Економіка / 3. Фінансові відносини.

Войтенко Т.В., Голишевська Л.В.

Вінницький національний аграрний університет,Україна

ВСЕ ПРО ЄДИНИЙ ПОДАТОК

Спрощена система оподаткування змен­шує податкове навантаження на платників, скорочує документообіг. Суб'єкти підприєм­ницької діяльності — платники єдиного по­датку звільняються від сплати ряду подат­ків та зборів, а також їм надано можливість самостійно визначатися щодо реєстрації як платників ПДВ.

Переваги спрощеної системи оподатку­вання сприяли реєстрації великої кількості громадян суб'єктами підприємництва, що, як наслідок, дало змогу вивести з тіньового обігу значні доходи громадян. Цими перевагами та недоліками зацікавилось багато економістів, а саме: Л.Солошенко, Н.Білова, Т.Лісіна, А.Десятнюк, О.Данілов, П.Лайко, О.Піхоцька, Л.Тарангул та інші.

Указом № 727/98 встановлено, що спро­щена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва — фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяль­ність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаю­чи членів їх сімей, протягом року пере­бувають не більше ніж 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (то­варів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.

Ставка єдиного податку для суб'єктів ма­лого підприємництва — фізичних осіб уста­новлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше ніж 20 грн. та більше ніж 200 грн. на місяць.

У разі коли фізична особа — суб'єкт ма­лого підприємництва здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких уста­новлено різні ставки єдиного податку, вона придбаває одне Свідоцтво і сплачує єдиний податок, що не перевищує встановленої максимальної ставки.

Відділення держказначейства наступного дня після надходження коштів перерахову­ють суми єдиного податку в таких розмірах:

·                        до місцевого бюджету — 43%;

·                        до Пенсійного фонду України — 42%:

·                        на обов'язкове соціальне страхування — 15% (у тому числі до Державного фонду спри­яння зайнятості населення — 4%)[4,С.13].

Доходи, отримані від здійснення підпри­ємницької діяльності, що оподатковуються єдиним податком, не включаються до скла­ду сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платни­ка та осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного подат­ку є остаточною і не включається до пере­рахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.

Платники єдиного податку не є платниками таких податків і зборів: податку на додану вартість (якщо добро­вільно не виявляють бажання);податку з доходів фізичних осіб (для са­мих фізичних осіб — суб'єктів малого під­приємництва); плати (податку) за землю: збору на спеціальне використання при­родних ресурсів; збору на обов'язкове соціальне страхування; комунального податку; податку на промисел; збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (для самих фізичних осіб — суб'єктів малого підприємництва; збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг; внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення (для самих фізичних осіб — суб'єктів малого підприємництва);плати за патенти згідно із Законом № 98/96-ВР.

Платники єдиного податку мають право не застосовувати реєстратори розрахунко­вих операцій для проведення розрахунків із споживачами. Форма та порядок видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку встановлюються наказом № 599. Чинним законодавством пільг для фізич­них осіб — підприємців — платників єдино­го податку не передбачено. Протягом року для платника єдиного податку встановлюються звітні періоди, що дорівнюють кварталу. Платник єдиного податку протягом п'яти днів після закінчення звітного періоду по­дає звіт згідно з додатком 3 до Порядку № 599, який залишається у справі платни­ка єдиного податку.

Звіт подається особисто платником єди­ного податку або надсилається поштою до органу ДПС за місцем державної реєстра­ції його як суб'єкта підприємницької діяль­ності. При особистому поданні звіту датою подання вважається дата реєстрації його в органі ДПС, а при надсиланні звіту по­штою — дата відправлення на штампі від­ділення зв'язку.

Податкову звітність може бути надано по­датковому органу за добровільним рішен­ням платника податків в електронній формі за умови дотримання чинного законодав­ства, що регулює ці питання[4].

З 2-го грудня 2010 року був прийнятий Податковий Кодекс України. Порівнюючи з минулою системою змін не відбулося, проте у проекті №7101-1 планувались значні зміни щодо фізичних осіб[2].

Основні відмінності між минулою системою і Проектом №701-1 зображені в таблиці 1.

