Экономические науки/ Экономика предприятия

Ус М.О.

(науковий керівник ст. викладач Калишенко В.О.)

Харківський національний економічний університет

Визначення методів та принципів формування грошових потоків з урахуванням міжнародного досвіду

Грошові потоки забезпечують функціонування підприємств. У формуванні грошових потоків та їх ефективному використанні важливу роль відіграє методичне забезпечення в основі якого лежать методи та принципи, що вказує на актуальність вибраної теми. Питаннями формування грошових потоків займались такі вчені-економісти Ю.А. Верига [2], В.А. Дерій [3], М.Р. Лучко [5], О.В. Соловйова [7], Ф.Ф. Бутинець [1] та інші. Ці вчені-економісти у своїх наукових працях відобразили теоретичні, методологічні та організаційні питання формування та звітності грошових потоків [4, с. 275].

Метою статті є дослідження методів формування грошових потоків підприємства та вивчення принципів організації цього процесу.

Методи формування грошових потоків – це способи визначення обсягу грошових коштів на кінець звітного періоду на основі грошового обігу в операційній, інвестиційній та фінансовій діяльності підприємства [6, с. 61]. Як було визначено в праці Г.А. Семенова та В.З. Бугай [6], для оцінки грошового потоку на практиці використовується один із двох методів – прямий або непрямий метод. У результаті коригування отриманої абсолютної величини операційного грошового потоку на суму інвестиційного та фінансового грошових потоків отримують чистий грошовий потік підприємства за звітний період. В табл. 1 представлено порівняльну характеристику методів розрахунку грошових потоків, яка сформовано на основі праці Г.А. Семенова та В.З. Бугай [6, с. 61-63].

Як показав аналіз літератури [1-5, 7], існує декілька десятків принципів формування грошових потоків. У різних країнах світу набір даних принципів неоднаковий й залежить від низки чинників. Крім того, такі принципи вчені-економісти, юристи, законодавці та урядовці по-різному трактують і

Таблиця 1

Порівняльна характеристика методів розрахунку грошових потоків

 

Прямий метод

Непрямий метод

Сутність

аналіз кожної окремої господарської операції, ідентифікація грошового потоку, що генерується в межах такої операції, та визначення напряму руху грошових коштів; базується на русі грошових коштів за рахунками підприємства з використанням головної книги і регістрів бухгалтерського обліку. Вихідний елемент розрахунку – виручка від реалізації продукції.

передбачає проведення коригування абсолютної величини прибутку підприємства до оподаткування на величину впливу не грошових операцій у рамках операційної діяльності суб’єкта господарювання; базується на аналізі статей Балансу і Звіту про фінансові результати, дозволяє показати взаємозв’язок між різними видами діяльності підприємства, чистим прибутком і змінами в активах підприємства за звітний період.

Переваги

наочно ілюструє основні джерела надходжень і витрат грошових коштів;

дозволяє робити оперативні висновки щодо достатності коштів для платежів за поточними зобов’язаннями;

встановлювати взаємозв’язок між обсягом продажу і грошовою виручкою за звітний період;

виявити статті, що формують найбільші надходження і витрати грошових коштів;

використати одержану інформацію для прогнозування грошових потоків;

контролювати усі надходження і напрямки витрат грошових коштів, оскільки грошовий потік безпосередньо пов’язаний з регістрами бухгалтерського обліку.

дозволяє встановити відповідність між фінансовими результатами і чистим оборотним капіталом;

можна виявити найбільш проблемні місця у діяльності підприємства і зробити напрям виходу з кризової ситуації.

 

Недоліки

не розкриває взаємозв’язку одержаного фінансового результату і абсолютної зміни грошових коштів.

висока трудомісткість при складанні аналітичного звіту зовнішнім користувачем;

необхідність залучення внутрішніх даних бухгалтерського обліку.

 

використовують, що дає можливість кожному користувачеві вибирати для себе головні.

Формування грошових потоків потребують визначених правил і принципів, яких потрібно дотримуватися [4, с. 275]. Принципи формування та фінансової звітності, як визначають вітчизняні вчені-економісти професор Ю.А. Верига, доцент З.М. Левченко, І.Д. Ватуля [2, с. 36], є правилами і процедурами, які вироблено теорією і практикою бухгалтерського обліку і які є обов’язковими для всіх суб’єктів господарювання при складання ними фінансової звітності.

