АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОСНОВНИХ ВИРОБНИЧИХ ФОНДІВ ПІДПРИЄМСТВА ТА РЕЗЕРВИ ЇХ ПІДВИЩЕННЯ

 

ГЕРАСИМЧУК О.М., ШЕВЧУК О.Д.

В   статті проведено аналіз стану та ефективності використання основних виробничих фондів на прикладі одного з сільськогосподарського підприємства.

Ключові слова: основні фонди, фондовіддача, фондомісткість, знос, рентабельність.

 

Вступ. Питання ефективності використання основних виробничих фондів є досить актуальним, в сучасних умовах господарювання. Від рівня ефективності використання виробничих потужностей залежить фінансовий стан підприємства, конкурентоспроможність його продукції на ринку.

Постановка проблеми. На сучасному етапі розвитку аграрного виробництва, підвищення ефективності використання основних виробничих фондів має досить велике значення. Економічна діяльність сільськогосподарських підприємств відбувається в умовах обмеженості інвестиційних ресурсів, що обумовлює необхідність раціонального використання наявних виробничих засобів. Отже, вітчизняним підприємствам важливо підвищувати  ефективність  використання наявних ресурсів, і насамперед, їх активної частини.

 Аналіз останніх публікацій. Аналізу ефективності використання основних виробничих фондів та резервів їх підвищення присвячено ряд праць зарубіжних та вітчизняних  вчених-економістів  : І. Чумова, О. Редька, С. Кирія, О. Петрик, В. Зотова, В. Довбуша, С. Коротаєва, Н. Іщенка, О. Боровича,    Г. Давидова , І. Пилипенка, В. Шевчука, В. Бондаря та інших .

Метою статті є визначення ефективності використання основних засобів та резервів їх підвищення в  СТОВ «Мрія», села Джурина, Шаргородського району, Вінницької області.

Результати. Під терміном «основні фонди» слід розуміти матеріальні цінності, що призначаються для використання у господарській діяльності підприємства протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів із дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом [1].

Основні фонди мають характерні особливості:

1.    Використовуються в натуральному вигляді тривалий час (не менш 1 року) та обслуговують багаторазово виробничі цикли.

2. Основні фонди піддані зносу, який виражається в посту­повій утраті експлуатаційних якостей (фізичний знос) та втраті доцільності їх використання у зв’язку з появою но­вих, більш модернізованих основних фондів (моральний знос).

3. Особливий характер кругообігу та відшкодування вартості через механізм поступової амортизації з віднесенням амортизаційних відрахувань на поточні витрати підприємства та собівартість продукції (робіт, послуг).

4. Основні фонди виконують особливе призначення, а саме: забезпечують необхідні матеріальні умови для господар­чої діяльності, виконують роль засобів праці (станки, механізми), забезпечують схоронність сировини, матеріалів та інших цінностей, які використовуються у виробництві [2].

Проаналізуємо ефективність використання основних виробничих фондів на прикладі СТОВ «Мрія»  в селі Джурині, Шаргородського району, Вінницької області.

Середньорічна вартість основних фондів СТОВ «Мрія» щорічно зростає. Так, у 2010 році порівняно з 2008 роком основні виробничі фонди зросли на 19 тис. грн., у 2008 році відносно 2009 року -  на 66 тис. грн.(табл.1).              

Таблиця 1

Динаміка руху основних фондів  СТОВ «Мрія»

за 2008-2010 рр., тис.грн.

п/п

 

Роки

 

Середньорічна вартість, тис. грн..

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп росту,%

Темп приросту,%

основних фондів

в т. ч.

основних

виробничих

фондів

основних фондів

в т. ч.

основних виробничих фондів

основних фондів

в т. ч.

основних виробничих

фондів

основних фондів

в т. ч.

основних виробничих

фондів

1

2008

4035

1005

-

-

-

-

-

-

2

2009

9533

1024

+ 21

+ 19

102

102

2

2

3

2010

14095

1090

+ 73

+66

106

106

6

6

 

Економічна ефективність використання основних виробничих засобів характеризується показниками: фондовіддача, фондомісткість та рентабельність основних засобів. Розглянемо ефективність використання основних засобів в досліджуваному нами господарстві (табл. 2).

Таблиця 2

 

Економічна ефективність використання основних фондів

СТОВ «Мрія» за 2008-2010 рр., грн.

 

Показники

 

Роки

 2010 до 2008 р.

(+; -)

2008

2009

2010

1. Фондовіддача, грн.

