Економічні науки / 7. Облік і аудит

доц., к. е. н. Чубарева Л.І., Жигалова І.В.

Донецький державний університет управління

Особливості організації обліку в товариствах з обмеженою відповідальністю

 

Відповідно до законодавства України для відображення й узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов'язань і операцій фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб (крім банків і бюджетних установ) незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності (у тому числі і суб'єктами малого підприємництва), а також виділених на окремий баланс філіалів, відділень та інших відокремлених підрозділів юридичних осіб використовується План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язані, і господарських операцій підприємств і організацій.

Підприємство може самостійно вибирати додаткову систему рахунків.

Рахунки класів 0 – 7 загального Плану рахунків є обов'язковими для всіх підприємств.

Щодо використання рахунків класів 8 і 9 допускаються три варіанти:

1-й варіант – використання одночасно рахунків класів 8 «Витрати за елементами» та 9 «Витрати діяльності»;

2-й варіант – використання тільки рахунків класу 9 «Витрати діяльності»;

3-й варіант – використання тільки рахунків класу 8 «Витрати за елементами».

Рахунки класу 9 «Витрати діяльності» ведуться всіма підприємствами, крім суб'єктів малого підприємництва, а також іншими організаціями, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності, з використанням на власний вибір рахунків класу 8 «Витрати за елементами» [1].

Отже, всі підприємства, крім малих, можуть застосовувати тільки перший або тільки другий варіант використання рахунків.

Малі підприємства та інші організації, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності, можуть вести бухгалтерський облік витрат з використанням тільки рахунків класу 8 «Витрати за елементами» без рахунків класу 9 «Витрати діяльності» або в порядку, передбаченому для всіх підприємств.

Вибираючи варіант використання рахунків загального Плану рахунків, необхідно враховувати, що обороти за рахунками класу 8 «Витрати за елементами» застосовуються для заповнення Звіту про фінансові результати форми № 2-м спрощеної фінансової звітності.

Підприємства, що використовують для відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку рахунки класів 8 і 9, зібрані (згруповані) витрати операційної діяльності в розрізі економічних елементів на рахунках класу 8 «Витрати за елементами» (80 «Матеріальні витрати», 81 «Витрати на оплату праці», 82 «Відрахування на соціальні заходи», 83 «Амортизація», 84 «Інші операційні витрати»), щомісяця списують за кредитом цих рахунків у кореспонденції з дебетом рахунків:

а) 23 «Виробництво» – у частині прямих витрат на виробництво продукції (робіт, послуг);

б) класу 9 «Витрати діяльності»: 91 «Загальновиробничі витрати» – у частині загальновиробничих витрат; 92 «Адміністративні витрати» – у частині адміністративних витрат; 93 «Витрати на збут» – у частині витрат на збут; 94 «Інші витрати операційної діяльності» – у частині інших витрат операційної діяльності [2].

Отже, рахунки класу 8 «Витрати за елементами», у цьому разі є транзитними і використовуються для формування інформації про витрати операційної діяльності, згруповані за елементами витрат.

На підприємствах, які застосовують рахунки класів 8 «Витрати за елементами» і 9 «Витрати діяльності», не підлягає відображенню на рахунках класу 8 «Витрати за елементами» інформація про витрати, пов'язані з інвестиційною і фінансовою діяльністю, а також витрати від надзвичайних подій та щодо податку на прибуток. Ці витрати відразу (з кредиту рахунків їх обліку) списуються в дебет відповідних рахунків: 95 «Фінансові витрати», 96 «Втрати від участі в капіталі», 97 «Інші витрати», 98 «Податок на прибуток», 99 «Надзвичайні витрати» [1].

При застосуванні тільки рахунків класу 8 «Витрати за елементами» є такі особливості:

1. Облік загальновиробничих витрат ведеться на окремому відкритому підприємством субрахунку до рахунка 23 «Виробництво».