Принципи формування та звітності грошових потоків – це сукупність правил і процедур, що забезпечують вимірювання, оцінку та документування грошових коштів. У вітчизняній практиці визначають 10 принципів формування і складання фінансової звітності. Це зокрема такі, як обачність, повнота висвітлення, автономність, послідовність, безперервність, нарахування та відповідність доходів та витрат, превалювання сутності над формою, історична (фактична) собівартість, єдиний грошовий вимірник, періодичність [4, с. 276].

За твердженням професора О.В. Соловйової [7, с. 37-44], принципи можуть бути поділені на три групи (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Класифікація принципів формування грошових потоків

Відомий  вчений XIX – початку XX ст. П. де Альвізе [3, с. 10-11] звертав увагу на такі принципи: достовірність, своєчасність, відносна повнота, документування, хронологічність, зв’язок і скоординованість, специфіка, однорідність.

Професор М.Р Лучко, доцент І.Д. Бенько [1, c. 36-39] зазначають, що зарубіжні принципи формування можуть бути поділені на наступні великі групи:

вимоги до якості інформації формування (зрозумілість, доцільність, важливість, своєчасність, достовірність, надійність);

принципи формування інформації (нарахування, продовження діяльності, подвійного запису, одиниці обліку, періодичності, вартісних показників вимірювання, конфіденційності);

елементи фінансової звітності (активи, зобов’язання, капітал, доходи, витрати).

Доцент В.А. Дерій [5, с. 3-4] зауважує, що організація грошових потоків в зарубіжних країнах ґрунтується на таких концептуальних принципах: подвійний запис, функціонування підприємства, грошового вимірника, собівартості, одиниці обліку, матеріальності, звітного періоду, нарахування, безперервності, реєстрації доходу, або моменту визначення виручки, відповідності, обачності або консерватизму. У [9, с. 93-94] зазначено, що для України важливою є співпраця зі світовими торговими та фінансовими організаціями, яка забезпечує отримання досвіду з принципів роботи зарубіжних підприємств. Порівняння принципів формування та звітності з точки зору різних вчених-економістів представлено в табл. 2 [4, с. 277].

Таблиця 2

Порівняльна характеристика принципів формування та фінансової звітності

 

Вітчизняний досвід

Світовий досвід

 

Україна

СРСР

Зарубіжні країни

1

2

3

4

5

6

7

8

Назва принципів

Формування та звітності

П(С)БО-1

Ю.А. Верига,

З.М. Левченко,

І.Д. Ватуля [2, с. 36-39]

П. де Альвізе

[3, с.10-11]

М.Р. Лучко,

І.Д. Бенько

[1, с. 37-38]

В.А. Дерій

[5, с.3-4]

О.В. Соловйова

[7, с.37-44]

1

Автономність підприємства

+

+

 

 

 

 

2

Безперервність діяльності

+

+

 

 

 

 

3

Періодичність

+

+

 

+

 

+

4

Історичної фактичної собівартості

+

+

 

 

 

 

5

Нарахування та відповідності доходів та витрат

+

+

 

 

 

 

6

Повного висвітлення

+

+

 

 

 

 

7

Послідовності

+

+

 

 

 

 

8

Обачності або консерватизму

+

+

 

 

+

 

9

Превалювання змісту над формою

+

+

 

 

 

 

10

Єдиного вимірника

+

+

 

 

 

 

11

Подвійного запису

 

 

 

+

+

+

12

Функціонування підприємства

 

 

 

 

+

 

13

Грошового вимірника

 

 

 

 

+

+

 

 

 

 

Закінчення табл. 2

1

2

3

4

5

6

7

8

14

Собівартості

 

 

 

 

+

 

15

Одиниці обліку

 

 

 

+

+

 

16

Матеріальності

 

 

 

 

+

 

17

Звітного періоду

 

 

 

 

+

 

18

Безперервності

 

 

 

 

+

 

19

Нарахування

 

 

 

+

+

+

20

Реєстрації доходу або моменту визначення виручки 

 

 

 

 

+

 

21

Відповідності

 

 

 

 

+

 

22

Зрозумілості

 

 

 

 

 

+

23

Доцільності

 

 

 

 

 

+

24

Достовірності

 

 

+

 

 

+

25

Надійності

 

 

 

 

