Медицина: Клінічна медицина

Самойленко А.В., Гриценко П.І.

Дніпропетровська державна медична академія

 

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОТИМІКРОБНОЇ ДІЇ КАЛЬЦІЙВМІСНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ ТИМЧАСОВОЇ ОБТУРАЦІЇ КОРЕНЕВИХ КАНАЛІВ

(попередні дані)

 

Одним з найбільш розповсюджених ускладнень карієсу зубів є захворювання періодонту (Г.М. Барер, 2001; В.Н.Трезубов, С.Д. Арутюнов, 2003).

Проблема консервативного лікування хронічних форм періодонтиту є актуальною. Розробляються нові препарати, проводяться експериментальні і клінічні методи дослідження, розвиваються різні теорії і пропонуються варіанти лікування цих захворювань. (Т.Г. Хохріна,1999, В.В. Позняк-Чучман, 2002). Проте, до сих пір не існує єдиної думки щодо вирішення цієї проблеми.

Причиною виникнення пульпіту і періодонтиту в першу  чергу є наявність мікроорганізмів в системі кореневих каналів.

Відомо, що нелікований хронічний періодонтит завжди супроводжується наявністю великої кількості мікроорганізмів в кореневих каналах, а при довготривалому перебігу хронічного запалення ускладнюється проникненням інфекції в кореневий дентин.

Мікробіологічні дослідження  показують, що в зубах з некротичною пульпою і запаленням біля кореня, переважають грамнегативні форми, факультативні анаероби (Assed et al. 1996; Abou-Rass&Bogen, 1998). 

Тільки хемомеханічна обробка кореневих каналів не здатна повністю очистити кореневу систему каналів та мікроканальців, і важливість тимчасової пов’язки прирівнюється до іригації кореневих каналів.

В 1992 році Sindguist виявив, що 66% кореневих каналів не мають бактерій після накладення фенолвмісної пов’язки, тоді як після гідроксид кальцієвої пов’язки цей показник становить 97%.

Знешкодження бактерій гідроокисом кальцію залежить від концентрації гідроксильних іонів, яка висока тільки там де накладається паста. В каналі рН може складати 12-12,5, але в глибині дентину або дентинних канальцях зменшується до 7-9. Бактерії різняться між собою по стійкості до змін рН і більшість їх розмножуються при значенні рН 6-9, такі як Str.faecalis.

Інша особливість гідроокису кальцію полягає в тому що з часом його дія зменшується, що в свою негативно впливає на результат лікування. Тому для ефективного лікування клініцисту необхідно знати термін дії кальційвмісних препаратів та їх склад.

Метою нашого дослідження було порівняльне вивчення антибактеріального впливу матеріалів для тимчасових кореневих пломб на основі гідроокису кальцію - Апексдент («ВладМиВа»), UltracalUltradent»), CalaseptNordiska Dental») на Str. faecalis.

Матеріали та методи дослідження. Матеріалом для мікробіологічного дослідження послужив вміст кореневих каналів зубів, узятий при лікуванні  загострених форм хронічного верхівкового періодонтиту. Матеріал забирався під час ендодонтичних втручань за допомогою стерильного паперового штифта (адсорбера) в перше відвідування хворих, перед антисептичною обробкою кореневих каналів. Адсорбер поміщали в цукровий бульйон і на протязі 2-х годин доставляли в лабораторію. Далі проводили посів матеріалу «газоном» на стандартні середовища і виділяли чисті культури мікроорганізмів. На 4 добу проводилась ідентифікація мікроорганізмів згідно з останнім виданням визначення бактерій  (Beregey, 1994).

Потім вивчались антибактеріальні властивості тимчасових пломбувальних матеріалів для кореневих каналів були, згідно з рекомендаціями міжнародного стандарту ISO №6876 від 2001-08-15 «Пломбувальні матеріали для кореневих каналів», загальноприйнятими методами дифузії в агар – методом дисків. В якості тест мікробів були використані мікроорганізми: Str.faecalis.

Готові препарати на основі гідроокису кальцію наносили на стандартні диски діаметром 6мм. Диски поміщались в чашки Петрі на свіжо висіяні тест культури на тверді середовища, які інкубувались в термостаті при температурі 370С на протязі 24 годин.

Оцінку антибактеріальних властивостей пломбувальних матеріалів проводили шляхом виміру зони затримки росту мікроорганізмів в мм, відповідно до рекомендацій (А.І. Тетерина, 1987):  зона в 11-14мм свідчить про незначну антибактеріальну дію препарату; зона 15-19 мм - про помірну антибактеріальну дію; зона в 20-40 мм  - про високу антибактеріальну дію. Проміжні та кінцеві результати фіксувались за допомогою цифрових фотографій (рис. 1).

Рис. 1 Зона затримки росту Str.faecalis на 3 добу (матеріал з кореневого каналу 35 зуба хворої П). Діагноз: хронічний гранулематозний періодонтит в ст. загострення.  1 - Ultracal, 2 - Calasept, 3 - Апексдент.

Результати дослідження та їх обговорення. Проведені дослідження показали різну силу антимікробної дії  зазначених пломбувальних матеріалів (табл.1). Звертає на себе увагу виражена антибактеріальна дія матеріалів Calasept та Ultrасal  в перші дні спостереження. Так, затримка росту мікроорганізмів на 1 добу становить в середньому 28,2 мм і 33, 8 мм відповідно, на 3 добу  - 24,6 мм і 26,8 мм відповідно.  На 5 добу антибактеріальна активність матеріалів декілька знижується та у більшості випадків розцінюється як помірна.

Таблиця 1

Антибактеріальна дія пломбувальних матеріалів на Str.faecalis на 1, 3 та 5 добу

 

Пломбувальний матеріал

         Строки обстеження (на добу)

    Зона затримки росту Str.faecalis (мм)

1

3

5

 Ultracal

28,2±2,5

24,6±2,1

18,2±1,9

Calasept

33,8±1,9

26,8±1,5

20,2±3,3

Апексдент

22,6±3,04

20,2±2,7

15,8±1,3

 

Антибактеріальна активність Апексденту на 1 добу виявилася істотно нижче при порівнянні з матеріалом Calasept<0,05). Незначні антибактеріальні властивості  препарату реєстрували на 5 добу. Затримка росту Str.faecalis в цей термін складала 15,8±1,3 мм. В той же час відмічається більш стабільна дія Апексденту. Різниця затримки росту  мікроорганізмів на 1 та 5 добу складала 6,8 мм, що виявилося в 1,5 та 2 рази менше, ніж у матеріалів  Ultracal і Calasept.   

Висновки.

1. Порівняльна характеристика тимчасових пломбувальних матеріалів показала високу антибактеріальну активність  матеріалу Calasept на протязі 5 діб. Ultracal та Апексдент зберігають високий антибактеріальний ефект протягом 3 діб.

2. Із зазначених матеріалів у всі терміни спостереження найменшу антибактеріальну дію чинить Апексдент.

3. Апексдент надає більш стабільну дію у порівнянні з матеріалами Calasept та Ultracal.