Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент.

К.е.н., доц. Балук Н.Р., магістр Кульба О.З.

Львівська комерційна академія

Удосконалення маркетингової стратегії проштовхування підприємства

 

Маркетингова стратегія проштовхування підприємства – це  діяльність підприємства, спрямована на інформування, переконання та нагадування цільовій аудиторії про його товари, стимулювання їх збуту, створення позитивного іміджу фірми у суспільстві та налагоджування тісних взаємовигідних партнерських зв’язків між підприємством і громадськістю, а також оцінювання ринкової ситуації через зворотний інформаційний потік з метою адаптації цілей фірми до ситуації, яка склалась. В маркетинговій літературі питанням проштовхування товарів і послуг у маркетинговій діяльності підприємств присвячені праці багатьох провідних науковців, серед яких Владимирська А., Владимирський П. [1], Джефкінс Ф. [2], Зальцман М., Мататіа А., О’Рейлі Е. [3], Котлер Ф. [4], Лук’янець Т. [5], Обритько Б. [6], Панкратов Ф. [7], Пєсоцький Є. [8], Ромат Є. [9], Россітер Дж. [10], Сендідж Ч. [11], Хопкінс К. [12] та ін.  На сучасному етапі дослідниками чітко визначені сутність, механізм дії та особливості застосування більшості засобів маркетингової стратегії проштовхування. Проте більшість науковців подають загальну схему та класифікацію засобів проштовхування продукції незалежно від сфери застосування та без відсутності розмежування між ринками товарів і послуг. Існує чіткий поділ затребуваних засобів на споживчому ринку та ринку товарів промислового призначення. Однак бракує інформації про особливості використання засобів проштовхування для конкретних груп продовольчих і непродовольчих товарів, послуг тощо.

Проведене соціологічне дослідження з метою визначення ставлення споживачів до засобів проштовхування чаю ТзОВ «ЕкоНатура», в якому взяли участь 90 респондентів, виявило, що більшість опитаних позитивно реагують на різноманітні види реклами. Проте респонденти не достатньою мірою ознайомлені з засобами проштовхування чаю даного підприємства. Дослідження показало, що обізнаність опитаних про чай, в першу чергу, формується на основі інформації від друзів, родичів, а також в місцях продажу даного товару. Найбільше респондентам запам’яталась телереклама, реклама в пресі та Інтернет-реклама чаю.

Як свідчать дані табл. 1, реклама при купівлі чаю «ЕкоНатура» найбільше впливає на респондентів віком від 19 до 30 років, а найменший вплив реклама має на опитаних старше 51 року. Слід зауважити, що респонденти, на яких реклама впливає значною мірою, є досить мала частка (17,6 % опитаних).  Разом з тим потрібно звернути увагу, що досить велика частка тих, які взагалі не знають реклами чаю даного підприємства (20,0- 25,0 % респондентів).

Таблиця 1

Залежність впливовості  реклами при купівлі чаю ’’Еко Натура’’ від віку респондентів

Впливовість реклами при купівлі чаю ’’ЕкоНатура’’

Вік респондентів, років

до 18

19-30

31-40

41-50

51 і старші

 

Разом

кількість відповідей, од.

частка, %

кількість відповідей, од.

частка, %

кількість відповідей, од.

частка, %

кількість відповідей, од.

частка, %

кількість відповідей, од.

частка, %

Впливає значною мірою

1

12,5

6

17,6

2

8,3

1

6,3

0

0,0

10

Впливає частково

2

25,0

11

32,4

6

25,0

5

31,3

1

20,0

25

Не впливає зовсім

4

50,0

10

29,4

10

41,7

7

43,8

3

60,0

34

Не знаю такої реклами

1

12,5

7

17,6

6

25,0

3

18,8

1

20,0

18

Разом

8

100,0

34

100,0

24

100,0

16

100,0

5

100,0

87

 

З’ясовуючи періодичність, частоту споживання та уподобання щодо видів чаю респондентами, виявлено, що частка опитаних, які споживають чай «ЕкоНатура» один раз в тиждень, не постійно обирають цю марку та надають перевагу іншим маркам чаю. Досліджуючи споживчі смаки респондентів, виявлено, що найбільш часто опитані купують чорний чай (32,2 %) та фруктовий (30,0 %). Не менш популярним став зелений чай (20,0 % опитаних). Решта респондентів надають перевагу зазначеним видам чаю, але з добавками. процесі анкетного опитування було визначено, що асортимент чаю «ЕкоНатура» лише частково, а не повною мірою задовольняє респондентів. Переважна більшість опитаних вважають ціну на чай «ЕкоНатура» доступною (62,2 %), особливо якщо його купівля здійснена у торгових точках біля місць проживання респондентів (30,0%). Простим і не дуже виразним вважають дизайн упаковки чаю «ЕкоНатура»  37,7% респондентів.

