МЕДИЦИНА

Инфекционные болезни

 

Давиденко О.М., Мироник О.В., Мендреску В.Б.*

Кафедра інфекційних хвороб та епідеміології

Буковинського державного медичного університету

* Чернівецька обласна клінічна лікарня, м. Чернівці

 

КЛІНІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ПРЕПАРАТУ „ЕЛЕКТРОЛІТ” В КОМПЛЕКСНОМУ ЛІКУВАННІ ХВОРИХ

НА ГОСТРІ КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ У ДОРОСЛИХ

Вступ. Гострі кишкові інфекції (ГКІ) являються одними із самих актуальних інфекційних захворювань. По даними ВООЗ, щорічно реєструється до 1-1,2 млрд. діарейних захворювань, від яких помирає 5-10 млн. людей. Інфекційні хвороби, що перебігають з діарейним синдромом мають суттєвий вплив і на здоров’я населення України. Впродовж 10 років приблизно в два рази зросла захворюваність сальмонельозом, спостерігаються спалахи шигельозу і енерогеморагічної кишкової палички, які викликають тяжкі форми хвороби.

Широке поширення і високий рівень захворюваності визначають проблему гострих кишкових інфекцій з діареєю як таку, що має важливе медичне і народногосподарське значення. За соціально-економічним значенням серед інших захворювань в Україні, які реєструються у звітній формі ф-85, ця група посідає 3-4-те місця.

В багатьох випадках наслідки ГКІ залежать від правильно своєчасного адекватного патогенетичного лікування. Відомо, що провідною причиною тяжкості перебігу ГКІ є розвиток дегідратації. Це обумовлює необхідність включення до схем раціонального лікування таких хворих глюкозо-сольових розчинів. За рекомендацією ВООЗ лікування ГКІ, що супроводжується водянистою діареєю, а також при кишкових інфекціях, які перебігають з явищами ентериту, гастроентериту та ентероколіту передбачає застосування методу оральної  регідратаційної терапії (ОРТ). Новим засобом для проведення ОРТ є Хумана Електроліт. Ця суміш відповідає вимогам ESPGAN. Крім того бікарбонат замінений цитратом, який інтенсифікує реакції в циклі Кребса і забезпечує внутрішньоклітинні енергетичні потреби, стимулює всмоктування натрію і води в кишечнику, знижує концентрацію циклічних нуклеотидів в енетероцитах, що призводить до відновлення роботи калій-натрієвої помпи і зменшенню проявів діареї. Крім того виявляє бактеріостатичну дію, зменшує метеоризм та усуває явища ацидозу. Поряд з цитратом в розчині міститься додатковий компонент – мальтодекстрин. Розщеплення цього компоненту відбувається повільно, що обумовлює тривале і рівномірне поступлення глюкози в організм.   

         Мета дослідження. Вивчити клінічну ефективність „Електроліту” в комплексному лікуванні хворих на гострі кишкові інфекції у дорослих.

Матеріали та методи. Обстежено 28 пацієнтів у віці від 18-26 років, хворих на ГКІ, які перебували  на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні обласної клінічної лікарні м. Чернівці. Осіб чоловічої статі було 17, жіночої – 11. Простим сліпим методом всі хворі рандомізовані на дві групи: І-а (основна) – включала 16 хворих на хронічні гепатити, ІІ-а – контрольна – 12 хворих. Пацієнти отримували базисну терапію. Хворі основної групи отримували Хумана Електроліт перорально по 100 мл/кг маси тіла на добу, в 6 прийомів. Хворі контрольної групи отримували Регідрон  по 500–1000 мл, потім по 200 мл після кожного рідкого випорожнення. Усім хворим проведено комплексне клініко-лабораторне обстеження (нормалізація загального стану, характер та частота випорожнень, відновлення маси тіла, припинення блювання, покращення гідратації).

         Обробка даних проводилася статистично: обраховувалися середня арифметична та її похибка. Середню різницю між групами дослідження оцінювали за допомогою двостороннього непарного критерію Ст’юдента.

Результати дослідження та їх обговорення. Аналіз результатів досліджень показав, що у 55% хворих частота випорожнень перевищувала 6 разів на добу, у 22,3% - 3-5 разів, у решта хворих діарейний синдром був менш вираженим; блювання фіксувалася в 38,6% випадків (у 26,4% хворих воно носило багаторазовий характер). За результатами дослідження збудників ГКІ у випорожненнях обстежених хворих у половині всіх випадків секреторних діарей вірусного походження доведена ротовірусна та енетеровірусна етіологія. Проведений моніторинг динаміки стану пацієнтів клінічних груп дозволив зробити висновок, що у разі використання в якості ОРТ  суміші Хумана Електроліт позитивна динаміка клінічного стану хворих спостерігалась раніше. Зокрема, у пацієнтів основної групи в порівнянні з контрольною групою достовірно швидше нормалізувалися температура тіла, частота і характер випорожнень, а також припинення блювання. Після проведення динамічної оцінки клінічної важкості стану хворих на ГКІ було встановлено, що починаючи з 3-го дня госпіталізації у пацієнтів основної групи спостерігалося достовірне покращення показників клінічного стану.

Таким чином, використання суміші Хумана Електроліт є ефективним методом корекції зневоднення у хворих на ГКІ. Використання вищезазначеної суміші дає можливість прискорити нормалізацію клінічного стану хворих із регідратацією.