Экономические науки/ 10.Экономика предприятия

Ганець І.Л.

Національний Технічний Університет України «Київський Політехнічний Інститут»  

Економічні передумови фінансової кризи в Україні

Термін «фінансова криза»- за досить короткий час увійшов в наше життя як глобальна економічна проблема,що стосується всіх сфер людського життя і суспільних відносин. Світова економічна криза зробила свій внесок у посилення кризової ситуації в Україні. Нестабільність та кризовий стан економіки негативно вплинув на всі сфери суспільного та економічного життя країни. Нестійка фінансова система, серйозно загострилась проблема спаду виробництва, знецінення грошей та зниження попиту, посилилось зубожіння населення. Все це негативно впливає на діяльність окремих підприємств, більшість з них стає неплатоспроможними. Рівень добробуту і життя суспільства говорить про недоліки у виборі і реалізації антикризових заходів.

Ситуація, що склалася в Україні потребує аналізу та вибору оптимального шляху щодо приборкання інфляційних процесів і досягнення стабілізації економіки. В залежності від ступеня загострення кризи необхідно розробляти систему антикризових заходів. Тому однією з важливих проблем є здійснення ефективної політики виходу з гострої економічної кризи, формування механізму подолання кризових явищ. Важливим у реалізації антикризової політики є регіональний підхід, адже наслідки та глибина прояву кризи у кожному регіоні різні залежно від соціально-економічної структури, умов та рівня економічного та соціального розвитку.

Жодна країна не застрахована від кризи - і досвід сьогоднішньої світової кризи це лише підтверджує (постраждали навіть ті країни, фінансові моделі яких вважалися еталоном досконалості). Світова економічна криза сприяє прояву всіх проблем, що були накопичені в українській економіці протягом останніх двох десятиріч, тому ця тема є досить актуальною.

Економічна криза характеризується наступними показниками: падіння обсягів виробництва; падіння фондових індексів; ріст безробіття і массові звільнення; падіння обсягу споживання індивідуальними господарствами.

Стрімкий розвиток світової фінансово-економічної кризи суттєво погіршив перспективи промислового розвитку економіки України. Негативні зовнішні чинники було посилено зниженням внутрішнього попиту на продукцію вітчизняної промисловості з боку як населення, так і державного та приватного секторів через сповільнення приросту доходів та неможливість залучення кредитних коштів-, падінням платоспроможності підприємств, зростанням витрат на основні складові собівартості .

Кризові явища в національній економіці України найбільш яскравим чином відбилися на динаміці заробітної плати. Середня номінальна зарплата у грудні 2008 р. була на 19,4 % вищою за показник грудня 2007 р. при рівні інфляції 22,3 %. Відбулося активне наростання затримок з виплатою заробітної плати. За останні два місяці 2008 року спостерігалося також значне погіршення становища на ринку праці - поширення застосування адміністрацією підприємств вимушених адміністративних відпусток та скорочення робочого дня. Кількість офіційно зареєстрованих Державною служби зайнятості безробітних протягом листопада-грудня різко зросла, сягнувши на кінець року 3 % населення працездатного віку.

Зниження життєвого рівня більшої частини населення України негативним чином відбивається на рівні соціального самопочуття. За результатами соціологічного опитування, більшості громадян нашої держави довелося обмежити свої витрати, а третині - заощаджувати на харчуванні. Відбулося різке підвищення вагомості в структурі соціальних побоювань тих, що пов’язані зі зниженням матеріального рівня життя, соціальною незахищеністю тощо. За даними Національного інституту стратегічних досліджень, дві третини громадян вважають неефективними дії Прем’єр-міністра і уряду з подолання економічної кризи, 72 % - вважають Уряд нездатним подолати економічну кризу .

Економічна криза в Україні має чітко означену специфіку прояву на регіональному рівні. Позитивна динаміка за підсумками 2008 р. збереглася переважно у регіонах, чиє виробництво орієнтоване на локальний ринок, поточне споживання, має нетривалий цикл та не є матеріало- чи капіталомістким. Натомість найбільше падіння відзначено в східних регіонах України, де переважно сконцентровані підприємства металургії, машинобудування та хімічної промисловості, які найбільше постраждали від кризи. Показовою тенденцією регіональних ринків праці стало безпрецедентне збільшення кількості осіб, які звернулися до центрів зайнятості після звільнення з підприємств, які знаходяться за межами їхнього регіону

Отже, можна зробити висновок, що економічна криза стала досить важливою проблемою сучасного світу. Фінансова криза оголила існуючі проблеми і в Україні. Проте у кожної кризи є як початок, так i своє завершення: після рецесії та, можливо, затяжної стагнації економіки рано чи пізно розпочнеться зростання. Зараз з'явилися реальні можливості переглянути пріоритети та виявити нові можливості.

Література:

1. Пабат А., Світова енергетична та глобальна економічна криза. // Економіст, № 2, 2009: - с. 20-35.

2.   Ткаченко Л., Фінансово-економічна криза і ринок праці України. // Праця і зарплата, №4, 2009: - с. 15-19.

3.       Фесенко М., Глобальна економічна криза: причини та наслідки. // Зовнішні справи, №12, 2008: - с. 26-34.

4.     Фінансово-економічна криза 2008 року в Україні, Криза   http://uk.wikipedia.org