На думку опитаних, найбільш бажаними засобами проштовхування чаю даного підприємства могли б стати певні заходи стимулювання збуту.

Таким чином, варто зазначити, що ті засоби реклами, які використовує підприємство, недостатні, тому слід застосовувати також різні заходи проштовхування, наприклад, розіграші цінних призів від «ЕкоНатура», дві упаковки чаю за ціною однієї, додання до упаковки чаю подарунків (наприклад, столових приборів тощо), що відносять до стимулювання збуту. Це не лише забезпечить позитивне ставлення споживачів до підприємства, але й збільшить споживання чаю «ЕкоНатура».

Отже, без реклами неможливе формування широких ринків продажу товарів, перетворення потенційно існуючих потреб певної цільової аудиторії на інтенсивний попит. Завдяки різноманітним засобам реклами розширюється не лише споживацький кругозір та певне сприйняття, обізнаність в тому чи іншому товарі, але й відбувається взаємна контактність виробника та споживача на спільному ринку. Підприємству «ЕкоНатура», яке займається виробництвом і продажем чаю, слід у своїй маркетинговій діяльності збільшити інтенсивність рекламних звернень, а також у програмі проштовхування використовувати комбінацію рекламних заходів, заходів стимулювання збуту та заходів зв’язків з громадськістю.

 

Література:

1.           Владимирська А. Реклама : навчальний посібник / А. Владимирська, П. Владимирський. – К. : Кондор, 2006. – 334 с.

2.           Джефкінс Ф. Реклама : Практ. посібник / Ф.Джефкінс ; пер. з 4-го англ. вид. ; доповнення і редакція Д.Ядіна. – К. : Т-во «Знання», КОО, 2001. – 334 с.

3.           Зальцман М. Пусть о вас заговорят : Как сформировать спрос с помощью молвы / М.Зальцман, А.Мататиа, О’Рейли Э. ; пер. с англ. – М. : Издательский дом «Вильямс», 2007. – 226 с. : ил.

4.           Котлер Ф. Маркетинг менеджмент / Ф. Котлер, К.Л. Келлер. – [12-е изд.]. – СПб. : Питер, 2008. – 816 с. : ил. – (Серия "Классический зарубежный учебник").

5.           Лук’янець Т.І. Рекламний менеджмент : Навч. посібник / Т.І. Лук’янець. – К. : КНЕУ, 1998. – 276 с.

6.           Обрытько Б.А. Рекламный менеджмент : Конспект лекций / Б.А. Обрытько. – К. : МАУП, 2000. – 120 с.

7.           Панкратов Ф. Рекламная деятельность : Учебник / Ф.Панкратов. – [3-е изд.]. – М. : Маркетинг, 2000. – 580 с.

8.           Песоцкий Е. Современная реклама. Теория и практика / Е.Песоцкий. – Р. : Феникс, 2001. – 320 с.

9.           Ромат Е.В. Реклама : Учебник для вузов. – СПб. : Питер, 2008. – 512 с. : ил. – (Серия «Учебник для вузов»).

10.       Росситер Дж.Р. Реклама и продвижение товаров / Росситер Дж.Р., Перси Л. ; под ред. Л.А.Волковой. – СПб. : Изд-во “Питер”, 2000. – 656 с.

11.       Сендидж Ч.Г. Реклама : теория и практика / Сендидж Ч.Г., Фрайбургер В., Ротцолл К. ; перев. с англ./ Общ. ред. и вступ. ст. Е.М.Пеньковой. - М.: Прогресс, 1989. – 630 с.

12.       Хопкинс К. Реклама : научный подход / К.Хопкинс. – М. : Альфа-Пресс, 2000. – 96 с.