Топольницька Анастасія Олександрівна

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

Науковий керівник:

Кравчук Ірина Петрівна

 

 

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ТА ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ

 

Державна служба зайнятості – єдина в Україні державна структура, яка на засадах соціального страхування надає громадянам на безкоштовній основі широкий спектр послуг із забезпеченням їх роботою, а роботодавцям – із забезпеченням робочою силою. Її кадровий потенціал налічує сьогодні понад 16 тис. працівників, які надають соціальні послуги в 645 центрах зайнятості. Безумовним міжнародним визнанням діяльності державної служби зайнятості України можна вважати її прийняття в серпні 2003 року до Всесвітньої асоціації служб зайнятості – WAPES.

Актуальність питання ефективної політики та діяльності Державної служби зайнятості в умовах ринкового середовища зумовлюється тим, що стан ринку праці та процеси в сфері зайнятості належать до соціально-економічних параметрів, які визначальним чином впливають на суспільний розвиток та конкурентоспроможність національної економіки. Також завдяки діяльності даної служби відбувається скорочення чисельності безробітних та підвищення рівня життя населення.

Науковцями, які досліджували питання ефективності політики зайнятості та особливості діяльності державної служби зайнятості в умовах ринкової економіки є: Б. Довжик, В. Галицький, Ю. Сурмін, О. Бражко та інші.

 

Державна служба зайнятості уособлює інноваційну модель розвитку соціальної політики в Україні та розглядає соціальний захист населення від безробіття не лише як послуги з профорієнтації, підвищення конкурентоспроможності пошуковців роботи на ринку праці шляхом професійного навчання, виплати допомоги по безробіттю та підбору роботи, а “в першу чергу як систему гідних умов праці й заробітної плати, легальної зайнятості, що забезпечує громадянам України соціальної гарантії” [1].

Про важливість служби зайнятості свідчить той факт, що за її сприяння в Україні працевлаштовано понад 11 млн. пошуковців роботи, 4 млн. незайнятих громадян було залучено до участі в громадських роботах, а майже 2 млн. безробітних проходили професійне навчання, за направленням служби зайнятості та кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття отримали першу в житті чи іншу професію (спеціальність), що має попит на ринку праці.   

Новітні технології державної служби зайнятості є втіленням передового досвіду забезпечення єдиних державних стандартів у соціальній сфері. Сьогодні вже важко уявити, працювала служба зайнятості без Єдиної технології обслуговування незайнятого населення (ЄТОНН) та без Єдиної інформаційно – аналітичної системи (ЄІАС). Саме завдяки тому, що служба зайнятості використовує у своїй роботі сучасні технології, її діяльність є актуальною за будь-яких умов розвитку ринку праці. Сьогодні суспільство потребує оперативних, актуальних та достовірних даних щодо сфери зайнятості. Раціональна побудова інформаційного забезпечення у вільному доступі, з використанням найрізноманітніших носіїв6 стендів, теле - і відеотехніки, розмаїття роздаткового матеріалу – розширюють уявлення людей про підходящу роботу, а роботодавців – про реальних претендентів на заміщення вільних робочих місць  [2].

Із розвитком НТП діяльність державної служби зайнятості спрямована, в основному, на адаптацію традиційних методів та технологій обслуговування суб’єктів - учасників ринку праці до умов нового часу.

Державна служба зайнятості здійснює такі основні заходи:

1)     вимушена ефективно і своєчасно реагувати на зміни зовнішніх умов, намагаючись зберегти стабільність на ринку праці за рахунок, або ліквідації впливу цих факторів, або пристосовуючись до них;

2)     виконувати функції суб’єкта та інструмента державного регулювання, узгодження своєї політики з Урядом, отримуючи на це відповідні ресурси;

3)     виконання лідерських функцій посередника у відносинах між роботодавцями, працівниками, органами місцевого самоврядування з питань регулювання ринку праці та сприяння працевлаштуванню населення.

Для реалізації вищезазначених заходів діяльність державна служба зайнятості на сьогодні спрямована на:

-                розробку і впровадження єдиної технології надання соціальних послуг населенню;

-                розробка і впровадження єдиної інформаційно-аналітичної системи;

-                створення умов та системи підвищення кваліфікації кадрів на базі інституту підвищення кваліфікації [4].

Особливістю запровадження такої технології обслуговування учасників ринку праці є активізація ініціативи власної зайнятості в бажаному варіанті самих клієнтів та оцінка власних можливостей. Реформування системи підготовки кадрів поряд із удосконаленням ЄІАС створить передумови для розвитку інтелектуалізованого, освіченого суспільства, ефективної та швидкої зайнятості, доведення рівня безробіття до мінімального значення.

Отже, українська влада, незважаючи на розгортання глобальної кризи у світі, не готувалася до протидії її негативним наслідкам у своїй країні. Тому найперший період адаптації служби зайнятості до нових завдань виявився досить складним. Служба не справлялася з новим рівнем навантаження. Існуючі правові норми зробили недоступною для частини вивільнених працівників допомогу з безробіття. В цих умовах тільки відсутність масових звільнень працівників, а також утома населення від довготривалої політичної боротьби, яка перманентно відбувалася в країні, дозволили Україні уникнути соціальної дестабілізації [3].

Сьогодні перед працівниками державної служби зайнятості постають нові завдання – підвищувати конкурентоспроможність української робочої сили, повертати престиж робітничим професіям, сприяти легальній зайнятості населення.

 

 

Список використаної літератури:

1. Довжик Б.С. Перспективи діяльності державної служби зайнятості // Б.С. Довжик // Ринок праці та зайнятість населення. – 2010. - №1.- с.8-11

2. Галицький В. Державна служба зайнятості на ринку праці України/ В. Галицький // Ринок праці та зайнятість населення. – 2010. - №4.- с.2-5

3.  Федоренко В. Г., Казановський А. В. Державна служба зайнятості України в контексті протидії новим викликам ринку праці/ В.Г. Федоренко, А.В. Казановський// Економіка та держава. – 2009. - №11. – с. 83-85.

4. Ганус С.Ю., Юркова Д.О. Діяльність  державної служби зайнятості в умовах ринкової системи. - http://www.rusnauka. com/12_KPSN_2010/ Economics/63484.doc.htm