ТЕХНИЧЕСКИЕ НАУКИ / 12.Автоматизированные системы управления на производстве

ст. Ліщук С. А., Черниш Я. В.

Науковий керівник: Семеренко М. М.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Інформаційні технології у страхуванні

Застосування інформаційних технологій у фінансових установах є невід’ємним атрибутом їхньої діяльності. Страхові компанії в Україні дуже різні. Тому впровадження і застосування інформаційних технологій для ведення звітності і управління страховим бізнесом у значній мірі залежить від власників страховї компанії, розмірів клієнтської бази і стратегічних планів розвитку страхових компаній.

Розгляд проблемам інформаційних технологій у страхуванні в останні роки приділяється багато уваги у  вітчизняних науково-практичних та навчальних публікаціях. Так, праці А.Берези, Ф.Бутинця, О.Дубій, В.Ситника, Л.Терещенко, присвячені концептуальним теоретичним питанням створення і функціонування комп’ютерних інформаційних  систем обліку суб’єктів господарювання.

     Сукупність багатьох програмних систем складає інформаційну систему будь-якої компанії. Для їх використання в страхових компаніях потрібно в рамках консалтингових послуг обстежити страхову компанію, визначити її потреби і можливості, а потім пропонувати поетапну модернізацію корпоративної інформаційної системи, причому особливо хочу підкреслити: ініціатива повинна виходити від керівника страхової компанії, а рішення повинне бути затверджене рішенням власника [1].

 На сьогодні, інформаційні технології в страхуванні досягли великого розвитку. Головною компанією, яка розробляє інформаційні технології в страхуванні є «Comarch S.a.». Компанія «Comarch S.a.» вже багато років активно працює на страховому ринку, стежить за усесвітніми тенденціями, направленими саме на даний ринок. Завдяки тому, «Comarch» в змозі пропонувати інноваційні рішення, що випереджають нинішні вимоги страхових компаній і що забезпечують конкурентоспроможність на ринку.

   Страховим компаніям, що бажають залишатися конкурентоздатними і ефективно розробляти нові бізнес-моделі, необхідно упроваджувати сучасні інформаційні технології. Автоматизація не лише сприяє змінам, але найчастіше їх стимулює. 

  З розвитком інформаційних технологій страхові компанії отримали наступні переваги: продаж полісів та плата страхової премії за допомогою цифрових підписів та електронних грошей, підвищення ефективності співпраці страхових посередників зі страховиками, зменшення випадків шахрайства в страховому бізнесі, система електронного документообігу, автоматизація управління бізнес-процесами.

   Однією з найважливіших технологій в страховому бізнесі є інтернет -страхування. Інтернет - страхування передбачає укладення та обслуговування договорів страхування за допомогою дистанційних засобів зв’язку. І хоча сучасні технології дозволяють здійснити всі дії з укладення договору без фізичної присутності сторін правочину, використання паперових бланків і форм у страховому процесі не піддається швидким змінам. щодо письмової форми договору страхування дозволяє здійснити цей правочин дистанційно, лише із застосуванням електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП.  Укладення договору страхування через Інтернет вимагає дистанційної виплати страхової премії. Страховики вже декілька років інтегрують у власні сайти інтерфейс для розрахунку за страхові послуги електронними грошима, незважаючи на те, що їх використання майже неврегульоване в Україні. Держфінпослуг займає позицію невтручання в регулювання цих процесів, посилаючись на відсутність повноважень (лист Держфінпослуг від 15.04.2004 р. № 397/08-11), а Національний Банк України регулює виключно діяльність банків, пов'язану з випуском електронних грошей, та її моніторинг (Положення про електронні гроші в Україні, затверджене постановою правління НБУ від 25.06.2008 р. № 178). Залишається чекати на прийняття Закону "Про електронну комерцію", який закріпить взаємні права, обов’язки та відповідальність користувачів електронних грошей та торговців товарами і послугами [2] .

   Окрім регулярного вчення продажам і продуктам, маркетингової підтримки, усе більш популярним стає використання в діяльності агентів сучасних ІТ - рішень.

