Топольницької А.О.

Науковий керівник: Дранович М.П.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

 

 

ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ОСНОВА ВІДТВОРЕННЯ ЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ ГОСПОДАРЮВАННЯ

 

 

Постановка проблеми. Збереження та подальший розвиток суб’єктів господарювання в сучасних умовах обмеженості ресурсів, глобалізація світової економіки зумовлена впровадженням інноваційних проектів. Саме за рахунок інновацій визначається конкурентоспроможність підприємства, їх визнання як на національному так і на світовому ринку. Дані інноваційні впровадження супроводжуються значними фінансовими ресурсами, як на впровадження даної інновації, так і витрати пов’язані з кадрами, для їх вивчення та освоєння правил роботи з новинками [2, с. 160-165].

Аналіз останніх досліджень і публікацій. За рахунок того, що інноваційна діяльність здійснюється з метою ефективної організації діяльності на сучасних підприємствах, вона викликає зацікавленість у багатьох вчених, вчених – економістів, теоретиків, які викликають свої думки щодо основ та фундаменту здійснення такої діяльності та пропонують варіанти поліпшення та удосконалення впровадження інновацій. Такими вченими виступають: А. Ясир, С. Степова, Б. Шлюсарчик, О. Ніколенко, Є. Ткаченко, П. Харів, М Ковалевський та багато інших.

Метою статті є визначення діяльності підприємств та їх конкурентоспроможність, за рахунок впроваджень, які супроводжуються значними фінансовими ресурсами, як на впровадження даної інновації, так і витрати пов’язані з кадрами, для їх вивчення та освоєння правил роботи з новинками.

Виклад основного матеріалу. Питання формування і становлення інноваційної системи України є надзвичайно важливими та актуальними. Інноваційна система держави – новий вимір економічних і соціальних відносин, який базується на пріоритетному розвитку знань і технологій їх використання. Це перехід у новий вимір суспільних цінностей, коли знання стають матеріальною основою існування людини, а технології їх застосування створюють якісно новий вимір суспільства [3, с.33].

 Розвиток суспільного виробництва в єдності його продуктивних сил та виробничих відносин включає просте і розширене відтворення. Відтворення – це той самий процес виробництва, але в постійному поновленні. За простого відтворення виробництво відновлюється в незмінному масштабі (виробляється та сама продукція, у тих же обсягах і за допомогою тих же чинників виробництва), а при розширеному відтворенні – у зростаючих масштабах            (зростає виробництво, змінюються чинники виробництва). Тому, можна сказати що виробництво продукції можна збільшити як за рахунок більшої кількості засобів виробництва та робочої сили, так і за рахунок застосування досконалішої техніки, технології, кваліфікації працівників і т. д..

У сучасній економіці роль інновацій значно зросла. Це зумовлене тим, що в ринковій економіці інновації являють собою зброю конкуренції, оскільки інновація спрямована на зниження собівартості й цін, зростання прибутку, створення нових потреб, збільшення обсягів залучених коштів, підвищення іміджу (рейтингу) виробника нових продуктів, відкриття й захоплення нових ринків, у тому числі зовнішніх. Властивостями інновації є науково – технічна новизна й виробнича придатність. Також інновація виконує такі три функції: відтворювальну, інвестиційну, стимулюючу [1, с.215].

Кожне нововведення – це справа зроблена людиною, людський фактор є ключовим елементом у процесі виникнення інновацій на підприємстві. Особа яка створює нововведення, може належати до середовища, безпосередньо пов’язаного з підприємством. Однією з основних підстав утворення є володіння інформацією, яка може надходити з різних джерел, залежно від виду інновації, що впроваджується. Інформація, яка впливає на виникнення інновації, постійно проходить поміж подібними структурами, а також усередині цієї структури [4, С.206-210]. В сучасних умовах господарювання на процес прийняття рішень про впровадження інновацій впливають різні групи факторів та чинників. Серед основних можна виділити такі: мотивація творців ідеї; частка витрат на проведення досліджень та встановлення інновації;  витрати на діяльність нововведень; політика галузі, суспільство, оточення ринку; внутрішні чинники, що впливають на процес управління підприємством і створюють його внутрішні ресурси тощо.

Необхідність  постійної інноваційної діяльності зумовлена скороченням життєвого циклу товарів і послуг, яке відбувається в результаті посилення конкуренції, підвищення швидкості звикання  споживачів до нових товарів, удосконалення систем масової комунікації, стрімкого розвитку науки та зміни технологій [1, с.216].

На даний час, в Україні недосконала нормативно – правова база регулювання інноваційної діяльності, адже має місце поширення практики ігнорування законодавства або зупинення дії статей законів, які стосуються фінансування  та стимулювання науково – технічної  та інноваційної діяльності. Необхідно провести вдосконалення нормативно – правової бази інноваційного співробітництва з Європейськими державами з метою отримання інформаційних, консультативних та проектних послуг, обміну науковим персоналом та інноваційними технологіями .

Для того щоб Україна змогла іти шляхом наукового прориву, шляхом інноваційного розвитку – необхідні невідкладні зміни в системі освіти. Необхідно створити державний єдиний науковий простір, об’єднати в цьому просторі академічну, вузівську та галузі науки. В країні мають бути створені провідні центри , де дослідження за передовими напрямками будуть узгоджені як з державними пріоритетами розвитку науки й техніки, так і європейськими. 

Висновки. Отже, можна зробити висновок, що інновації та інноваційна діяльність відіграють важливу роль у розвитку підприємств та підвищення їх конкурентоспроможності. Інновації доцільно впроваджувати оскільки це покращує імідж підприємств та здійснює економію ресурсів, як фінансових та і трудових, здійснюється підвищення продуктивності праці. Також відбувається зниження собівартості, що є досить суттєвим, зростає прибуток, а це для підприємства є найголовнішим, приплив коштів тощо. Інновація є важливим джерелом фінансування розширеного відтворення, включаючи використаний природо – ресурсний потенціал.

 

 

 

Список використаної літератури:

1.      Генезис інноваційної діяльності підприємств / А. М. Ясир // Держава та регіони. – 2009. – №3 – С.215-217

2.      Інновації у діяльності суб’єктів господарювання як основа відтворення природних ресурсів /С. В. Степова // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №5. – С. 160-165 

3.      Інноваційний розвиток України в процесі європейської інтеграції / О.В Ніколенко, Є.А. Ткаченко // Наука 2010: проблеми та перспективи розвитку. – 2010. – Том І – С. 32-33

4.      Умови інноваційності  підприємств в сучасній ринковій економіці / Б. Шлюсарчик // Держава та регіони.- 2009. - №3 – С. 206-210