Колесник Т.В., Славуцька А.О

Вінницький національний аграрний університет

Переваги спільних підприємств та їх роль в економіці України

В умовах ринкової економіки України постає значна потреба в іноземних інвестиціях. В інтересах України  притік прямих інвестицій тому, що вони не збільшують зовнішній борг, а сприяють одержанню коштів для його погашення, забезпечує ефективний перехід національної економіки у світову економіку. Рівень та якість управління процесом залучення іноземного капіталу, що проявляється у формах залучення і використання іноземних інвестицій впливає на перспективи роботи багатьох вітчизняних підприємств та ефективність національної економіки загалом. Однією із форм залучення іноземних інвестицій є спільні підприємства.

Питання щодо особливостей розвитку спільних підприємств в Україні є досить  актуальним в наш час, тому що на сучасному етапі  розвитку наша країна переживає період нестабільності та встановлення економічної, правової та соціальних структур. Зміни подібного характеру потребують значних  затрат ресурсів, а зміни в масштабі цілої країни потребують залучення значного обсягу капіталів.

Спільне підприємство- це особлива форма співпраці, яка передбачає обєднання та спільне використання матеріально- фінансових ресурсів партнерів і функціонує як єдиний економічний механізм [1].

Найбільш привабливим аспектом спільного підприємництва є забезпечення доступу до нових технологій, їх швидке освоєння в інтересах модернізації і реконструкції виробництва і прискорена їх комерціалізація; адаптування національного виробництва до умов світового ринку; розвиток співробітництва у сфері послуг на комерційній основі у формах лізингу, інженірингу, консалтингу [3].

На сучасному етапі СП функціонують переважно у таких галузях, як внутрішня торгівля (22,4%), харчова промисловість (14,5%), машинобудування і металообробка (12,8%), чорна і кольорова металургія (5,0%), зовнішня торгівля (4,4%), транспорт і зв'язок (4,1%), легка промисловість (4,0%), хімічна промисловість (3,9%), будівництво (3,7%). Найбільша кількість СП зосереджена у м. Києві, Львівській, Одеській, Дніпропетровській, Закарпатській областях. У 2009 році питома вага внесків іноземних інвесторів у статутні фонди СП оцінюється у 80% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій в економіку України.

Досвід різних країн світу, зокрема Китаю, свідчить, що створення підприємств з використанням іноземних інвестицій, у тому числі і СП — ефективний шлях випуску високоякісної конкурентоспроможної продукції. Така ефективність забезпечується багатьма факторами [3]:

-       прямою зацікавленістю іноземного партнера у швидкому освоєнні прогресивної технології, в її подальшому вдосконаленні, у своєчасній заміні виробничого устаткування, в контролі за якістю продукції, яка випускається, в поділі між партнерами всієї міри ризику;

-       отриманням доступу до певних видів техніки, яку неможливо придбати за каналами ліцензійної торгівлі через існування обмежень;

-       істотним підвищенням продуктивності праці (в середньому вдвічі);

-       можливістю залучення прогресивної технології за каналами прямого інвестування, які не потребують додаткових витрат;

-       сприятливими умовами для вдосконалення виробничої, галузевої та асортиментної структури;

-       зростанням експортного потенціалу;

-       встановленням тісних і тривалих відносин ділового співробітництва з іноземними партнерами;

-       можливістю комплексного отримання ноу-хау (разом з технологічною документацією та технічною допомогою);

-       умовами для підвищення кваліфікації національних кадрів;

-       урахуванням здатності приймаючої сторони сприймати нову техніку та технології;

-       збільшенням масштабів поширення технологічних нововведень;

-       можливістю створення на базі діючих виробництв великої кількості об'єктів спільного підприємництва шляхом розукрупнення великих підприємств і налагодження інтеграційних зв'язків між суміжниками;

-       можливістю в межах ліцензійних угод, укладених додатково до договору при створенні СП, протягом 2—5 років освоїти самостійне виробництво імпортної продукції;

-       відповідальністю іноземних партнерів за високу ефективність виробництва на основі наданої нової технології протягом усього періоду функціонування СП.

Залучення і використання іноземних інвестицій шляхом створення спільних підприємств є одночасно і засобом виходу держави із самоізоляції, а також включення її до системи міжнародного розподілу праці. Іноземні інвестори зацікавлені у створенні СП. Це зумовлюється можливістю отримати більший доступ до внутрішнього ринку країни, де розташовується СП, ніж за умов імпорту, який стримується нестачею вільно конвертованої валюти. Доступнішими стають для інвесторів і ресурси цієї країни [3].

Отже, створення спільних підприємств дає змогу залучати сучасні форми організації та управління залученим капіталом, що сприяє стабілізації економіки, доступу України до нових технологій, а також можливості прямого доступу до світового ринку.

Список використаної літератури:

1.     Олександренко І. Спільні підприємства як форма залучення іноземного капіталу// Економічний аналіз.-2008.- №189.-С.168-172.

2.     Плакида С.І., Лохман Н.В. Проблеми та перспективи розвитку спільних підприємств в Україні // : [Електронний ресурс] –Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua .

3.     Ковальова Н.Л. Роль спільних підприємств в економіці України: [Електронний ресурс] –Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua .