Чайка І. В.

Державний вищий навчальний заклад «Українська академія банківської справи Національного банку України», Україна

ОПТИМІЗАЦІЯ СТРУКТУРИ КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА НА ОСНОВІ МЕТОДУ МАКСИМІЗАЦІЇ ЗРОСТАННЯ РЕНТАБЕЛЬНОСТІ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ ТА РІВНЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ

 

Ефективність функціонування будь-якого підприємства залежить від правильної стратегії управління капіталом підприємства. Її важливою складовою є оптимізація структури капіталу.

Більшість авторів виділяють три методи оптимізації структури капіталу:

-            оптимізація структури капіталу за критерієм максимізації рівня прогнозованої фінансової рентабельності. Цей метод ґрунтується на багатоваріантних розрахунках рівня фінансової рентабельності при різній структурі капіталу. Остання виражається через такий показник, як ефект фінансового важеля;

-            метод оптимізації з використанням критерію мінімізації вартості капіталу. Метод базується на попередній оцінці власного і позиченого капіталу за різних умов їх формування, обслуговування та здійснення розрахунків середньозваженої вартості капіталу і, таким чином, пошуку найбільш реальної ринкової вартості підприємства;

-            оптимізація структури капіталу за критерієм мінімізації рівня фінансових ризиків пов'язаний з процесом диференційованого вибору джерел фінансування різних складових активів підприємства: необоротних активів, оборотних активів (з розбиття їх на постійну і змінну частини).

Існуючі методи є неефективними, оскільки до уваги беруть лише один показник, у той час, як необхідно враховувати комплекс показників, які відображають результати діяльності підприємств.

Метод оптимізації цільової структури капіталу за критерієм максимізації рівня прогнозованої фінансової рентабельності дає можливість знайти лише оптимальну величину ефекту фінансового важеля. Якщо використовувати тільки його, то другий аспект достатності власних засобів для нормального функціонування підприємства – його платоспроможність може бути неприпустимо заниженою.

До підвищення фінансових ризиків призводить також і мінімізація середньозваженої вартості капіталу, що, як і попередній метод, передбачає зростання питомої ваги позикових коштів, вартість яких завжди нижча, ніж вартості власного капіталу. На противагу цим двом методам мінімізація рівня фінансових ризиків має на меті підвищення фінансової стійкості підприємства і незалежності від зовнішніх джерел фінансування, але не створює передумов для подальшого розвитку.

Таким чином, можна методика оптимізації структури капіталу потребує подальшого дослідження й удосконалення, оскільки результати аналізу можуть давати суперечливі дані.

Найбільш раціональним щодо досягнення оптимального співвідношення структурних елементів капіталу підприємства може бути метод, в основі якого відбувається одночасна максимізація зростання рентабельності власного капіталу і рівня фінансової стійкості. Тобто за цим підходом будуть конкретизовані послідовні кроки формування оптимальної структури капіталу за критерієм збереження або забезпечення фінансової стійкості підприємства, а також здійснюватимуться прогнозні розрахунки рентабельності власного капіталу підприємства.

Також у процесі оптимізації структури капіталу доцільним є використання виробничо-фінансового левериджу, який синтезує такі показники як розмір виручки, виробничі і фінансові видатки, а також чистий прибуток.

Практичне значення такого підходу полягає в тому, що на основі одночасного урахування виробничих і фінансових ризиків підприємства, а також індивідуальних особливостей його діяльності існує можливість цілеспрямованого управління структурою капіталу задля забезпечення його фінансової безпеки.

Література:

1.        Викиданець, І. В. Методи оптимізації структури капіталу підприємства [Електронний ресурс]. – Режим доступу - http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vdnuet/econ/2009_3/27.pdf. - 21.03.2011. - Назва з екрана.

2.        Литовченко, О. Ю. Оптимізація структури капіталу як складова стратегії забезпечення фінансової безпеки підприємства [Текст] / О. Ю. Литовченко, С. А. Макуха // Вісник економіки і промисловості. - №29. – 2010. – С. 134-136.

3.        Семенов, Г. А., Пелешко, А. В. Оптимізація структури капіталу підприємства [Електронний ресурс]. – Режим доступу. - http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Dtr_ep/2010_4/files/EC410_35.pdf. - 21.03.2011. - Назва з екрана.

4.        Яремко, І. Й. Управління капіталом підприємства: економічний і фінансовий інструментарій [Текст] : Монографія / І. Й. Яремко. – Львів: Каменяр, 2006. – 176 с.