Економіка/3. Фінансові відносини

Нагірняк В.Ю., Голишевська Л.В.

ЩОДО ПОДАТКУ З ДОХОДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

Податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) – це один із трьох «великих» податків податкової системи. ПДФО має широку та різноманітну базу оподаткування. Платниками податку є резиденти та нерезиденти. Об'єктом оподаткування є загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід; доходи   з  джерелом  їх  походження  з  України; іноземні доходи; при нарахуванні доходів у вигляді валютних цінностей або інших активів; при нарахуванні доходів у  будь-яких  не грошових  формах;  при  нарахуванні  доходів  у  вигляді  заробітної плати [6].

Податки існують у суспільстві майже тисячу років. Дослідженнями щодо них займались такі видатні вчені, як: Ф. Аквінський (1226 - 1274); Ш. Монтеск’є (1689 - 1755); Б. Франклін (1706 - 1790); А. Сміт (1723 - 1790); Ж. Боден (XVI ст.); Т. Гоббс і Д. Локк (XVII ст.); Л. фон Секендорф (1626 - 1692); Й. Юсті (1717 - 1771); Д. Зонненфельс (1733 - 1817); Ж. Монтеск’є, Ж. – Ж. Руссо, Е. Кант, Ф.Кене, А. Тюрбо і О. Мірабо (XVIII ст.); Д. Рікардо (1772 - 1823); К. Менгер (1840 - 1921); А. Маршал (1842 - 1924); Джон М. Кейнс (1883 - 1946) та багато інших [2].

В Україні виникла необхідність у проведені реформи, в галузях соціально – економічного життя мають бути реалізовані серйозні програми. Особливо актуальним і важливим завданням з точки зору успішної реалізації в економіці України є податкова реформа. Проблема податкової реформи не є новою, вона постійно дискутується у наукових колах, засоби масової інформації та серед пересічних громадян. Прийшов час здійснення у цій сфері серйозних новацій, які мають створити передумови для подальшого розвитку українського суспільства.

Система оподаткування доходів населення в Україні за роки незалежності зазнала серйозних змін. Сьогодні вона за багатьма ознаками відповідає аналогічним системам провідних країн світу, проте у внутрішній структурі механізму оподаткування доходів усе ще мають місце певні диспропорції, усунути які необхідно для ефективного розвитку системи податкових відносин. Також слід зазначити, що підтримка внутрішнього попиту стала для багатьох країн ефективним засобом подолання кризових явищ [5].

В Україні існують спеціальні податкові соціальні пільги, платник який має право на зменшення суми загально місячного оподатковуваного доходу у таких розмірах:

1) 150% - самотній матері (батьку, опікуну), утримувачу дитини – інваліда, сім’ям у яких більше 3 дітей на кожну дитину у віці до 18 років, а також є учнем (студентом, аспірантом), інвалідом І (ІІ) групи.

2) 200% - Героям України (Радянського Союзу, Соціалістичної Праці), учасникам (колишнім в’язням концтаборів, особи які насильно були вивезені з території СРСР) Другої Світової війни [4].

Порядок нарахування, утримання та сплати податку до бюджету залежить від того на кого покладено обов’язок щодо нарахування та сплати податку чи на самого платника, чи на податкового агента. Податковим агентом є юридична, або фізична особа, що не залежно від організаційно – правового статусу зобов’язані нарахувати та сплатити цей податок до бюджету відповідно до Закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону. Податок полягає сплаті до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати цього податку до бюджету. Податок утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України. Цей порядок застосовується всіма юридичними особами, які розташовані на території іншої територіальної громади. Сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню визначається юридичною особою, або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян. Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган [3].

Таким чином, необхідність у реформуванні існуючого механізму функціонування слід запровадити регресивну шкалу ставок ПДФО з одночасним застосуванням єдиного соціального податку; надалі необхідно проведення податкової амністії доходів громадян, запровадження нових форм і методів адміністрування ПДФО; у зв’язку з вище наведеного можна ввести в дію одну методику розрахунку ПДФО; введення нової методики обумовлюють підвищення якості обліку, а також полегшення аудиту розрахунків з податків на прибутки фізичних осіб.

Література:

1. Андросова О.Ф., Шляхи удосконалення обліку та аудиту податку доходу з фізичних осіб / О.Ф. Андросова, Ю. Є. Аскерова // Актуальні проблеми економіки. – 2010. - № 11. – С. 214 – 218

2. Демиденко Л.М., Розвиток теорії оподаткування вченими Заходу/ Л.М. Демиденко // Фінанси України. – 2004. - №5. – С.111 – 117

3. Мулик Т.О., Фаюра Н.Д., Глазко Н. Д. «Податкова система» навч. пос. – Вінниця, - 2008.

4. Податкові соціальні пільги // Вісник податкової служби України. -  2009. - №1;2. – С. 14 – 15

5. Швабій К., Податки з доходу фізичних осіб: проблеми і перспективи / К. Швабій // Вісник податкової служби України. -  2010. - №6. – С. 33 – 35

6. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua