нашого дослідження стала оцінка процесу управління персоналом в контексті ефективності господарської діяльності підприємства. Об’єктом дослідження стало закрите акціонерне товариство «Норд». Мета нашого дослідження – пошук шляхів підвищення ефективності діяльності підприємства через поліпшення процесу управління персоналом.

На наш погляд, якщо дохід є першочерговим, ключовим фінансовим показником, який характеризує ефект діяльності підприємства, то найважливішою групою показників ефективності є показники доходності діяльності господарюючих суб’єктів. Доходність – це група економічних показників, які характеризують ефективність джерел формування та напрямів використання доходів підприємства, отриманих з різних джерел. Показники доходності можна розрахувати як відношення фінансового результату(ефекту), яким виступає дохід підприємства, до витрат (ресурсів), які були затрачені для формування фінансового результату.

Закрите акціонерне товариство "Норд" є одним з найбільших промислових підприємств Донецького регіону й України з торговельною та сервісною мережею, що охоплює всю територію країни. Основною метою діяльності товариства є сприяння розвитку ринку побутової техніки України, поглиблення процесу модернізації вітчизняної економіки і виробництва з метою рішення соціально-економічних проблем та отримання прибутку.

Для аналізу доходності нами була розроблена комплексна система показників, яка побудована за принципом комплексної системи Du Pont. Основним показником цієї системи є інтегральний показник доходності підприємства, який має бути більше одиниці при підвищенні доходності підприємства в аналізованому періоду у порівнянні із минулим. Розрахунок інтегрального показника доходності свідчить, що у 2010 році ефективність доходів підприємства знизилась на 22%, на що вплинуло: зменшення доходності капіталу на 34%, зменшення доходності на 1 працівника  - на 10%, зменшення доходності поточних витрат - на 27%, зменшення рентабельності комерційної - на 14%, а також зменшення доходності на 1 акцію у розмірі 22%.

На наступному етапі нами було проаналізовано процес управління персоналом на досліджувальному підприємстві. Управління персоналом на ЗАТ «Норд» включає такі заходи, що представлено на рис. 1.

 

 

Подпись: Процес управління персоналом на підприємстві 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 - Процес управління персоналом на підприємстві ЗАТ «Норд»

 

Було проаналізовано вплив трудових чинників на дохід від реалізації ЗАТ «Норд» (таблиця 1).

 

Таблиця 1 - Вплив трудових чинників на виручку від реалізації ЗАТ «Норд»

Показники

Од. виміру

2009 рік

2010 рік

Відхилення, +/-

Темп зміни, %

Розмір впливу трудових чинників

Чистий доход від реалізації продукції у порівняльних цінах

тис. грн.

1308843,30

1181083,62

-127759,68

90,24

-127759,68

Середньооблікова чисельність працівників

осіб

6036

5274

-762

87,38

-170645,76

Продуктивність праці

тис. грн.

216,84

223,94

7,11

103,28

42886,08

 

На динаміку доходу від реалізації продукції впливають такі чинники: зміна середньооблікової чисельності працівників та зміна продуктивності праці. Зменшення чисельності працівників на 762 особи (або на 12,62 %) призвело до скорочення у 2010 році чистого доходу від реалізації на 170,65 млн грн, хоча підвищення продуктивності праці на 3,28 % призвело до збільшення чистого доходу від реалізації на 42886,08 тис. грн. Загальний вплив цих двох чинників призвів до зменшення чистого доходу від реалізації на 127,76 млн грн (чистий доход від реалізації у порівняних цінах зменшилась у 2010 році на 9,76 % проти 2009 року).

Як бачимо, ефективність праці на підприємстві прямо пропорційно впливає на результат господарської діяльності, а значить і на доходність ЗАТ «Норд». За умов підвищення продуктивності праці значно зменшується величина доходів та рівень доходності, тому на підприємстві недостатньо виконувати існуючу програму управління персоналом. Саме тому нами запропоновані додаткові нестандартні заходи, які допоможуть збільшити ефективність політики управління персоналом з метою підвищення доходності діяльності підприємства (табл. 2).

 

Таблиця 2 - Рекомендована програма з управління персоналом на ЗАТ «Норд» на II півріччя 2011 р.

Заходи

Строки виконання

Відповідальний

1.     Створення сприятливого клімату в колективі для підвищення продуктивності праці

 

1.07 – 1.08

Керівники відділів

2.     Поліпшення умов праці працівників

систематично

Директор з виробництва

3. Поліпшення ділових відносин із постачальниками і потенційними замовниками продукції

 

систематично

Керівники відділу постачання та відділу збуту

4. Здійснення точного економічно обґрунтованого прогнозу розвитку діяльності підприємства на 3 роки спеціалістами економічних відділів

 

2.08 – 14.08

Керівник планово-економічного відділу

5. Застосування стратегічного бачення і стратегічного управління на підприємстві

 

систематично

Керівник планово-економічного відділу

6. Побудова об’єктів соціальної інфраструктури, таких як церква, сімейний парк відпочинку, тому що це дозволить позиціонувати підприємство як соціально-орієнтоване і підніме імідж підприємства серед працівників і споживачів, які є активними користувачами продукції ЗАТ «Норд»

 

1.09 – строк завершення не визначено

Керівник відділу соціального розвитку

7.   Формування індивідуальної, спеціально пристосованої для підприємства корпоративної культури.

 

15.08 – 15.12

Кадрова служба

8. Співпраця зі студентами, які проходять практику на підприємстві. Часто їх пропозиції щодо діяльності АТ «Норд» мають нестандартний підхід і можуть бути інноваційними та унікальними

 

систематично

Навчально-дослідний центр

 

На нашу думку, поліпшення існуючої програми управління персоналом через впровадження рекомендованих заходів не несе в собі значних витрат, але дозволить значно підвищити ефективність діяльності підприємства, примножить фінансові результати та соціальний ефект діяльності підприємств, що прямо пропорційно вплине на збільшення доходності діяльності досліджувального підприємства.

Література

1.                 Фінанси підприємств: Підручник / Керівник авт. Кол. І наук. Ред. Проф.. А.М. Поддєрьогін 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2000. – 460с.

2.                 Александрова М.М., Виговська Н.Г., Кірейцев Г.Г. Фінанси підприємств: Навч. посібник. – К.: Знання - Прес.

3.                 Управление персоналом в условиях социальной рыночной экономики/ Под научной ред. Проф., д-ра Р. Марра, д-ра Г. Шмидта. – Москва.: Изд-во МГУ, 2007 – 480 с.