Швець Н.С., Голишевська Л.В.

Вінницький національний аграрний університет,Україна

ОЦІНКА РЕЗУЛЬТАТИВНИХ ПОКАЗНИКІВ БЮДЖЕТНИХ ПРОГРАМ

В умовах ринкових відносин та зміни законодавства в Україні актуальною постає проблема забезпечення цільового та ефективного використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Дане питання досліджували такі вчені як І.В.Запатріна , Т.М.Мигович, О.В.Панченко, Л.Л.Приходченко, О.М.Сукач  та інші.

Згідно Бюджетного кодексу Укріїни, бюджетна програма – це  сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник грошових бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.

Результативні показники включають кількісні та якісні показники, що визначають результат виконання бюджетної програми, характеризують хід її реалізації, ступінь досягнення поставленої мети та виконання завдань. Такі показники обов’язково мають підтверджуватись офіційною державною статистичною, фінансовою та іншою звітністю, даними бухгалтерського, статистичного та управлінського обліку.

Загальні вимоги до визначення результативних показників бюджетної програми визначаються Наказом Міністерства фінансів України «Про результативні показники бюджетної програми» № 1536 від 10.12.2010.

Головні розпорядники бюджетних коштів розробляють  методику  розрахунку  для результативних показників, що потребують методологічних роз'яснень їх змісту, а також визначають результативні показники у бюджетному запиті при підготовці пропозицій до проекту  державного бюджету,   паспорті   бюджетної  програми,  звітах  про  виконання паспорта бюджетної програми за півріччя та рік.

Групи результативних показників наведені на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Групи результативних показників

Як зазначає Мигович Т.М., для оцінки результативності бюджетних програм також можуть використовуватися показник робочого навантаження, тобто співвідношення результатів за програмою з кількістю зайнятих у ній працівників; показник рентабельності  – показник витрат на одиницю продукту; показник економії, який є відношенням  вартості факторів або ресурсів до очікуваної величини цих витрат.

Окремі дослідники вказують на те, що процедури і методології розробки і реалізації бюджетних програм не повною мірою відповідають вимогам програмно-цільового методу планування.  Цілі й очікувані результати багатьох програм сформульовані аморфно,  без чітких критеріїв і індикаторів оцінки їхнього досягнення. Внаслідок цього кошти, що виділяються на більшість бюджетних програм, з одного боку, фактично є різновидом кошторисного фінансування виконуваних органами виконавчої влади поточних функцій, а з іншого боку, обсяг цих коштів практично постійно піддається змінам, тим самим виправдовується нечіткість формулювання цілей і результатів програм і недостатня відповідальність за їхнє досягнення

Отже, використання результативних показників має важливе значення для планування бюджетних програм, оскільки за їх допомогою можна проаналізувати співвідношення результатів виконання програми та витрат бюджетних коштів; підтвердить необхідність цих програм та їх дійсну відповідність поставленій меті. Оцінка показників виконання програм дає змогу порівняти успішність виконання подібних програм різними головними розпорядниками бюджетних коштів, а також дозволяє визначити, на які найбільш ефективні бюджетні програми слід витрачати обмежені бюджетні ресурси. Використання результативних показників дає змогу чітко показати ефективність використання бюджетних коштів, співвідношення досягнутих результатів і витрат, тривалість виконання бюджетної програми, її необхідність і відповідність визначеній меті, а також порівнювати результати виконання бюджетних програм у динаміці за роками та між головними розпорядниками бюджетних коштів. Застосування результативних показників сприяє якісному та кількісному аналізові стану виконання бюджетної програми в частині фінансового забезпечення реалізації її заходів та ефективності виконання.

 

Література:

1.     Бюджетний кодекс України від 01.01.2011.-Електронний ресурс. - Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2456-17

2.     Про  результативні  показники  бюджетної  програми.  Затверджено  наказом  Міністерства  фінансів  України  №1536  від  10.12.2010.  -  Електронний ресурс. - Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua/ control/uk/publish/article?art_id=282768&cat_id=50097

3.     Горбик А.В.Проблемні аспекти процедури оцінки бюджетних програм в Україні/А.В.Горбик//Інноваційна економіка. – 2010. - №3. – С.257-260.

4.     Медведєв Ю.Б.Підвищення ефективності використання бюджетних програм в умовах економічної кризи/Ю.Б.Медведєв, С.М.Чімішенко, О.М. Чистик //Інвестиційна економіка. – 2009. - №25

5.     Електроний ресурс. - Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua/ portal/Soc_Gum/Aprer/2008_4_2/59.pdf