 

+

26

Продовження діяльності

 

 

 

+

 

+

27

Одиничності обліку

 

 

 

 

 

+

28

Конфіденційності

 

 

 

+

 

+

29

Активи

 

 

 

 

 

+

30

Зобов’язання

 

 

 

 

 

+

31

Капітал

 

 

 

 

 

+

32

Доходи

 

 

 

 

 

+

33

Витрати

 

 

 

 

 

+

34

Вартість показників вимірювання

 

 

 

+

 

 

35

Своєчасність

 

 

+

 

 

 

36

Документування

 

 

+

 

 

 

37

Хронологічності

 

 

+

 

 

 

38

Зв’язку і скоординованості

 

 

+

 

 

 

39

Специфіки

 

 

+

 

 

 

40

Однорідності

 

 

+

 

 

 

 

Можна виділити принцип лімітності, що забезпечує певні обмеження щодо зберігання і передачі тих чи інших сум. Даний принцип є до певної міри продовжувачем принципу грошового вимірника [4, с. 278-279].

Також, можливо, варто ввести принцип трансформації, котрий передбачає – грошові кошти, які надходять (вибувають), здійснюють певний рух, відображаються як активи (зобов'язання) та підлягають функції розподілу. Виходячи із цього, можна стверджувати що вони постійно трансформуються, і це трансформування обов'язкове для фіксації в фінансових документах.

Огляд думок вітчизняних та іноземних вчених-економістів про принципи обліку і звітності [4, с. 278-279], дозволив викласти певні рекомендації, щодо роботи принципів формування та виміру грошових коштів на практиці:

1) принципи функціонування необхідно поділяти на три групи: загальнооблікові, якісні, специфічні;

2) окрім вищеперелічених наукових принципів, потрібно додатково ввести ще такі принципи, як лімітності та трансформації і віднести їх до специфічних принципів, адже вони можуть стосуватись безпосередньо лише грошових коштів;

3) принцип грошового вимірника доцільно деталізувати на підпринципи (грошового вимірника в національній валюті, грошового вимірника в іноземній валюті);

4) принцип періодичності доцільно деталізувати на під принципи (місячного періоду, квартального періоду, річного періоду, перспективного періоду).

Для ефективної роботи підприємства потрібно також мотивувати людські ресурси, що повисить результати діяльності [8, с. 112-113]. Таким чином, принципи формування  та звітності грошових потоків ефективно будуть діяти лише в умовах постійного, структурованого виконання бухгалтерами та інших вповноважених  осіб визначених для них завдань.

 

Література:

1. Бутинець Ф. Ф. Історія бухгалтерського обліку : навчальний посібник / Ф. Ф. Бутинець. – 2-ге вид., доповн. і перероб. – Житомир: ПП «Рута», 2001. – 512 с.

2. Верига Ю. А. Звітність підприємств : навч. посібник. / Ю. А. Верига,   З. М. Левченко, І. Д. Ватуля. – 2-ге вид., доповн. і перероб. – К. : Центр навчальної літератури, 2008. – 776 с.

3. Дерій В. А. Бухгалтерський облік у зарубіжних країнах : курс лекцій / В. А. Дерій. – Бучач: МІФ, 2001. – 47 с.

4. Дерій М. Принципи обліку та звітності грошових коштів / М. Дерій // Економічний аналіз – 2008. – № 3(19). – С. 275-279.

5. Лучко М. Р. Бухгалтерський облік у зарубіжних країнах : навч. посібник / М. Р. Лучко, І. Д. Бенько. – К.: Знання, 2006. – 311 с.

6. Семенов Г. А. Фінансове планування і управління на підприємствах : навчальний посібник / Г. А. Семенов, В. З. Бугай, А. Г. Семенов, А. В. Бугай. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 432 с.

7. Соловьева О. В. Зарубежные стандарты учёта и отчётности : учебн. пособие / О. В. Соловьева. – М. : Аналитика-Пресс, 1998. – 288 с.

8. Ус М. О. Мотивация труда как фактор, направленный на повышение результатов трудовой деятельности / М. О. Ус // Управління розвитком – 2009. – № 13. – С. 112-113.

9. Ус М. О. Cooperation of Ukraine with World trade organization and other financial  organizations / М. О. Ус // Управління розвитком – 2009. – № 21 (76). – С. 93-94.