Семченко О. О.

Науковий керівник: Сидоренко О. О.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

МІЖБЮДЖЕТНІ ВІДНОСИНИ В КОНТЕКСТІ ЗДІЙСНЕННЯ СУСПІЛЬНО-

ЕКОНОМІЧНИХ РЕФОРМ

 

Однією з найважливіших проблем у фінансовій політиці є проблема міжбюджетних відносин. Невиконання місцевими органами влади планів відрахувань до державного бюджету створює загрозу як власне фінансовій стабілізації, так і проведенню структурних реформ. Нестабільність доходної бази місцевих бюджетів, відсутність ефективного механізму міжрегіонального перерозподілу державних доходів, значні відмінності в рівні регіонального розвитку та умовах життя в них потенційно ведуть до соціальних конфліктів і політичної нестабільності. Тягар проблем, які нагромадилися, негативно позначаються на розвитку регіонів.

Поглиблення розуміння ідей міжбюджетних відносин та їх пріоритетів, освоєння бюджетного законодавства щодо формування та виконання місцевих бюджетів, оптимізація використання коштів бюджету розвитку із залученням методики оцінки інвестиційних проектів, актуалізація запровадження програмно-цільового методу формування бюджету в контексті реалізації стратегії розвитку регіонів потребують детального дослідження соціально-економічних реформ.

Процес реформування системи міжбюджетних відносин в Україні характеризувався неоднозначністю та суперечливістю здійснюваних заходів. Так, нормативи відрахувань загальнодержавних податків і зборів та розміри й порядок перерахування трансфертів місцевим бюджетам щорічно встановлювалися законами про державний бюджет і практично щоразу змінювалися. Законодавча неврегульованість міжбюджетних відносин створювала широкі можливості для використання непрозорих механізмів та суб’єктивності при розподілі коштів між бюджетами.

Науковці вважають, що розв’язання проблем місцевого самоврядування в Україні залежить від створення самодостатніх територіальних громад. Цього можна досягти в результаті вдосконалення системи територіальної організації виконавчої влади та місцевого самоврядування, реформи адміністративно-територіального устрою, що має супроводжуватися укрупненням територіальних громад, продовження бюджетної реформи та доведення її до базового рівня – бюджетів сіл, селищ, міст районного значення.

Обґрунтування міжбюджетних взаємовідносин свідчить про те, що процес реформування бюджетної системи України відбувається, але досить повільно. Раціоналізація міжбюджетних відносин потребує вирішення таких питань:

1. Законодавче визначення делегованих і власних повноважень місцевих органів влади. Бюджетним кодексом України надано право місцевим бюджетам передавати ресурси з одного бюджету іншому на виконання власних або делегованих повноважень, проте жодним законодавчим актом не визначено перелік таких повноважень.

2. Перегляд переліку пільг і компенсацій громадянам із метою його упорядкування та заміни діючої системи пільг на адресну грошову допомогу, виходячи з рівня доходів населення.

Сьогодні систему міжбюджетних відносин неможливо розглядати у відриві від реформування системи оподаткування. Для вирівнювання відмінностей у фінансовому забезпеченні місцевих бюджетів необхідно проводити адекватну податкову політику щодо встановлення економічно виправданих податкових надходжень. Головним завданням при цьому є кількісна та якісна стабілізація місцевих і загальнодержавних податків і зборів шляхом проведення податкової реформи.

Останнім часом зроблено ряд кроків із реформування чинної системи оподаткування, що має безпосередній вплив на місцеві бюджети. Мова йде про зниження податкового тиску на доходи фізичних осіб, що є прогресивним кроком.

Ефективність системи міжбюджетних відносин неможливо забезпечити без застосування комплексного підходу до вирішення всіх ключових проблем системної трансформації управління суспільними процесами як на загальнодержавному, так і на регіональному та місцевому рівнях. Відповідно реформа міжбюджетних відносин може розглядатися як з’єднуюча ланка всієї системи соціально-економічних перетворень.

Отже, для вирішення проблем міжбюджетних відносин необхідно:

·        розмежувати бюджетні повноваження органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування на обласному та районному рівнях;

·        врегулювати міжбюджетні відносини на рівні районів, територіальних громад сіл, селищ, міст районного значення та їх об’єднань;

·        розробити механізми вирішення проблем фінансового вирівнювання в процесі зміни меж муніципальних та адміністративно-територіальних утворень;

·        провести реформування адміністративно-територіального устрою з метою створення самодостатніх територіальних громад;

·        зміни в оподаткуванні різними податками здійснювати узгоджено, можливі втрати місцевих бюджетів при цьому компенсувати зміною переліку закріплених і регулюючих загальнодержавних податків і зборів.