Хорош В. С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган - Барановського

МАЛИЙ БІЗНЕС. ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ В УКРАЇНІ

 

Сектор малого підприємництва — невід'ємний, об'єктивно необхідний елемент будь-якої розвиненої господарської системи, без якої економіка та суспільство в цілому не можуть нормально функціонувати і розвиватися. В країнах із ринковою системою господарювання малі підприємства є найдинамічнішою і найгнучкішою формою ділового життя. З розвитком даного сектора економіки пов’язується можливість розв’язання низки важливих проблем загальнодержавного та регіонального значення: забезпечення зайнятості населення, подолання бідності, підвищення рівня ділової активності населення, зміцнення економічного потенціалу регіонів, сприяння розвитку конкуренції у підприємницькому середовищі. Водночас, як важлива складова господарства України мале підприємництво ще не стало суттєвим чинником його перебудови, не активізувало виробничу та інноваційну діяльність.

Потреба у створенні ефективної системи фінансової підтримки малого підприємництва та вдосконалення існуючої законодавчої бази, що регулює підприємницьку діяльність, зумовлена роллю цього сектора економіки в забезпеченні соціально-економічного розвитку країни, саме тому вивчення цієї теми є досить актуальним і у сучасний час.

Серед сучасних вітчизняних науковців, які досліджують проблеми розвитку малих підприємств, необхідно відзначити українських вчених Біломістний О. М., Ваганів К.Г., Кириченко О.А., Савельєва М.О. та інші.

Малий і середній бізнес як інституційний сектор економіки давно став домінуючим за чисельністю та обсягами виробництва у провідних країнах світу. Малі та середні підприємства забезпечують гнучкість та стійкість економічної системи, наближують її до потреб конкретних споживачів, а водночас – виконують важливу соціальну роль, надаючи робочі місця та забезпечуючи джерело доходу для значних прошарків населення [1, с. 79].

Хоча протягом усього періоду економічних реформ чимало сказано про необхідність розвитку в Україні малого та середнього бізнесу, в дійсності стан його розвитку залишається незадовільним. Саме тому постає питання  щодо включення розвитку малого і середнього бізнесу в Україні до загальної стратегії економічного зростання та структурної реконструкції національної економіки.

Основними чинниками, які заважають розвитку малого підприємництва в Україні, є:

·         відсутність чітко сформульованої в системі правових актів державної політики у сфері підтримки малого підприємництва;

·         збільшення адміністративних бар’єрів (реєстрація, ліцензування, сертифікація, системи контролю і дозвільної практики, регулювання орендних відносин тощо);

·         відсутність реальних та дієвих механізмів фінансово - кредитної підтримки;

·         надмірний податковий тиск;

·         нестабільністі умов ведення бізнесу;

·         надмірне втручання органів державної влади в діяльність суб’єктів господарювання [1, с. 80].

Серед чинників, які впливають на високий рівень збитковості малих підприємств, необхідно назвати:

·          низький рівень технічної озброєності;

·          низький управлінській рівень;

·          відсутність системи самоорганізації та повної інформації про стан і кон'юнктуру ринку;

·          прагнення до максимальної самостійності, в той час як більшість зарубіжних малих підприємств працює в умовах субпідряду, франчайзингу тощо [2, с. 107].

Негативно впливають на розвиток малого бізнесу також такі стримуючі чинники, як загальний спад вітчизняного товарного виробництва, зростання цін, високий рівень інфляції, низький рівень платоспроможності населення, корупція [1, с. 82].

Таким чином, фінансова діяльність малих підприємницьких структур — це об'єктивне явище розвитку світової економіки.

На жаль, в Україні мале підприємництво зазнає перешкод при розвитку, саме тому першочерговим завданням для нашої країни є вирішення проблеми розробки методів і різних механізмів, які будуть спрямовані на забезпечення ефективного розвитку малого бізнесу (стабілізація законодавства; вдосконалення механізмів кредитного фінансування малих підприємств, розробка і впровадження комплексу заохочувальних механізмів для комерційних банків, які працюють з малими підприємствами; спрощення процедури реєстрації та надання необхідної допомоги майбутнім та нинішнім підприємцям в даній справі; поліпшення механізмів оподаткування), а отже, будуть спрямовані на формування економічної стабільності в Україні.

 

Література:

1. Біломістний О. М., Савельєва М.О. Проблеми та перспективи розвитку малого бізнесу в Україні на сучасному етапі розвитку економіки. // Економічний простір, 2009 р., №15, С.78 - 84.

2. Кириченко О.А., Ваганів К.Г. Стратегія розвитку малого та середнього бізнесу в Україні // Актуальні проблеми економіки. – 2009 р. №1. - С. 103—126.