Перша група рішень для посередників - це спеціалізовані веб – сервер - портали (Comarch CMS). Роль порталу полягає в наданні користувачам основної інформації про продукти. З метою полегшення доступу до інформації про клієнтів, поліси і розрахунки, агенти дістають доступ до більш спеціалізованих рішень, які використовують дані з виробничих систем страхових компаній. У даній ситуації, особливе значення має забезпечення захисту і безпеки даних (Comarch Draco). Агенти цінують також можливість відстежування поточного стану продажів і комісій, що належать ним. Оптимальним рішенням є також поєднання різних систем в рамках однієї зручної для агента платформи. Завдяки такому підходу немає необхідності заходити в декілька систем, що гарантує простіше вчення користувачів [3].

Будь-яка фінансова організація піддається ризику шахрайства. Втрати фінансових організацій із-за шахрайських дій клієнтів і партнерів досягають у всьому світі щорік мільярдів доларів США.

   Банки, фінансові організації і страхові компанії піддаються найбільшому ризику шахрайства. Запобігання шахрайству вимагає визначення моделей оцінки суб'єкта, що перевіряється, для своєчасного виявлення шахрайських дій і нестандартних ситуацій. Comarch Fraud Detection забезпечує комплексний аналіз суб'єктів, на підставі зовнішніх детективних правил, тобто пошуку в чорних і білих списках, аналізу фінансової активності, аналізу поточних і історичних операцій, отриманих кредитів, і ін. В разі гетерогенних джерел інформації, система Comarch Fraud Detection дозволяє використовувати будь-які зовнішні дані, тобто результати аналізів суб'єктів, кредитні заявки,зовнішні і внутрішні джерела даних, дані операцій і історію фінансових послуг, що надаються клієнтові. Запровадження Comarch Fraud Detection забезпечує можливість обробки даних, як в режимі онлайн, так і оффлайн. Додатково, результати оцінки можуть відображуватися динамічно (з коефіцієнтом часу) або статично (кількість операцій за певний період).

Головними перевагами вирішення Comarch Fraud Detection є:  підтримка активної діяльності і підвищення рівня довіри клієнтів,  підвищення конкурентоспроможності,  виключення ненадійних партнерів,  універсальність вживання (в процесі андеррайтингу, для класифікації віндікаційних справ, для створення рейтингу компаній, і ін.) [4] .

Щоб залишатися конкурентоспроможними в умовах прогресивного еволюційного ринку, що швидко змінюються, поряд з новими застосуваннями вже існуючих технологій і рішень страховикам необхідно використовувати всі переваги новітніх технологій. Загальновизнаним стало розуміння необхідності злиття ІT стратегії і стратегії розвитку бізнесу. У компаніях - лідерах страхового ринку, інформаційні технології цілком інтегровані в процес прийняття бізнес-рішень, стимулюючи більш ефективне стратегічне мислення. Водночас розвиток Інтернету, WEB сервісів, рівня додатків прикладних програм сприяє реалізації прийнятих бізнес-рішень [5].

Глобальна індустрія фінансових послуг займає провідні позиції в реалізації унікальних можливостей, що з'являються не частіше, ніж протягом життя цілого покоління. Лідери страхового бізнесу вже зараз демонструють ті конкурентні переваги, які можна одержати завдяки змінам, пов'язаним з розвитком технологій. Реінжиніринг основних систем і процесів поступово відкриває нові перспективи, дозволяє змінити пріоритети і закінчує собою перехідний період від технологій 20 століття до технологій 21 століття.

Література:

1.   http://www.perspective.kiev.ua/ua/materials/?ELEMENT_ID=MT2

2.   Інтернет-страхування в Україні: правовий аспект.- Катерина ГРІНЬОВА (Правовий тиждень, № 29, 29 липня 2010)  

3.   http://forinsurer.com/public/09/10/19/ 

4.   http://forinsurer.com/public/09/08/25/3869 

5.   http://ufin.com.ua/analit_mat/strah_rynok/007.htm