Бобикін М.П.

Студент ОНАС им. А.С. Попова

 

СУТНІСТЬ ОЦІНКИ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ

 

Оцінка майна та майнових прав є важливою передумовою функціонування та розвитку цивілізованих ринкових відносин. Вітчизняна практика показує, що з розвитком ринкової системи країни поступово почала зростати потреба в професійній оцінці, яка б забезпечувала існування різних ринкових сегментів. У всьому світі процедура оцінки передує прийняттю будь-якого рішення, повязаного з майном. Вітчизняні науковці стверджують, що без належної системи оцінки майна, майнових прав та бізнесу підприємств виконання функцій сучасного менеджменту в ринкових умовах господарювання неможливе. Не дивлячись на стійкий попит на оцінку транспортних засобів, стрімко зростає потреба в обєктивній, прозорій та відповідаючій реальним ринковим умовам оцінці, що пов’язано з стрімким його розвитком в Україні.

В умовах вільного ринку й твердої конкуренції виробники транспортних засобів буквально приголомшують потенційного покупця рекламою про надійність, довговічність і інші переваги. Якщо з новим транспортом все зрозуміло, то із транспортом, що був у експлуатації виникають питання, а чи дійсно оголошена вартість продавцем відповідає ринкової. Оцінка транспортних засобів це визначення вартості даного транспорту з обліком його технічного стану, фізичного й функціонального зношування.

Оцінка транспортних засобів та оцінка автомобіля, проводиться у відповідність з Методикою оцінки транспортних засобів, затвердженої сумісним наказом Міністерства юстиції і Фонду державного майна України N 142/5/2092 від 24 грудня 2003 р.

Основною метою проведення незалежної оцінки автотранспортних засобів є продаж, страхування, а також отримання кредиту під заставу транспортних засобів, а також з необхідністю професійної оцінки як ефективного інструменту для ухвалення різних рішень. При оцінці автотранспорту використовуються різні довідкові матеріали і загальнодоступні джерела інформації по цінам на автомобілі. При оцінці автотранспорту враховується його технічний стан, необхідність проведення ремонтних дій.

Незалежний оцінювач запрошується для незалежної оцінки вартості автотранспорту, коли потрібно визначити ціну продажу і здачі в оренду окремих транспортних засобів або підприємств, що мають транспортні засоби як основні фонди, а також стартову ціну для аукціонів, з метою приватизації або передачі в довірче управління, при використанні автомобіля як застава, для вирішення майнових суперечок і так далі. Оцінка транспортних засобів також необхідна при розрахунку заставної вартості для отримання кредиту, при формуванні статутного капіталу, при розробці стратегії розвитку підприємства, для визначення рівня технічного забезпечення виробництва і виявлення можливостей заміни або модернізації застарілого автопарку.

При оцінці транспортних засобів проводиться експертиза технічного стану транспортного засобу, на підставі чого визначається ринкова вартість Незалежна оцінка транспортного засобу проводиться при:

-             купівлі-продажу транспортного засобу за ринковою вартістю;

-             його здачі в оренду;

-             розрахунку заставної вартості для отримання кредиту

-             передачі в лізинг;

-             розділі майна;

-             вступі в права спадкування транспорту;

-             даруванні;

-             ДТП (визначення вартості відновлювального ремонту), або при визначенні збитку внаслідок дії третіх осіб, або стихійного лиха, пожежі, повені і так далі;

-             якщо транспортний засіб є власністю підприємства або організації в якості основних фондів, то експертна оцінка необхідна для визначення стартової ціни при проведенні аукціону (з метою приватизації або передачі в довірче управління):

-             визначенні митної вартості машини;

-             ліквідації виробництва (бізнесу);

-             необхідності в продажу транспортних засобів;

-             розробці стратегії розвитку підприємства, для визначення рівня технічного забезпечення, виявлення можливостей заміни або модернізації, при утилізації та інше.

Для проведення оцінки транспортних засобів використовують три підходи: порівняльний, прибутковий і витратний. Для проведення оцінки автотранспортних засобів самим прийнятним і оптимальним вважається порівняльний підхід. При цьому порівняльний підхід ґрунтується на аналізі цін продажу (або пропозиції) автомобілів, ідентичних або аналогічних оцінюваному на первинному або вторинному ринках автомобілів, з відповідними коректуваннями, які враховують відмінності між об'єктами порівняння й об'єктом оцінки. У випадку неможливості застосування порівняльного підходу, застосовується комбінований затратно-порівняльний підхід, заснований на використанні інформації про вартість базового автомобіля з додаванням вартості спеціального або спеціалізованого обладнання з урахуванням вартості робіт з його монтажу.