 

 

 

 

- за товарною продукцією

0,19

0,09

0,42

0,23

- за прибутком

0,01

0,01

0,07

0,06

2. Фондомісткість, грн.

 

 

 

 

- за товарною продукцією

5,26

11,1

2,38

- 2,88

- за прибутком

100,0

100,0

14,3

- 85,7

3. Норма прибутку, %

0,5

1,3

2,8

2,3

 

В господарстві у звітному році на одну гривню середньорічної вартості основних виробничих фондів було вироблено товарної продукції на суму 0,42 грн., що більше  рівня  2008 року на 23 копійки,  2009 року на 33 копійки. Це зумовлено  випереджаючим зростання вартості основних виробничих фондів по відношенню до збільшення обсягів виробленої продукції. Окупність використаної частини основних фондів товарною продукцією у господарстві за аналізований період підвищилась, фондовіддача за товарною продукцією у звітному році збільшилась відносно 2008 року на 24%, 2009 року на 16%. На кожну гривню використаних основних фондів у 2010 році в СТОВ «Мрія» було вироблено і реалізовано продукції на 3,46 грн. Більш точно, на нашу думку, відображає віддачу основних виробничих фондів прибуток, одержаний господарством в розрахунку на одиницю вартості основних засобів. Так,  у 2008 році  у господарстві було отримано на кожну гривню основних фондів 1 копійку прибутку, в 2010 році - 7 копійок.

Обернений показник до фондовіддачі є фондомісткість, яка характеризується  кількістю основних фондів, що припадає на одиницю валової, товарної продукції або прибутку, виробленого з участю цих фондів. Вироблена та реалізована продукція в СТОВ «Мрія» характеризується не високою фондомісткістю, і  разом з тим спостерігається тенденція до її зниження. Так, якщо в 2008 році  в досліджуваному господарстві на одну гривню товарної  продукції припадало 5,26 грн. основних виробничих фондів, то в 2010 році цей показник знизився до 2,88 грн., що на 54% нижче рівня 2008 р.

Збільшення фондовіддачі та зниження фондомісткості впливає на зменшення собівартості продукції, а відповідно веде до збільшення прибутковості господарства, а тому норма прибутку зросла в порівнянні  з 2008 роком на 2,3 % і склала 2,8 % в 2010, це найбільший показник за останні роки [3].

 Ефективність  використання основних фондів у великій мірі   залежить   від  рівня забезпеченості господарства ними, що у свою чергу пов’язано з процесами їх відтворення (руху). Основні фонди протягом усього періоду їх перебування в господарстві кількісно змінюються. У процесі експлуатації вони зношуються, передаючи частками свою вартість на вартість виробленої за їх участю продукції. Облік фізичного зносу основних фондів треба здійснювати для нарахування амортизації, визначення залишкової вартості їх та планування заміни старих фондів новими.

Пріоритетне значення серед таких заходів повинно бути відведено своєчасній заміні і мобілізації морально застарілих засобів механізації, організації прискореного введення в експлуатацію придбаної нової техніки; удосконаленню організації матеріально-технічного забезпечення підприємства та технічного обслуговування сучасних систем машин; запровадження прогресивних форм організації виробництва і праці; застосування сучасних ефективних систем матеріального стимулювання робітників та інженерно-технічних працівників. Практична реалізація окреслених заходів на підприємстві позначиться на його діяльності і сприятиме підвищенню інтенсивності виробництва [4].

Висновки. СТОВ «Мрія» високо розвинуте, багатогалузеве господарство, що навіть у складних економічних умовах, що склалися в агропромисловому комплексі України, щороку отримує прибутки, частину яких господарство направляє на відновлення основних фондів – будівництво, оновлення продуктивного стада та закупку сільськогосподарських машин. Але разом з тим повинні бути розроблені конкретні засади, спрямовані на поліпшення використання основних засобів, практичне застосування яких дасть змогу використовувати наявні та підприємствах резерви підвищення їх ефективності.

Література

1.  Покропивний  С.Ф. Економіка підприємства / С.Ф. Покропивний  - К:. КНЕУ, 2000. - 528с.

2. Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств / В.Г. Андрійчук – К.: КНЕУ, 2002. - 624с.

3. Фінансові звіти підприємства СТОВ «Мрія», с. Джурина, Шаргородського району, Вінницької області за 2008-2010 роки.

4. Левицька Н.В. Ефективність використання основних засобів / Н.В. Левицька //Податкове планування. - 2009. - №3. -  С. 45-51.