2. Облік витрат, пов'язаних з інвестиційною і фінансовою діяльністю, і витрат від надзвичайних подій та щодо податку на прибуток відображається за дебетом рахунка 85 «Інші затрати» з наступним списанням за кредитом цього рахунка і дебетом субрахунків: 791 «Результат операційної діяльності» – у частині податку на прибуток; 792 «Результат фінансових операцій» – у частині витрат, пов'язаних із фінансовою діяльністю; 793 «Результат іншої звичайної діяльності» – у частині витрат, пов'язаних з інвестиційною діяльністю та іншою звичайною діяльністю; 794 «Результат надзвичайних подій» – у частині витрат від надзвичайних подій.

У разі використання рахунків класу 8 «Витрати за елементами» підприємства, які використовують одночасно рахунки класів 8 і 9, можуть застосовувати тільки рахунки 80 «Матеріальні витрати», 81 «Витрати на оплату праці», 82 «Відрахування на соціальні заходи», 83 «Амортизація», 84 «Інші операційні витрати». Разом з тим підприємства, що використовують тільки рахунки класу 8 «Витрати за елементами», застосовують усі рахунки цього класу, у тому числі і рахунок 85 «Інші затрати».

Відповідно до статті 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [3] і статті 5 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва» [4] і на виконання Програми реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів Міністерством фінансів України наказом № 186 від 19.04.01 затверджено спрощений План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва [5]. На відміну від загального Плану рахунків, у спрощеному Плані рахунків передбачено тільки синтетичні рахунки, кількість яких дорівнює 25. При цьому облік та узагальнення інформації про позабалансові активи і зобов'язання підприємства здійснюють з використанням позабалансових рахунків класу 0 «Позабалансові рахунки» загального Плану рахунків.

Цей План рахунків рекомендовано для застосовування суб'єктами підприємницької діяльності – юридичними особами, які відповідно до чинного законодавства визнані суб'єктами малого підприємництва а також юридичними особами, що не ведуть підприємницької діяльності (крім бюджетних установ), незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності, а також представництвами іноземних суб'єктів господарської діяльності.

Як уже зазначалось, суб'єкти малого підприємництва самі приймають рішення щодо використання спрощеного або загального Плану рахунків. Застосування спрощеного Плану рахунків є однією з умов використання регістрів бухгалтерського обліку для малих підприємств, форму і методичні рекомендації щодо застосування яких затверджено наказом Міністерства фінансів України № 422 (спрощена форма обліку).

За потреби деталізації та аналітичності обліково-економічної інформації до синтетичних рахунків спрощеного Плану рахунків підприємства можуть уводити субрахунки виходячи з призначення рахунків, потреб управління підприємством, використання назв рахунків і субрахунків загального Плану рахунків [1].

Слід звернути увагу на такі відмітні ознаки спрощеного Плану рахунків:

якщо порівняти з рахунками загального Плану рахунків, рахунки спрощеного Плану застосовуються, як правило, для обліку й узагальнення інформації про групи активів, власного капіталу і зобов'язань;

назви окремих рахунків спрощеного Плану рахунків не відповідають назвам аналогічних рахунків загального Плану рахунків;

окремі рахунки звичайного Плану рахунків згруповано за одним рахунком спрощеного Плану рахунків;

спрощений План рахунків не містить рахунків класу 9 «Витрати діяльності»;

у спрощеному Плані рахунків немає рахунків 17 «Відстрочені податкові активи» та 54 «Відстрочені податкові зобов'язання». Це пов'язано з тим, що суб'єкти малого підприємництва можуть не обчислювати тимчасових різниць щодо податку на прибуток, які обліковуються на зазначених рахунках загального Плану рахунків;

спрощений План рахунків не містить таких рахунків, як 19 «Гудвіл», 49 «Страхові резерви», 76 «Страхові платежі», на які складання спрощеної звітності не поширюється.

