Магай Г.В.,

студентка ІІ курсу фінансово-економічного факультету

Черкаського державного технологічного університету

 

СТРАТЕГІЧНІ НАПРЯМКИ МАЙБУТНЬОЇ ФІНАНСОВОЇ ПОЛІТИКИ

 

В сучасних умовах суспільно - економічного розвитку України виникають проблеми фінансової політики. Українська економіка відчуває недостатність фінансового потенціалу як у частині обсягу ресурсів і державного бюджету, так і неспроможність наявних фінансових інститутів формувати фінансову політику, яка відповідала б національним інтересам країни і мала набір фінансових інструментів, які відповідали б новим чинникам і умовам розвитку економіки.

Для усунення проблем фінансової політики України необхідно сприяти збільшенню фінансових ресурсів, їх ефективному. Тому потрібно удосконалити законодавчу базу податкової системи, зменшити витрати бюджетної сфери та фондового ринку в напрямку накопичення фінансового потенціалу країни.

У зв’язку з наявністю нерозв’язаних проблем слід виокремити такі стратегічні напрямки майбутньої фінансової політики:

1. Необхідно встановити відповідність між зобов’язаннями держави та реальними можливостями їх фінансування, у зв’язку зі збільшенням розмірів соціальних  виплат, що випереджають реальні доходи бюджету. Також треба зменшити кількість пільг та привілеїв та скоротити кількість державних цільових програм. 

2. Зміцнення позицій фондового ринку в економіці України. Необхідно активізувати залучення фінансових інвестицій до фондового сегмента та забезпечити реалізацію Основних напрямків розвитку фондового ринку на 2005-2010 роки, які були затверджені Указом Президента України від 24 листопада 2005 року № 1648. Треба в першу чергу:

     а) спрямувати через фондовий ринок якомога більші обсяги фінансового капіталу, створити сприятливі умови інвестування фінансових ресурсів у цінні папери для вітчизняних та іноземних інвесторів шляхом розвитку податкових, реєстраційних і регуляторних норм;

б) наповнити фондовий ринок вигідними цінними паперами, розвивати структуру торгівлі в його організованому сегменті;

в) зміцнити інститути фондового ринку шляхом розвитку його інфраструктури, використовуючи для цього новітні технології його обслуговування такі як: кастодіальні, розрахунково – клірингові, депозитарні та інші;

г) усунути протиріччя, що є у законах України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» і «Про Національну депозитарну систему й особливості електронного обігу цінних паперів в Україні». При цьому варто уточнити формулювання закону, відділивши регуляторні функції від технологічних. Насамперед це стосується питань розробки та впровадження стандартів фахової діяльності, контролю за діяльністю професійних учасників, кодифікації випусків цінних паперів.

3. Забезпечити прямий зв'язок між розподілом бюджетних ресурсів та результатами їх використання шляхом переходу до переважно програмно –цільових методів планування. Державні зобов’язання мають виконуватись в точно визначений термін. Для реального впливу фінансової політики на цей процес необхідні законодавчі зміни у вдосконаленні стандартів розробки процедур розгляду, затвердження та механізмів реалізації державних програм.

4.Треба оволодіти новими фінансовими технологіями, сучасними знаннями в галузі державних фінансів, корпоративних фінансів, фінансового менеджменту, забезпечити на високому рівні підготовку кадрів, що сприятиме інтенсивнішому входженню фінансової системи України до міжнародної фінансової системи. Одним із завдань фінансової політики має стати довготривале, передбачуване та економічно виправдане зміцнення гривні, підвищення довіри до фінансових, банківських і кредитних інститутів. Зміцнення гривні має відповідати її реальним товарним і ресурсним забезпеченням, досягнення рівноправного становища її серед інших валют шляхом зменшення рівня інфляції. Потрібно дотримуватись простого правила: зменшувати відтік капіталу закордон і збільшувати його надходження в Україну. Виникає потреба в неіснуючому до цього часу  закону «Про вивіз капіталу» .

5. Основні зусилля держави на сучасному етапі мають бути спрямовані на покращення загальної економічної ситуації в країні, що дозволило б підприємствам стабілізувати рівень своїх доходів і повною мірою захищати свої економічні інтереси, зокрема, через інструменти страхування. Потрібно розвивати такий вид страхування, як страхування фінансових ризиків, що є нормою в усіх розвинутих країнах для підприємців, пов’язаних з господарською діяльністю. Досвід цих країн свідчить і про те, що страховий ринок забезпечує суттєве джерело довгострокових інвестицій в економіку держави.

6. Залучення фінансових інвестицій у переобладнання виробництва вітчизняних товарів. Використання новітніх технологій для можливої конкурентоспроможності продукції національного виробника.

7.Позитивно впливає на фінансову політику зміцнення фінансової дисципліни, насамперед своєчасна сплати податків, регулярна виплата заробітної плати, що добре впливає на всю систему платежів у фінансовому комплексі.

8. Для впливу податків на економічне зростання слід поєднувати сукупність податкових ставок з можливим гнучким механізмом їх використання шляхом надання знижок підприємствам, які знижують ціни або розширюють ринок збуту своєї продукції. Недосконалість податкового законодавства сприяє розвиткові «тіньової» економіки. Це пов’язано з високими податками, які є руйнівною силою для малого бізнесу.

Отже, розвиток економіки України буде залежати від усвідомлення необхідності удосконалення фінансової політики та подолання сучасних фінансових проблем.