Використання статистичної збірки “Бюлетень автотоварознавця”, рекомендованого Методикою, дозволяє визначити вартість практично будь-якого транспортного засобу на ринках регіонів України за наслідками останніх операцій з урахуванням відповідних коректувань. При оцінці ексклюзивних автомобілів (якщо зроблена обмежена партія, або було зроблено всього декілька одиниць) вартість таких автомобілів визначається виходячи з калькуляції видатків на виготовлення транспортного засобу, з наступним коректуванням із застосуванням порівняльного підходу.

При оцінці автотранспортних засобів, винятково важливу роль відіграє фактор зношування. Найчастіше, оцінювачеві доводиться мати справа з автотранспортом, що має той або інший ступінь зношування, причому як фізичного, так і функціонального. Сам по собі ринок транспортних засобів досить рухливий, це викликано систематичним відновленням і появою нових моделей замість морально застарілих. Всі ці фактори, які впливають на вартість транспорту, ми врахуємо в процесі оцінки.

Перелік документів і інформації, необхідних для проведення оцінки транспортних засобів:

• інвентарний номер, дата уведення в експлуатацію, балансова вартість, (якщо власник юр. особа);

• паспорт транспортного засобу;

• відомості про комплектацію транспортного засобу;

• пробіг транспортного засобу (або наробіток у мото-годинниках);

• відомості про заміну основних вузлів і агрегатів;

• відомості про технічний стан транспортного засобу.

Остаточний перелік необхідної інформації для оцінки буде складений після детального ознайомлення наших фахівців зі складом оцінюваного майна й постановки чіткої мети оцінки.

Проте дослідження практиці оцінки транспортних засобів показало, що найбільш ефективним є метод, заснований на аналізі цін ідентичних транспортних засобів. За цим методом вартість визначається на базі середньої ціни продажу (пропозиції) ідентичного транспортного засобу з відповідним строком експлуатації. Подальше коригування враховує різницю між пробігом, комплектністю, укомплектованістю, технічним станом об'єкта порівняння та об'єкта оцінки.

У разі неможливості визначення вартості транспортного засобу з урахуванням цін ідентичних транспортних засобів допускається використання методу, заснованого на аналізі цін аналогічних транспортних засобів. За цим методом вартість транспортного засобу визначається відповідно до цінових даних, аналогічних, але не ідентичних транспортного засобу, з належним або скоригованим строком експлуатації. Подальше коригування вартості здійснюється шляхом врахування різниці між пробігом, комплектністю, укомплектованістю, технічним станом об'єкта порівняння та об'єкта оцінки.

Коригування, які застосовуються в порівняльному підході, приймаються у вигляді коефіцієнта (відсотка) до середньої ціни транспортного засобу або у вигляді грошової суми, що додається або вираховується з цієї ціни, а також комбінування зазначених засобів. Коригування вартості ТЗ з причин різниці в пробігу здійснюється коефіцієнтом коригування ринкової вартості транспортного засобу за величиною пробігу; з причин різниці технічного стану - процентом додаткового збільшення (зменшення) ринкової вартості ТЗ залежно від умов догляду, зберігання, використання та ін.; з причин функціонального зносу транспортного засобу - коефіцієнтом функціонального зносу; з причин особливостей економічного стану в різних регіонах України і різних країнах світу - коефіцієнтом ринку регіону та коефіцієнтом коригування вартості транспортного засобу у країні придбання до його вартості в провідних країнах-експортерах. Вартість транспортного засобу коригується відповідною грошовою сумою, яка враховує його комплектність, укомплектованість, наявність пошкоджень, які потребують відновлювального ремонту, відновлення і (чи) оновлення складників.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

1.     Міжнародні стандарти оцінки. /[Електронний ресурс]/ Северо-восточная консалтинговая группа. – Режим доступу: http://www.svk.kharkov.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=24&lang=russian.

2. Наказ Міністерства юстиції України та ФДМУ від 24.11.03р. №142/5/2092. “Методика товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів”. /[Електронний ресурс]/ Міністерство юстиції України. – Режим доступу: http://www.minjust.gov.ua/0/8595.

3. Оцінка майна й майнових прав / [Гарбар Ю., Драпиковский А.,

Іванова И., Ларцев В., Лебідь Н., Мендрул А., Скринько С., Филипович А.] : під ред. С. Скринько. – К. : ТОВ «УКЦ «Эксперт-Л», СПД Цудзинович, 2007.