Незважаючи на те що відповідно до спрощеного Плану рахунків кількість синтетичних рахунків скорочено, з метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що вимагає деталізації доходів (за видами діяльності) і витрат (за елементами та видами діяльності), за потреби малі підприємства можуть відкривати відповідні субрахунки до синтетичних рахунків спрощеного Плану рахунків [2].

Так, необхідність заповнення в Балансі (форма № 1-м) статті «Резерв сумнівних боргів» вимагає введення такого субрахунку до рахунка 37 «Розрахунки з різними дебіторами», наявність статей «Статутний капітал», «Додатковий капітал», «Резервний капітал» і «Неоплачений капітал» – відповідних субрахунків до рахунка 40 «Статутний капітал».

Крім того, для забезпечення необхідної інформації про доходи та витрати в розрізі показників Звіту про фінансові результати (форма № 2-м) деталізації вимагають також рахунки 70 «Доходи від реалізації», 84 «Інші операційні витрати» і 85 «Інші затрати». Доцільно до рахунка 70 відкрити субрахунки «Доходи від реалізації», «Інший операційний дохід» та «Надзвичайні доходи»; до рахунка 84 «Інші операційні витрати» для відображення елементів витрат слід відкрити субрахунки за елементами витрат («Матеріальні витрати», «Витрати на оплату праці», «Відрахування на соціальні заходи», «Амортизація» та «Інші операційні витрати»); а до рахунка 85 «Інші затрати» – субрахунки для обліку інших звичайних і надзвичайних витрат.

За потреби доречно відкривати до рахунка 84 «Інші операційні витрати» субрахунки: «Адміністративні витрати», «Витрати на збут», а також субрахунки за звичайним планом рахунків до рахунка 94 «Інші витрати операційної діяльності».

Аналогічно за потреби доцільно відкрити до рахунка 85 «Інші затрати» субрахунки, які відповідають рахункам звичайного Плану рахунків: 95 «Фінансові витрати», 96 «Втрати від участі в капіталі», 97 «Інші витрати», 99 «Надзвичайні витрати». Така деталізація необхідна у випадках, коли мале підприємство складає форми звітності у повному обсязі, але не використовує 9-й клас рахунків.

Такі зміни спрощеного Плану рахунків дозволяють за чинною методикою формувати в бухгалтерському обліку показники для повної і спрощеної фінансової звітності для всіх малих підприємств, у тому числі для тих, що не ведуть підприємницької діяльності.

Таким чином, малі підприємства можуть на власний вибір застосовувати будь-який із трьох варіантів звичайного Плану рахунків або спрощений План рахунків. Такий вибір має бути зафіксовано в наказі про організацію бухгалтерського обліку.

Тож згідно з чинними нормативними документами малі підприємства можуть використовувати один з варіантів Плану рахунків:

а) звичайний План рахунків з використанням рахунків класів 8 «Витрати за елементами», і 9 «Витрати діяльності»;

б) звичайний План рахунків з використанням рахунків класу 8 «Витрати за елементами»;

в) звичайний План рахунків з використанням рахунків класу 9 «Витрати діяльності»;

г) спрощений план рахунків з використанням позабалансових рахунків класу 0 звичайного Плану рахунків.

Використання одного з варіантів звичайного Плану рахунків малими підприємствами доречне за складної технології й організації виробництва, з великою номенклатурою запасів і значним обсягом розрахунків. На практиці ж такі ознаки має незначна кількість малих підприємств. Використання спрощеного Плану рахунків не поширюється на малі підприємства, які складають фінансову звітність у повному обсязі і які не належать до суб'єктів підприємницької діяльності або ведуть комерційну діяльність.

 

Література:

1. Свідерський Є.І., Свідерський Д.Є. Облік діяльності суб’єктів малого підприємництва: Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2008. – 472 с.

2. Матвіїв М.Я., Хомин П.Я. Бухгалтерський облік на малих підприємствах за різними формами. – К.: 2004. – 350 с.

3. Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996.

4. Закон України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19.10.2000 № 2063.

5. Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження спрощеного Плану рахунків» від 19.04.01 № 186.