Злата Малюська  м.Хмельницький

Хмельницький національний університет

Розвиток комунікативних навичок студентів засобами рольових ігор

Сучасне заняття з іноземної мови у немовному вузі характеризується комплексним вирішенням таких завдань як формування граматичних навичок, розвиток навичок усного мовлення,оволодіння лексикою в рамках навчальної програми. Необхідність інтенсивної мовної практики в умовах обмеженого часу на занятті вимагають від викладача знаходити нові шляхи вдосконалення заняття та підвищення його ефективності. На теперішній момент головними завданнями викладача є пошук таких організаційних форм і видів робіт, які б стимулювали студентів до спілкування, викликали інтерес до предмету, що вивчається. Адже існує  відомий в методиці «закон інтересу», згідно з яким найбільш цікаве чинить опір забуванню.

Якщо звернутися до мови цифр, то 70% інформації  засвоюється під час навчальних ігор, 50% - у групових дискусіях. У той час інші методи навчання не дають таких результатів засвоєння інформації. Тому одним з ефективних методів, стимулюючий пізнавальну діяльність тих, хто навчається, і в той же час заохочуючи їх до активної  творчої роботи, вважається застосування на занятті з іноземної мови рольових ігор.

А.Й.Капська  вважає, що використання в навчальному процесі рольових ігор є «своєрідним ключем до розвитку творчих умінь студентів, дія яких створює  прекрасні умови для саморозкриття особистості, вироблення навичок логічно мислити. Ігри активізують у  кожного учасника потенційні творчі здібності,які можуть виявлятися лише за певних умов. Наприклад, набути «вільності» тіла у виступах перед слухачами чи  «польоту» голосу, чи спостережливості, чи вміння слухати і т. ін.» [1:9].

Рольова гра – це драматичний вид діяльності на занятті, коли студенти грають ролі різних учасників ситуації і розігрують те, що може трапитись в подібній ситуації в повсякденному житті. Рольова гра має переваги перед іншими видами діяльності на занятті: ігрові методи полегшують засвоєння складних граматичних конструкцій, розширюють словниковий запас,допомагають відпрацьовувати професійні навички в умовах наближених до реальних,дають можливість студентам оволодіти необхідними комунікативними навичками.

Рольові ігри можуть додати зацікавленості та пожвавленості на заняттях.

Особливо доречними вони є після важкої роботи над технічним перекладом чи переказом тексту чи повідомлення. На нашу думку, рольові  ігри можна легко пристосувати до будь-якого плану заняття.

Найбільш ефективними для практики усного мовлення є групова  і парна робота. Об’єднуючи студентів у пари треба мати на увазі, що слабший повинен мати сильнішого партнера. На відміну від інших ігор навчального характеру, рольовій грі притаманні такі індивідуальні риси: моделювання у грі; максимальна наближеність до реальних умов професійної діяльності; створення атмосфери пошуку і невимушеності; контроль часу гри, чітко сформульовані задачі; умови і  правила гри; виявлення варіантів можливих рішень вказаної проблеми;  елемент змагання. В проведенні рольової гри можна виділити три етапи:

Підготовчий етап – викладач знайомить студентів з рольовою ситуацією, проблемою для обговорення.

Власне рольова гра    особлива  увага  на цьому етапі відводиться безпосередньо роботі  з рольовими картками, які дають учасникам гри інформацію про рольову ситуацію.

Заключний етап – викладач оцінює діяльність учасників гри, враховуючи не стільки знання, скільки зусилля кожного учасника групового спілкування [2:14].

В рольових іграх завдання можна подавати як в усній (зі слів викладача), так і в письмовій формі (на картках). Особливістю рольової гри є те, що їй властивий елемент несподіваності, певної спонтанності мовлення. Наприклад, при вивченні теми Our University студентам подаються  такі завдання:

Картка 1: (Іmagine you are a guide who is  conducting an excursion with  a group of  foreign students. Describe each study  building of our University (what is situated on  each floor, the main features. etc.) .

Картка 2:  Prepare dialogues with your friends about the University and  discuss the following aspects: a) history; b) faculties and  professions; c) campus and facilities; d) problems of students.

Найкращим способом активізації вивченої лексики є командна гра, яка дає можливість розвивати й граматичні навички (скласти речення із заданим словом, вгадати слово за поясненням або згадати речення з тексту, в якому використати дане слово). Підсумкове заняття, проведене у вигляді гри (брейн-ринг, наприклад “Travelling to the  USA”) дає можливість не тільки повторити вивчений матеріал, але й підвищити зацікавленість студентів у вивченні іноземної мови [3: 7].

Таким чином, перевага  рольових ігор у навчальній  діяльності полягає в тому, що мовна підготовка спрямована передусім та розвиток саме комунікативних навичок студентів. І використання саме рольових ігор допоможе активізувати інтерес до вивчення мови, розвивати професійну спрямованість мовної підготовки, мотивацію навчання.

Отже, підводячи підсумки можна зробити наступний висновок, що рольові ігри допомагають викладачу урізноманітнити навчальний процес, наблизити його до реалій сучасної професійної діяльності, вдосконалювати й розвивати комунікативні та фахові вміння і навички студентів, оновити традиційні методи навчання, підвищуючи мотивацію студентів.

 

Список літератури

1. Капська А.Й. Педагогіка живого слова. Навч.-метод. посібник. – К.: ІЗМН, 1997. – 140 с.

2. Олійник Т.І. Рольова гра у навчанні англійської мови: Посібник для вчителя. - К.:Освіта, 1992. – 192 с.

3. Стронин М.Ф. Обучающие игры на уроках английского языка: Пособие для учителя. – М.: Просвещение, 1981. – 58 с.