Таблиця 1

Основні відмінності між минулою системою і Проектом №701-1*

№ п/п

Критерій

Було

Проект №701-1

1

Допустимий обсяг виручки (доходу)

За рік не більше 500 тис. грн. (ст. 1 Указу Президента від 03.07.98 р.   727/98  у  редакції Указу   Пре­зидента  від 28.06.99 р.  № 746/99, далі - Указ № 746)

У 2011 році - не більше 500 тис. гри за рік. Починаючи з 2012 року: за календарний рік, що передує періоду переходу на спрощену систему, не більше 300 тис. грн.., із урахуванням щорічної індексації на індекс споживчих цін, установлений законом про Держбюджет (п. 16 розд. XIX, п. 291.1 та 291.6 Проекту № 7101-1)

2

Кількість чоловік, що перебувають у тру­дових відносинах із єдинником

Протягом року не більше 10 чоло­вік  (включаючи  членів  їх  сімей) (ст. 1 Указу № 746)

Одночасно не більше двох чоловік, включаючи членів їх сімей (п. 291.1 Проекту № 7101-1)

3

Застосування   РРО при   готівкових  та/ або   безготівкових розрахунках  із  за­стосуванням платіж­них карток, жетонів і т. д.

Не застосовується (ст. 6 Указу № 746 з урахуванням умов ч. 6 ст. 9 Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР, далі - Закон № 265)

Застосовується згідно із законом (п. 291.4 Проекту № 7101-1)

4

Можливість бути платником ПДВ

Можна добровільно реєструватись платником ПДВ (п. 2.2, 1.2 Закону про ПДВ)

Не можна, оскільки платники єдиного податку не підла дають під визначення терміна «особа», а платниками ПДВ можуть бути тільки особи, що відповідають умовам п. 180.1 Проекту № 7101-1 (пп. 14.1.140, п, 298.1 «б» Проекту № 7101-1)

5

Перелік платежів (податків зборів внесків), від сплати яких звільнено платників єдиного податку

1.ПДВ(крім юросіб - платників єди­ного податку за ставкою 6 %).

2.Податок на прибуток підприємств.

3.ПДФО (за себе).

4.Плата за землю (податок на землю).

5.Збір за спеціальне використання природних ресурсів.

6.Збори на обов'язкове соціальне страхування (за себе).

7.Комунальний податок.

8.Збір на обов'язкове державне пен­сійне страхування.

9.Збір за дозвіл на розміщення об'єкта торгівлі та сфери послуг.

10.Внески до Фонду інвалідів.

11.Плата за торгові патенти(л. 6 Указу № 746)

1.ПДФО(за себе в частині доходів, обкладених єдиним податком).

2.ПДВ.

3.Збір за здійснення деяких видів під­приємницької діяльності (п. 289.1 Про­екту № 7101-1). Із 01.01.11 р. платники єдиного податку будуть платниками єдиного соціального внеску (пп. 4 п. 1 ст. 4, п. 1 та 2 розд. VIII Закону від 08.07.10 р. № 2464-УІ)

6

Ставки єдиного податку

Від 20 до 200 грн. на місяць (ст. 2 Указу № 746)

Від 200 до 600 грн. на місяць - на те­риторії населених пунктів із чисельніс­тю населення від 150 тис. чол.; від 20 до 200 грн. - на території інших населених пунктів. Для діяльності у сфері інформатизації ставка податку - 1 000 грн. на місяць. Якщо діяльність проводиться не за міс­цем держреєстрації або на всій території України - 1 500 грн. на місяць (п. 294.1 Проекту № 7101-1)

* Лісіца Т. Єдинники з майбутнього/Т.Лісіца//Баланс.-2010.-№91.-С.24-27

Таким чином,за допомогою спрощеної системи оподаткування змен­шується податкове навантаження на платників, скорочується документообіг. Це сприяло реєстрації великої кількості громадян суб'єктами підприємництва, що, як наслідок, дало змогу вивести з тіньового обігу значні доходи громадян.

Література:

1.Лісіца Т. Єдинники з майбутнього/Т. Лісіца//Баланс.-2010.-№91.-С.24-27

2.Податковий Кодекс України [Електронний ресурс].-Режим доступу http://zakon.rada.gov.ua

3.Указ № 727/98 [Електронний ресурс].-Режим доступу http://zakon.rada.gov.ua

4.Хобич О. Єдиний податок/О. Хобич//Вісник податкової служби України.-2010.-№36.-С.13-17